Limon Suyu Sivilceye İyi Gelir mi?

Limon Suyu Sivilceye İyi Gelir mi?

İltihaplı veya iltihaplanması muhtemel cilt yaralarının, sivilcelerin tedavisinde kullanılan kremlerin çoğunluğunun C vitamini içerdiği düşünüldüğünde, limon suyu da sivilce tedavisinde kullanılabilir. Ancak limonun sivilce tedavisinde mucize bir çözüm olmadığını ve limon suyuyla sivilce tedavisi ile ilgili bir bilimsel araştırma sonucunun bulunmadığını da belirtelim. Sivilcelerin azalması için az tuzlu, az şekerli ve az yağlı gıdaları tercih etmeli ve cildi temiz tutmak için bakım rutini oluşturmalısınız.

Sivilce Tedavisinde Limon Kullanımı

Limon, iltihabı önleyici özelliğinin yanı sıra içi dolu sivilcelerin daha kısa sürede kurutulması için cilt üzerinde kullanılabilir. Ayrıca limon, asitli içeriğiyle, sivilce ve güneş lekelerinin görünümünü hafifletmek için önerilen doğal ürünler arasında yer almaktadır.

Limon suyunu cilt üzerinde kullanmak için, bir parça pamuğa, taze sıkılmış limon suyundan bir kaç damla damlatarak sivilcelerin üzerine sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Daha sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Limon suyu cildinizi kurutacaktır, bu nedenle her uygulamadan sonra nemlendirici krem sürmeyi ihmal etmeyin.

Limonun cilde faydalarından yararlanmak için kullanabileceğiniz diğer yöntem ise düzenli olarak taze limon suyu içmektir. Cildin en önemli bileşenleri arasında yer alan kolajen ve elastin üretimini C vitamini ile destekleyerek kırışıklık gibi yaşlılık belirtilerini öteleyebilir ve cildinizin daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

C vitamini aynı zamanda, karaciğerin detoksifikasyon sırasında ihtiyaç duyduğu ana antioksidan “glutatyon“nun üretimini arttırır. Bu sayede cilde zararlı toksinler vücuttan daha kısa sürede atılabilir.

Sivilcenin Oluşma Nedenleri

Sivilceler, ergenlik döneminde yaşanan hormon dengesizlikleri nedeniyle oluşabileceği gibi, tıkanan cilt gözeneklerinin, cilt üzerinde hali hazırda bulunan bakterilerin üremesi için uygun bir ortam yaratması nedeniyle de görülebilir. Cildin aşırı yağlı olması gözeneklerin tıkanmasını kolaylaştırır ve sivilceler bu yüzden yağlı ciltlerde daha fazla oluşur. Bakteri sayısı gözeneği tıkayacak kadar çoğaldığında bölge iltihaplanmaya başlar. Sivilcelerin kırmızı, şiş, hassas yapısı bu iltihap yüzündendir.

Sivilce zamanında tedavi edilmezse iltihap cildin alt katmanlarına inerek sivilceyi kiste dönüştürebilir. Kistler çok ağrılı olabilir ve cilt yüzeyinde kalıcı iz bırakma ihtimalleri yüksektir.

Uyarılar ve Önlemler

Fazla miktarda limon suyu içmek bazı kişilerde mide yanmasına neden olabilir. Reflüsü olanlara asitli limon suyu tüketmeleri önerilmemektedir. Sivilcelerin tam tedavisi bir kaç ay sürebilir ve oluşumlarını kontrol edebilmek için bu süre içinde sürekli tedavi gerektirebilir. Limon suyu ve diğer doğal yöntemlerin sivilce tedavisinde işe yarayacağı garantisi yoktur. Bu yüzden sivilce sorununuz artarak devam ediyorsa altında yatan nedenleri kesin olarak öğrenebilmeniz için bir dermatoloğa görünmenizi öneririm.

,

Limon Suyu Sivilceye İyi Gelir mi? İçin 11 Yorum Yapılmış

 1. zeynep 28 Ocak 2014 #

  Teşekkürler yardımcı oldunuz.

 2. belma 08 Mayıs 2014 #

  Gerçekten çok teşekkür ederim çok az lekeler var yüzümde inşallah geçer.

 3. derin 19 Ağustos 2014 #

  Teşekkürler yardımcı oldunuz gerçekten aynı zamanda bende limon suyu taraftarıyım.

 4. sebehat 24 Ağustos 2014 #

  İnşallah yararlı olur ama nemlendirici krem sivilce yapıyor orda sıkıntı var.

 5. Emre 21 Ocak 2015 #

  Ben limonu kesip sürüyorum, yararını gördüm bir haftada.

 6. orhan 18 Şubat 2015 #

  Limonu yüzüne sürdükten sonra yıkadın mı

 7. Selim 21 Mart 2015 #

  Limonu yüzünüze sürdükten sonra yıkamayın

  • turhan sen 03 Nisan 2015 #

   Neden yıkamayalım, yazıda yıkayın diyor.

 8. melike 25 Ağustos 2015 #

  Limon cildinizi tahriş eder, doğal diye kullandığınız şeylerle cildinizi daha kötü yapmayın. Sivilce probleminiz varsa secret age termal kil maskesi kullanın, bir ay bile olmadan sonuç aldım, deneyin.

 9. Selvi 23 Mart 2016 #

  Ben her akşam yapıyorum ama bir faydası olmuyor.

 10. Eda 20 Aralık 2017 #

  Temiz tutuyorum, kullanmadığım yöntem yok. Tamamen bitirmek imkansız bir şey gibi benim için. Sadece azalıyor.

Bir Cevap Yazın