Limon Suyu Zayıflatır mı

Limon Suyu Zayıflatır mı?

Başta sindirim organları olmak üzere, karaciğeri, safrayı ve böbrekleri temizlemek için en sık kullanılan doğal ürünler arasında ilk sırada yer alan limon suyu, kilo vermenize yardımcı olabilir ancak limon suyunun zayıflamak için mucize bir çözüm olmadığını unutmamak gerekiyor. Termojenik özelliklere sahip limon metabolizma hızını yükselterek gün içinde, dinlenir halde harcadığınız kalori miktarını arttırır. Ayrıca limon içinde bulunan polifenoller, yağın vücuttan atılmasına yardımcı enzimlerin seviyesini yükseltebilir.

Limon Suyunun Zayıflamaya Etkisi

Limonda da bulunan ve “flavonoidler” olarak bilinen bitki bileşikleri, kilo alma hızını yavaşlatırken karaciğerin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Bu alanda yapılan araştırmaların tamamı hayvanlar üzerinde yapılmıştır ve bu olumlu sonuçların insanlar için geçerli olup olmadığı konusunda daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Limon suyunun zayıflamaya katkısı hakkındaki bir diğer teoride, limonda bol miktarda bulunan C vitamininin, yapılan egzersizler sırasında yağ yakılmasını %30’a kadar arttırdığı yönündedir. Ayrıca limon suyunun yarattığı orta dereceli idrar söktürücü etkisi vücutta tutulan fazla suyun ve toksinlerin atılmasına yardımcı olarak tartıda hafiflemenizi sağlayabilir.

Limon Suyu Diyeti Nasıl Yapılır?

Limon suyu diyeti, limon suyu detoksundan farklıdır. Detoks sırasında, kişi sadece limon suyu ile sistemini temizlemeye, toksinleri vücudundan atmaya çalışırken, limon suyu diyetinde, limon suyuna ek olarak normal bir diyet programı izlenmelidir. Yaptığınız diyetin etkisini arttırmak için limon suyu kullanabilirsiniz, ancak bunun yanında diğer vitamin ve mineralleri, beslenmeniz sırasında tüketeceğiniz sebze, meyve, et ve tahıl ürünlerinden eksiksiz olarak almanız gerekmektedir.

Gün içinde kan şekerinin düşmesi nedeniyle yaşanan açlık hissini bastırmak için, kalktığınızda ılık suya 1 adet limonun suyunu sıkıp bir miktar biber veya tatlandırıcı ekleyerek içebilirsiniz. Sonuç olarak zayıflamak için geçerli olan ana kural, gıdalar yoluyla aldığınız kalorinin gün içinde harcadığınız kaloriden az olması kuralı limon suyu diyeti içinde geçerlidir.

Limon Suyunun Bir Zararı Var mı?

Limon suyunun düzenli tüketimi herkes için uygun olmayabilir. Reflüsü veya mide ülseri bulunanlar asitli limon suyundan uzak durmalıdır. Narenciye alerjisi çok sık rastlanan bir rahatsızlık değildir ancak bazı kişilerin limona alerjisi olduğu bilinmektedir. Safra kesesi sorunları bulunanlar, böbrek rahatsızlığı olanlar günlük beslenme listelerine limon suyunu eklemeden önce doktora danışmalıdır.

Limon suyu diyeti yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kullanılan limon suyunun taze sıkılmış olmasıdır. Hazır limon suyu kullanmayın çünkü bu ürünler koruyucu kimyasallar içermektedir.

Limon suyu, güçlü asidi nedeniyle düzenli olarak içildiğinde diş minelerine zarar verebilir. Bunu önlemek için limon suyunu kamışla içerek, dişlerinize mümkün olduğunca az temas ettirebilirsiniz. Uzmanlar, limon suyu içtikten sonra dişleri fırçalamanın, diş minelerini korumak adına en güvenli yol olduğunun altını çiziyorlar.

Limon suyu dışında limonlu su tüketimi ile ilgili bildi edinmek için limonlu suyun faydaları ve limonlu su zayıflatır mı? sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynaklar

, , ,

Limon Suyu Zayıflatır mı? İçin 5 Yorum Yapılmış

 1. esra polat 31 Mayıs 2014 #

  Selam hocam ben Esra 24 yaşında 180 boyunda ve 100 kiloyum. Yıllarca zayıflamak adına her ne varsa uyguladım ama başarılı olamıyorum moralimin bozuk olduğu zamanlarda çok aşırı yiyorum ve engel olamıyorum. Tatlılardan cipsten kolalardan uzak duramıyorum üst göbek denilen kısım da aşırı yağlanma oldu. Egzersiz yaparken kafam ve boynum aşırı ağrıyor kesin bir çözüm önerirseniz minnettar kalırım saygılarımla.

  • abc 27 Şubat 2015 #

   Merhaba Esra hanım, ben sporun hayatımda gerçekten büyük etkisini gördüm, ilk başlarda benim de ağrılarım oldu hatta bazen yürüyemedim ama ileride bu sporun etkisini spor yapmadan olan ağrıları da geçirdiğini göreceksiniz ama ilk başlarda sabırlı olmanız gerekmektedir ve bunu yaparken tabiki sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Mesela canınız tatlı cektiginde meyveyi tercih edebilirsiniz. Gerçekten etkisini göreceksiniz ve her şey beyinde biter kendinizi cipsi sevmiyorum diye programlarsanız gerçekten sevmezsiniz, ben mesela çikolata adına öyle yaptım ve şuan cidden çikolataya olan sevgim sıfır hiç yemiyorum.

 2. cemre 01 Temmuz 2015 #

  Limon değil de hazır limon suyu kullansam, aynı etkisi olur mu?

  • arya 09 Temmuz 2015 #

   Hazır limon suları tıpkı diğer pakete girmiş besinler gibi içerisine uzun süre dayanması vs için katkı maddeleri konduğundan dolayı taze limon kadar faydasını göremezsiniz..

 3. sumeyra 10 Ocak 2016 #

  Ben bir buçuk aydır akşam 6’dan sonra yemeyerek ve sabahları yarım taze limonu bazen suya sıkarak bazen de normal yiyerek 85 kilodan 75 kiloya düştüm. Şu an daha devam ediyorum, limonun çok faydasını gördüm, saolun.

Bir Cevap Yazın