Limon Suyunun Cilde Faydaları

Limon Suyunun Cilde Faydaları

Limon suyu C vitamini kaynağı olarak vücudun günlük C vitamini ihtiyacını almak için kullanılabileceği gibi cilde de pek çok faydası olan doğal bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Sadece yüz bölgesinde değil diz, dirsek gibi çok çabuk kuruyan bölgelerde limon suyu kullanarak cildinizi doğal bir parlaklığa kavuşturabilir ve yumuşaklık kazanmasını sağlayabilirsiniz. Limon suyunun diğer bir diğer özelliği de kahverengi cilt lekelerinin görünümünü azaltmasıdır.

Bazı ciltlerde limonun içinde bulunan sitrik aside karşı hassasiyet oluşabilmektedir. Eğer böyle bir sorun yaşarsanız limon suyunu direk olarak cildinize sürmek yerine suya karıştırarak kullanabilirsiniz. Ya da bir parça pamuğu ıslatın, üzerine bir kaç damla limon suyu dökerek kullanmak istediğiniz bölgeye sürün. Bir de güneşe çıkmadan önce cilde limon suyu sürmek güneş hassasiyetini arttırdığı için tavsiye edilmemektedir.

Limon suyunu yüzünüzde, özellikle burun bölgesinde oluşan siyah noktalardan kurtulmak içinde kullanabilirsiniz. Bunun için gece yatmadan önce siyah noktaların üzerine bir miktar limon suyu sürün ve sabah kalktığınızda yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu işlemi siyah noktalar geçinceye kadar tekrarlayın.

Limon suyu tek başına kullanıldığında (aynı kolonyada olduğu gibi) cildi kurutur. Bu nedenle limon suyunu suyla duruladıktan sonra kuruluğu engellemek için iyi bir nemlendirici krem kullanmalısınız. Cildinizi nemlendirmek için bir diğer alternatifiniz ise eşit miktarda karıştıracağınız limon suyu, bal ve zeytinyağı ile nemlendirici maske hazırlamak. Maskeyi yüzünüzde 10 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Cildinizdeki ölü hücrelerden kurtulmak için yine limondan yararlanabilirsiniz. Kestiğiniz yarım limonu yarım çay kaşığı şekerin üzerine koyun ve şekeri iyice emmesini bekleyin. Şekerli limon yarısını hafifçe yüzünüzde gezdirdikten sonra ılık suyla durulayın. Bunu cildiniz doğal parlaklığına kavuşana kadar her akşam yapabilirsiniz.

Limon suyunun cilde faydaları arasında sayabileceğimiz bir diğer kullanım şeklide kırışıklıklara karşı hazırlayabileceğiniz maskedir. Kırışıkların görünümünü azaltmak  için bir çay kaşığı organik bal, 3-4 damla limon suyu ve 1-2 damla baden yağını karıştırın. Bu karşımı yüzünüze sürüp 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

Limon Suyunun Cilde Faydaları İçin 7 Yorum Yapılmış

 1. leli 29 Aralık 2013 #

  3, 4 gündür limonu deniyorum yüzüme iyi geldi.

  • duygu 13 Nisan 2014 #

   Ben ne kullanmalıyım yüzüm çok kötü ya sivilce sivilce izi siyah noktalar gene bsey degilde sivilcelerden rahatsız oluyorum limon zarar verir mi korkuyorum.

 2. ece 18 Ocak 2014 #

  Limon suyu çocuklara zararı olur mu neden lütfen cevap.

 3. Akın 06 Şubat 2014 #

  Valla 17 yaşındayım geçen gün yüzümü limon sürdüm. 3 Gün oldu kullanıyorum ne diyeyim kahverengi lekelere iyi gelmedi ama burnumdaki siyah noktalara 10 numara geldi. Kullanmaya devam edeceğim. Bir kaç gün içinde de niveanın siyah nokta bandını alacağım. Bunlardan %100 sonuç alacağımı düşünüyorum. İleri ki zamanda da gündüz kremi alacağım gündüz krem %100 etki veriyor. Siyah nokta kahverengi lekelere ciltteki çiziklere güneş yanıklarına her şeye iyi geliyor.

  • ibrahim 25 Mart 2015 #

   Kahverengi lekere 3 günde iyi gelmez haftalar ve hatta aylar sürebilir düzelmesi.

 4. asdsad 13 Mayıs 2014 #

  Kaç gün kullanınca faydaları gözle görülür şekilde yarıyor?

 5. akın 22 Mayıs 2014 #

  7-8 gündür kullanıyorum kolumda sivilce ve izleri vardı tamamen geçirdi şuan yüzüme uyguluyorum günde iki kere direk limon suyunu kulak temizleyici ile yüzüme sürüyorum biraz yanma oluyor ama sonradan sivilce ve siyah noktalara iyi geliyor faydası var denedim gördüm.

Bir Cevap Yazın