Maydanoz Suyu Zayıflatır mı?

Maydanoz Suyu Zayıflatır mı?

Kilo vermek için yapmanız gereken tek şey aldığınız kaloriden daha fazlasını yakmanızdır. Tek bir besin, zayıflama hapları, iştah kesiciler ya da kullandığınız diğer yöntemler kalori dengesini sağlamazsanız zayıflatmaz. Maydanoz suyu zayıflatır mı sorusuna cevabımız “tek başına hayır” olacaktır. Maydanoz suyu gıdaların sindirimini kolaylaştırır ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur ancak zayıflamak için iyi bir diyet programı ve egzersizle desteklenmelidir.

Maydanoz suyu özellikle düşük kalorili diyetlerde alınan besinlerin vücut tarafından daha iyi işlenmesini sağlar, sindirimi hızlandırır, vitamin ve mineral desteğiyle vücudu dinç tutar. Pek çok diyet listesinde yer alan maydanoz suyunun zayıflamaya etkisi konusunda henüz klinik bir araştırma yoktur. Kişi diyette olsun olmasın gaz oluşumunu engellemek veya oluşan gazın atılmasını sağlamak, hazımsızlık ve mide krampları gibi sindirime bağlı rahatsızlıkları azaltmak, bağırsak hareketini sağlayıp kabızlığı gidermek için geleneksel olarak maydanoz tavsiye edilmektedir.

Maydanoz suyu ya da taze maydanozun zayıflama üzerine bir diğer etkisi ise vitamin ve mineral yönünden zengin olan bitki tüketildiğinde tokluk hissini uzatır. C ve A vitaminini alabileceğiniz en düşük kalorili kaynaklardan biridir. Aynı zamanda demir, bakır ve manganez yönünden zengindir. Bu özellikleriyle aynı miktarda ıspanaktan iki kat daha fazla demir ve portakaldan üç kat daha fazla C vitamini içerir.

Maydanoz suyunu evde taze olarak hazırlayabilir, kurutulmuş maydanoz yapraklarından öğünler arası içmek üzere çay hazırlayabilir ya da taze maydanozu her zamanki gibi salatalarda veya yemeklerde kullanabilirsiniz. Aşağı yukarı her türlü kullanımın etkisi aynı olacaktır. Tabii maydanoz suyu daha konsantre olduğu için daha fazla vitamin ve mineral alabilirsiniz.

Uyarı: Çok fazla miktarda maydanoz suyu içmek rahim kasılmalarını arttırabilir. Bu nedenle gebelik döneminde yemeklerle birlikte alınan maydanoz dışında suyunun ya da ilaç formunda kapsüllerinin tüketilmesi tavsiye edilmez.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın