Mide Krampına Ne İyi Gelir?

Mide Krampına Ne İyi Gelir?

Mide krampları ağır bir yemek sonrası yaşanabileceği gibi böbreklerde yaşanan rahatsızlıklar, sindirim sistemi sorunları veya dalak rahatsızlıkları sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Mide krampları düşündüğünüzden daha uzun sürdüyse ve aldığınız önlemlere rağmen kramplarda bir azalma sağlayamadıysanız başka sağlık sorunlarınız olup olmadığını öğrenmek için doktora görünmelisiniz. Yediğiniz gıdalar veya gaz gibi basit nedenlerle yaşanan kramplar için nefes egzersizlerinden sıcak bir duşa kadar bazı basit yöntemleri kullanabilirsiniz.

Genel olarak midenin tamamında görülen hafif ağrılar ve kramplar çoğunlukla zararsızdır 1-2 saat içinde geçer. Bunun dışında kalan krampların nedenlerini ve belirtilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Mide kramplarının nedenleri gibi farklı nedenlerle oluşan krampların belirtileri de farklıdır. Regl sırasında mide krampları ve ağrısı görülmesi normaldir. Bu reglin genellikle ilk gününde oluşur ve bir kaç günden uzun sürmez.

Keskin, bıçak gibi saplanan ağrılar apandisit gibi ciddi bir sorunun belirtisi olabilir.

Bel bölgesinden mideye doğru yanlardan gelen ağrılar böbrek taşı belirtisi olabilir. Ağrılar yavaş başlar ve zamanla çok şiddetlenir. Böbrek taşı şüpheniz varsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Yine midenin yan kısımlarında oluşan ağrılar idrar yolu enfeksiyonuna işaret edebilir. Bu bölgede ağrıların oluşmasının bir diğer nedeni de uzun süre yaşanan kabızlıktır.

Mide kaslarına aşırı yüklenecek egzersizler yapmak, çok miktarda yemeği kısa sürede tüketmek, alerjik olduğunuz ve sindirim sisteminizi etkileyen gıdaları tüketmek mide kramplarının en çok görülen sebepleri arasındadır.

Mide Krampına Ne İyi Gelir?
  • Bölgeyi sıcak tutmak kramplarda geçici bir iyileşme sağlayabilir. Bel çevrenize küçük bir battaniye bağlayabilir ya da biyot gibi ısıtıcılar kullanabilirsiniz.
  • Sırt üstü uzanın ve gözlerinizi kapatın. Alnınıza ılık ve nemli küçük bir havlu koyarak 5-10 dakika dinlenin.
  • Gaz nedeniyle oluşan mide krampları için gazı çıkarmaktan başka çözüm yolunuz yok. 15-20 dakika yürümek gaz çıkarmanıza yardımcı olabilir.
  • Çok sıcak olmayan, ılık suyla duş alın.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın