Migrene İyi Gelen Yiyecekler

Migrene İyi Gelen Yiyecekler

Migren ağrısı çekenler şiddetli ağrıyı hafifletebilmek için aldıkları her türlü tavsiyeyi düşünmeden yerine getirebilecek kadar çaresiz durumda kalabilmektedir. Migren ağrısını gün boyu çekmek, bazen ağrıyla uyanmak hayat kalitesini düşüren ve konsantrasyonu büyük ölçüde azaltan bir durumdur. Doktorunuz size migren ağrılarını hafifletmek için bazı ilaçlar vermiş olabilir. Bu ilaçlara ek olarak ağrıları tetikleyen gıdalardan uzak durarak ve ağrıları hafifletici özelliği bulunan gıdaları daha sık tüketerek migren ağrılarını daha da azaltabilirsiniz.

Migrene iyi gelen yiyeceklere geçmeden önce suyun öneminden biraz bahsedelim. Vücudun susuz kalması migren ağrılarını tetikler ve yeterli miktarda su tüketmediğiniz zaman daha çok ağrıya maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle gün içinde bol bol su için ve meyve suyu, kahve, çay, soda gibi içeceklerin suyun yerini tutamayacağını unutmayın. Basit olarak H20 tüketin. Ayrıca bazen şiddetli migren ağrıları kusmayla birlikte çok daha fazla su kaybetmenize neden olabilir. Bu suyu tekrar yerine koymalısınız.

Bazı baharatların migren ağrılarını hafiflettiğine inanılır ve geleneksel olarak halk arasında şiddetli baş ağrıları için acı biber, zencefil gibi baharatlar önerilir. Bu konuda bilimsel bir çalışma olmamasına karşın denememeniz için bir neden yoktur. Tabii baharatları kararında tüketmeniz başka sağlık sorunlarıyla uğraşmamak adına önemlidir. Zencefili çay formunda, acı biberi ise yemeklerle birlikte tüketebilirsiniz.

Migrene iyi gelen yiyecekler genellikle magnezyum ve kalsiyum yönünden zengin besinlerdir. Bu nedenle bol bol koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketerek (brokoli, ıspanak, lahana) bu mineralleri almalısınız. Yulaf ezmesi, soya ürünleri, buğday tohumu, sarımsak ve deniz ürünleri gibi magnezyum bakımından zengin gıdaları beslenme programınıza eklemelisiniz.

Serotonin düşüklüğü migren ağrıları ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. İyi birer serotonin kaynağı olan ceviz, badem, susam, kabak çekirdeği, kepekli tahıllar, pirinç ve süt ürünlerini düzenli olarak tüketerek serotonin düzeyinizi koruyabilirsiniz.

Omega 3 yağ asitleri sinirleri korur ve migren bağlantılı enflamasyon ile mücadele eder. Omega 3’ü somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklardan doğal olarak alabilir ya da omega 3 içerikli besin takviyelerini kullanabilirsiniz.

Migreni Olanlar İçin Bazı Öneriler

 • Düzenli bir uyku düzeniniz olsun, ne çok fazla ne de gerektiğinden daha az uyuyun.
 • Vücudunuzun susuz kalmamasına ve çok fazla aç kalmamaya özen gösterin. Yanınızda bir şişe su ve atıştırmalık bir şeyler bulundurun.
 • Gün içerisinde neler yediğinizi takip edin. Ne yazık ki en çok sevdiğimiz şeyler migrenin dostu değil ve bunları tükettiğimizde migren sıkıntılarımızın artma riski var. Bu yiyeceklerin başında ise çikolata geliyor. Elbette ne yediğiniz kadar ne kadar yediğiniz de önemli. Yani daha fazla çikolata tüketmek migren problemlerinin doğma riskini de arttırabiliyor.
 • Daha fazla hareket edin ve her gün düzenli spor yapmaya çalışın. Bazı uzmanlara göre yoga migrenin dostu olan aktivitelerden birisi. Ancak bazen de çok şiddetli, çok hızlı yapılan ya da vücudu susuz bırakan sporlar migrenin tetikleyicisi olabiliyor. O yüzden daha ılımlı aktiviteler seçin ve vücudunuzun susuz kalmamasına özen gösterin. Eğer özel durumunuz varsa ya da yaptığınız spor migreni tetikliyorsa doktorunuza danışın ve size uygun bir egzersiz programı belirleyin.
 • Stresinizi yönetmeyi öğrenmeye çalışın. Elbette stresi tamamen yok etmeniz pek mümkün değil, ancak öğreneceğiniz bazı teknikler ya da meditasyon stresinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Migren Ağrılarına İyi Gelmeyenler

Aşağıdaki içecek ve yiyecekler uzmanlar tarafından migren ağrılarını tetikleyen ve şiddetini arttıran besinler olarak belirlenmiştir.

 • Alkol (Kırmızı şarap ve bira başta olmak üzere)
 • Gazlı içecekler
 • Kahve, çay
 • Çikolata
 • İşlenmiş etler
 • Konserve yiyecekler
 • Eski, tütsülenmiş peynirler
 • Gıda katkı maddesi içerikli besinler
 • Yapay tatlandırıcılar

,

Migrene İyi Gelen Yiyecekler İçin 3 Yorum Yapılmış

 1. kaan 12 Mart 2015 #

  ton balığının migrene iyi geldiğini söyleyip diğer paragrafta konserve yiyeceklerin zarar verdigini yazmışsınız.Ton balığı mı avlamamız gerekiyor?? bu nasıl saçmalık

 2. Migren 03 Ağustos 2016 #

  Hahahaha ay cok güldüm yorumunuza 😂 Migrenim tuttu bakayım ne iyi geliyor diye tedavi olarak diye baktım yorumunuz iyi geldi😂😂

 3. Zeynep 12 Ağustos 2016 #

  Ton balığı yurtdışında taze bulunabiliyor sanırım tavsiyeler yabancı kaynaklı 😃

Bir Cevap Yazın