Mutfak Zemininde Kullanılabilecek Ahşap Zemin Kaplamaları

Mutfak Zemininde Kullanılabilecek Ahşap Zemin Kaplamaları

Ahşap döşeme modern evlerde en popüler olan döşeme seçeneklerindendir. Hemen hemen her tarzı ile uygun, dayanıklı ve kolay temizlenebilen ahşap zeminler, bu yönleriyle büyük bir talep görmektedirler. Özellikle trafiğin yoğun olduğu mutfaklarda çizilmeler ve kirlenme diğer ortamlara göre daha fazla olacağından bazı özel ahşapların kullanıldığı zemin türleri diğerlerinden daha uygun birer seçenektir haline gelirler.

Parkenin Faydaları

Parke döşemeler bugünlerde belki de piyasada en çok kullanılan döşeme ürünleridir. Ahşap ürünlerden yapılan bu zeminler renk, doku ve çeşitli özellikleriyle farklı stilleri bulunduran zemin döşemeleridir. Doğru bakım ve kullanımı ile ahşap zeminlerin ömrü oldukça uzundur. Eğer mutfak gibi giriş çıkışın yoğun olduğu, suyun zemine daha çok döküldüğü alanlar için sert ve neme dayanıklı ahşapların arasından seçim yapılmalıdır.

İşlenmemiş Ahşaplar

İşlenmemiş parkeler yıllardır ahşap döşemelerde kullanılan standart ürünlerdir. Bu ahşaplar zımparalanarak ömürlerini 4-6 yıl boyunca aynı kalitede ve çürümeden sürdürebilirler. Su ile teması kesilen ve doğru bir şekilde bakımı yapılan ahşaplar uzun bir süre bekletilebilir. Bu ahşaplar zeminlere döşeneceği zaman istenilen renklerde boyalarla boyanabilir. İşlenmemiş ahşapların mutfak zemininde ıslanmalara kaşı çok dayanıklı olduğunu söyleyemeyiz.

Ahşap Parke Çeşitleri

Zemin döşemeleri için birçok avantajı olan parkelerin bazı dezavantajları da vardır. Taş bir zemine bazı parke ya da ahşap kaplama döşenmesini engelleyen bazı nedenler vardır. Yani oturma odanızda kullandığınız ahşap zemin kaplamaları her zaman mutfak için kullanışlı olmayabilir. Bu sorunu gidermek için birkaç parke alternatifi düşünülmelidir. Genellikle diğer ahşaplara göre daha ucuz ve çevre dostu olan Bambu, giderek daha popüler bir hal almaktadır. Beton zeminlerde ahşap kaplama kullanılması için, betonun yapısında kullanılan çimentonun su geçirmez olduğundan emin olunmalıdır.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın