Normal Şeker Değerleri

Normal Şeker Değerleri

Normal açlık kan şekeri değerleri (normal bir insanın yemek öncesi kan şekeri düzeyi) test sonuçlarında 83 mg/dl (4.6 mmol/L) veya daha az olmaldır. Çoğu insanda açlık şeker değerleri 70 mg/dl (3.9 mmol/L) olarak görülür. Ancak doktorların büyük çoğunluğu 100 mg/dl (5.6 mmol/L) altındaki değerlerin normal olduğunu söylemekle birlikte düzenli test yapılmasını tavsiye etmektedir.

Yediklerinizden bağımsız olarak yemek sonrası normal şeker değerleri (yemekten 1-2 saat sonra) 120 mg/dl (6.6 mmol/L) veya daha az olmalıdır. En iyi tokluk kan şekeri seviyesi yemekten 2 saat sonra 100 mg/dl (5.5 mmol/L)’dir. Normal şeker değerleri için tek bir ölçümde kesin kanıya varmak doğru olmaz. En sağlıklı değerler düzenli olarak açlık ve tokluk şeker ölçümü ile sağlanabilir.

Ayrıca sadece test sonuçlarına bakarak normal şeker düzeyine sahip olup olmadığınız netlik kazanmayabilir. Yaşınıza, sağlık problemlerinize bağlı olarak doktorunuz kan şekeriniz normal düzeyin üstünde olsa bile şeker hastalığı teşhisi koymayabilir. Test sonuçlarınızın tüm sağlığınıza bağlı olarak incelenmesi gerekir.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın