Olumsuz Düşüncelerden Kurtulmanın Yolları

Olumsuz Düşüncelerden Kurtulmanın Yolları

Olumsuz düşünceler günlük yaşantımızı etkiler ve kronik mutsuzluğa neden olabilir. Her an ve her olay karşısında olumlu düşünmek gibi bir şey söz konusu değil ancak olumsuz düşünceler bağımlılık yaratabilir ve pozitif olaylara dahi negatif yaklaşmamıza yol açabilir. Sürekli olumsuz düşünmek bizi depresyona sürükleyerek sosyal hayatımızı önemli ölçüde kısıtlar. Uzmanlarında kabul ettiği bazı tekniklerle olumsuz düşüncelerden kurtulabilir ve düşüncelerinizin daha gerçekçi olmasını sağlayabilirsiniz.

Aklınızdan Geçenlerin Farkında Olun

Olumsuz düşüncelerden kurtulmak için atılacak ilk adım olumsuz düşüncenin farkında olmaktır. Olumsuz düşüncenin en belirgin özelliği enerji seviyenizi düşürmesidir. Bu sizi sıkıntılı, keyifsiz hale getirebilir ve herhangi bir olayda veya durumda iyi bir nokta bulamamanıza neden olur.

Düşüncelerinizi Etiketleyin

Düşünürken, olumsuz olanları “şu anda ben olumsuz düşünüyorum” diyerek etiketleyin ve bu düşüncelerin sizi kontrol altına almasına engel olun. Düşüncenin zihninizden uzaklaştığını hayal edin.

Hoşunuza Giden Şeyleri Düşünün

Bir kağıda hoşunuza giden 5 şeyi veya 5 kişiyi yazarak, olumsuz düşüncelerden bunaldığınızda 5 dakika kadar bunları düşünün. Ana konuyu düşünmeye başladığınızda zihninizin bir miktar rahatladığınızı fark edeceksiniz.

Hobi Edinin

Olumsuz düşünceler bağımlılık yaratır ve kendinize ait zamanın boşa gitmesine neden olabilir. Yapmaktan hoşlanabileceğiniz, zihninizi dağıtabileceğiniz bir hobi edinerek negatif düşüncelerin hayatınızı kontrol altına almasını engelleyebilirsiniz.

Pozitif Olmayı Öğrenin

Hayat tamamen kötü şeylerden ibaret değil. Hayatınızdaki olumlu yanları görün. Aileniz, arkadaşlarınız, okul hayatınız gibi olumlu şeyleri de görün. Çevrenizde pozitif insanların olması sizin de enerjinizi yükseltecektir.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın