Organik Makyaj Malzemeleri

Organik Makyaj Malzemeleri

Organik gıdaları artık duymayan kalmadı peki ya organik makyaj malzemeleri? Doğal mineraller ve bitkisel ürünlerle üretilen organik makyaj malzemeleri kimyasal içeren makyaj malzemelerinin cildinizde yarattığı yan etkilerden kurtulmanızı sağlıyor. Bu yazımızda organik makyaj yapmak için kullanabileceğiniz doğal ve bitkisel ürünler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Çoğu kadının güzellikleri artırmak veya kusurlarını kapatmak için günlük olarak yaptıkları makyaj kullandıkları makyaj malzemelerinin içeriğine bağlı olarak uzun dönemde ciddi cilt sorunları yaratabilmekte ve cildin erken yaşlanmasına neden olabilmektedir. Çünkü çoğu makyaj malzemesi sentetik bileşenler içerir.

Geleneksel makyaj ürünleri özellikle hassas ciltler için doğru seçim olmayabilir. Cildinizde kimyasal ürünler kullanmak istemiyorsanız doğal mineral ve bitki özleri ile üretilen organik makyaj malzemeleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Çeşitli kozmetik firmalarının piyasada satılmaya başlanan organik makyaj malzemelerini kullanabileceğiniz gibi daha hesaplı bir çözüm için aktarlardan aldığınız organik ürünleri makyaj malzemesi olarak kullanabilirsiniz.

Doğal Organik Makyaj Malzemeleri

Kullandığımız kozmetik ürünlerden ve çevresel etkenlerden günde yaklaşık olarak 400 kimyasal madde tenimize temas etmektedir. Bu korkutucu rakamı en azından kendi kullandığımız ürünlerde doğal olanları tercih ederek epeyce azaltmamız mümkün. Gıdalarla başlayan organik ürün pazarı ikinci en büyük alanını kozmetik sektöründe yaratmış durumda. Kozmetik markaları organik şampuanlardan organik cilt bakım ürünlerine, organik makyaj malzemelerinden saç boyalarına kadar geniş bir alanda tamamen organik ürünler imal etmeye başladı. Tüm bu organik ürünler hipoalerjenik olduğu için hassas ciltlerde kullanım için uygundur.

Cilt üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunan organik makyaj malzemeleri daha uzun ve kalıcı renkler sunmaktadır. Görünümünüz daha doğal ve daha çekici olur. Sentetik içerikler ve doğal olmayan esanslardan arındırılmış organik makyaj malzemeleri alerjik cilt tipi için en ideal ürünlerdir.

Organik Makyaj Malzemeleri Nelerden Üretiliyor?

Aşağıdaki listede organik makyaj malzemeleri üretiminde sıkça kullanılan doğal ve bitkisel ürünleri bulabilirsiniz.

Su Yosunu Özü: İodin yönünden hayli zengin olan su yosunu özü cilt için doğal bir nemlendirici ve besleyicidir. Su yosunu özü makyajı yoğunlaştırmak ve ömrünü uzatmak için kullanılmaktadır.

Aloe Vera Yağı: Güneş yanığını ve ciltteki koyu lekeleri gidermek için en iyi doğal ürünlerden biri olan aloe vera yağı hassas ve çok kuru ciltler için kullanılır. Aleo vera yağı genellikle organik cilt nemlendiricilerinde kullanılır.

Annatto: Tropik Amerika’da yetişen bodur türden bir ağaç olan Annatto kızıl kahve rengiyle organik ruj ve göz kalemlerinde kullanılmaktadır.

Balmumu: Organik makyaj malzemelerinde en çok kullanılan doğal ürünlerin başında gelir. Emülsifiye edici madde olarak organik makyaj malzemelerine kıvam vermek amacıyla kullanılmaktadır.

Kestane Özü: Damarları büzme özelliği bulunan kestane özü tahriş olmuş ve kızarmış ciltlerde tedavi amaçlı kullanılır. Doğal kahverengi nedeniyle organik makyaj malzemelerinde de tercih edilmektedir.

Hanımeli Yağı: Yüz kremleri ve losyonlarda doğal bir temizleyici olarak kullanılan hanımeli yağı doğal kokusuyla pek çok organik makyaj malzemesinin kokulandırılmasında da kullanılmaktadır.

Mersin Ağacı Özü: Cildi yumuşatma özelliği bulunur ve özellikle güneşe karşı koruyucu kremlerin üretiminde kullanılır.

Yukarıda listelediğimiz ve kullanım alanları hakkında kısa bilgiler verdiğimiz doğal ve bitkisel ürünler haricinde organik makyaj malzemeleri yapımında yüzlerce farklı doğal ve bitkisel ürün kullanılmaktadır.

Organik makyaj malzemesi almak istiyorsanız ambalajı üzerinde “organik” yazsa bile etiketin üzerinde bulunan içindekiler bölümünü mutlaka okuyun. Hazır organik makyaj malzemeleri diğerlerine oranla daha pahalı olmakla birlikte olumlu etkileri ve uzun dönemde cildinizi korumak adına buna değer.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın