Organik Saç Boyası

Organik Saç Boyası

Kimimiz beyazlarımızı kapatmak, kimimiz yüz hatlarımızı daha yumuşak gösterecek saç rengine sahip olmak, kimimiz ise moda dünyasının trendlerini yakalamak için saçlarımızı boyuyoruz. Ancak kimyasal maddeler içeren saç boyaları uzun süreli kullanımda hem saçlara hem de vücut sağlığımıza zarar verebiliyor. Saç boyasının bu zararlı etkilerinden korunmak istiyorsanız, mutlaka ama mutlaka organik saç boyası tercih etmelisiniz.

Piyasada bulabileceğiniz pek çok markanın değişik renklerdeki saç boyları “güvenli” ürün olarak satılır. Ancak saç boyalarında bulunan amonyak (ammonia) ve peroksit (peroxide) gibi kimyasal maddeler uzun süreli kullanımda saçlarda kırıklara, zayıflamaya ve dökülmeye sebep olabilir.

Organik Saç Boyası Nedir?

Tamamen doğal içeriklerden üretilen boyalara genel olarak organik saç boyası adı verilir. Organik saç boyalarının içeriğinde genellikle E vitamini, C vitamini, ısırgan, doğal oksidanlar, greyfurt çekirdeği özü, hayvansal ve bitkisel dokularda bulunan yağ asidi gibi bileşenler bulunur. Ayrıca papatya, aynısefa çiçeği, zerdeçal, safran, karanfil gibi doğal bitki özleri de organik saç boyalarında sıkça kullanılır.

Ne yazık ki üzerinde organik yazan her ürün organik değildir. Saç boyası içeriğindeki amonyak oranı ne kadar az ise ürünün organik olma özelliği o kadar artar. Bu nedenle organik saç boyası alırken ürün etiketini ve içeriğindeki maddeleri detaylı bir şekilde incelemenizi öneririz.

Organik Saç Boyasının Faydaları

 • Organik saç boyları saçlarınızı yıpratmaz ve kurutmaz.
 • Kimyasal saç boyaları saçlarınızın kolay kırılmasına neden olur. Oysa organik saç boyalarının böyle bir etkisi yoktur.
 • Saç derinizi kurutmaz, dolayısıyla saç kökleri üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.
 • İçindeki bitki özleri ile saçlarınızın yumuşak kalmasını sağlar ve saçlarınıza doğal bakım uygular.

Önemli Not: Her organik saç boyası size uygun olmayabilir. İçerdiği bitki özleri ve doğal bileşenlerden birine alerjiniz varsa saç deriniz reaksiyon gösterebilir. Bu yüzden organik saç boyası aldığınızda deneme amaçlı olarak saçınızın küçük bir bölümünde kullanın ve 4-5 saat bekleyin. Eğer alerjik olduğunuz içerikleri biliyorsanız ürün ambalajı üzerinde bulunan etiketi dikkatlice okumanız size zaman kazandıracaktır.

Organik Saç Boyası Etkili midir?

Henüz organik saç boyası kullanmaya başlamamış olanlar organik saç boylarının diğer kimyasal saç boyaları kadar etkili olup olmadığını merak ediyor olabilir. Kimyasal saç boyları saçınızın rengini 3-6 ay arası korumayı garanti ederken organik saç boyaları daha kısa süre dayanmaktadır. Organik saç boyası bir kaç yıkamadan sonra çıkar. Bundan daha uzun süre saç renginizi garantileyen ve ambalajı üzerinde “organik saç boyası” yazan ürünlerle karşılaşırsanız içeriklerinde amonyak ve peroksit olduğunu göreceksiniz. Sadece “amonyaksız” yazan bir saç boyası tamamen organik olacak diye bir kural yok. Kadınların organik saç boyalarına ilgisini fark eden kozmetik markaları artık daha hafif kimyasalların kullanıldığı, bakım ve nemlendirme gibi özellikleri bulunan saç boyaları üretmektedir.

Organik Saç Boyası ve Hamilelik

Hamilelik ve emzirme süreçleri kadınlar için hayatlarının en özel dönemleridir. Fizyolojik olarak çok fazla değişimin olduğu bu süreçte kadınlar her zaman olduğu gibi bakımlı olmak ister. Eğer anne adayının saçlarında beyazlar varsa ya da uzun süredir saçlarını boyuyorsa, hamilelik haberiyle birlikte saçlarını boyatıp boyatmama konusunda ikileme düşebilir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde saçlarını boyatmaya devam etmek isteyen kadınlar, bu konuyu mutlaka doktoru ile görüşmelidir. Aslında bu konuda doktorlar arasında da farklı görüşler olduğunu belirtmeliyiz.  Bu durumun sebebi ise yapılan klinik çalışmalarda saç boyasının anne ve bebeğe yüksek oranda zarar verdiğinin kanıtlanmamasıdır. Ancak saç boyasının hamileler için tamamen zararsız olduğu da kanıtlanmamıştır.

Hamilelik ve emzirme sürecinde saç boyamayla ilgili genel öneriler şu şekildedir:

 • Hamileliğin ilk 3 ayında saçlar kesinlikle boyanmamalıdır.
 • Amonyaksız, organik (bitkisel) saç boyaları tercih edilmelidir.
 • Saç boyasının kullanım talimatı mutlaka okunmalı, hamileler ve emziren annelerin kullanımına uygun olmadığına dair bir ifade varsa kesinlikle kullanılmalıdır.
 • Boyama işlemine geçmeden önce mutlaka yukarıda belirttiğimiz şekilde alerji testi uygulanmalıdır.
 • Saç boyası uygulanırken saç derisine mümkün olduğunca az temas etmelidir.
 • Saç boyama işlemi evde yapılacaksa, ellere mutlaka eldiven takılmalıdır.
 • Boyama sürelerinin arası mümkün olduğunca açılmalı, sık sık boya yaptırmaktan kaçınılmalıdır.
 • Saç boyası kaş ve kirpik boyamak için kullanılmamalıdır.
 • Saç boyası kullanım talimatında belirtilen süreden daha uzun süre saçta bekletilmelidir.
 • Saç boyasının içeriğindeki amonyak türevleri havaya yayılır ve solunum yoluyla vücuda girebilir. Bu nedenle saç boyama işleminin yapıldığı ortam sık sık havalandırılmalıdır.
 • Uzun süreli boyalar yerine geçici boya kullanılabilir.
 • Eğer sadece saçtaki beyazlar kapatılmak isteniyorsa, boya yerine saf kına tercih edilebilir.

Organik Saç Boyaları Emziren Anneler ve Hamileler İçin Uygun mudur?

Organik veya bir diğer adıyla bitkisel saç boyası, içinde herhangi bir kimyasal madde olmayan saç boyalarıdır. Dolayısıyla hem hamilelik hem de emzirme sürecinde kimyasal saç boyaları yerine organik saç boyaları tercih edilmelidir. Ancak her iki süreçte de en doğrusu saçları boyatmadan önce doktora danışmaktır.

Genellikle kuaför ve güzellik salonlarında saç boyaları farklı bir ortamda hazırlanıp getirilir. Böyle bir durumda kullanılan boyanın söylendiği gibi organik olup olmadığından emin olamayabilirsiniz. Bu nedenle mutlaka kuaförünüze bebek beklediğinizi ya da emzirme sürecinde olduğunuzu önceden söyleyin ve kullanılacak boyanın kullanım talimatını okumak istediğinizi belirtin.

Organik Saç Boyaları Markaları ve Fiyatları

Piyasada çeşitli markalara ait organik saç boyası bulmak mümkündür. Bunlar içerisinde en çok bilinenleri Naturigin, Phyto Color, Logona, Natural Colors, Tierra, Tins Of Nature, Acme Color ve Koleston’dur. Her markanın içeriğindeki maddeler farklıdır. Bu nedenle organik saç boyası almadan önce mutlaka ürün etiketi detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Organik saç boyalarının fiyatları ise 10 ile 75 TL arasında değişmektedir.

Organik Saç Boyası Nerede Satılır?

Organik saç boyalarını eczanelerden, kuaför ve güzellik salonlarından, aktarlardan, marketlerin kişisel bakım reyonlarından ve çeşitli internet sitelerinden satın alabilirsiniz.

Organik Saç Boyası Tarifleri

Organik saç boyaları, kimyasal saç boyalarına kıyasla daha kısa ömürlüdür. Buna karşılık fiyatları da yüksektir.  Piyasada çok sayıda marka organik damgası ile ürün pazarlarken gerçekten organik olan ürünü seçmek de zor olabilir. Eğer tüm bunlarla uğraşmak yerine evde kendi boyanızı yapmayı tercih ediyorsanız, şimdi vereceğimiz tarifleri güvenle uygulayabilirsiniz.

Kahverengi Organik Saç Boyası

Malzemeler:

 • 1 su bardağı ada çayı
 • Kına
 • 1 su bardağı karanfil

Hazırlanışı:

En küçük boy tencerenize bir miktar su koyun ve kaynatın. Kaynayan suya ada çayını ekleyin ve 30 dakika boyunca demleyin. Sürenin sonunda elde ettiğiniz karışımı süzün ve suyunu ayırın. Aynı uygulamayı karanfil için de yapın. Elde ettiğiniz ada çayı suyu ve karanfil suyunu birleştirin. Son adım olarak elinizdeki suya kınayı ilave edin. Hazırladığınız karışımı saçlarınıza uygulayın ve 30 dakika kadar bekletin. Ardından ılık su ile saçlarınızı boyadan arındırın.

Sarı Organik Saç Boyası

Malzemeler:

 • 1 su bardağı kurutulmuş papatya
 • 1 su bardağı su

Hazırlanışı:

Yine en küçük boy tencerede bir miktar suyu kaynatın. Kaynattığınız suya papatyaları ilave edin ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Elde etiğiniz karışımı süzün ve suyunu ayırın. Bu suyu saçlarınıza sürün ve en az 30 dakika güneşte bekleyin. Bu uygulamayı her 2 haftada 1 kez yaparsanız saçlarınız kendiliğinden sarıya dönecektir.

Siyah Organik Saç Boyası

Malzemeler:

 • 1 fincan ada çayı
 • 1 fincan siyah çay

Hazırlanışı:

Küçük bir tencerede kaynattığınız suya 1 fincan siyah çay ve ada çayını ilave edin. 15 dakika demlenmeye bırakın. Sürenin sonunda elde ettiğiniz karşımı saçlarınıza sürün ve 1 saat bekleyin. 1 saatin sonunda saçlarınızı durulayın. Bu uygulamayı istediğiniz renk tonunu elde edene kadar haftada 1 kez olmak kaydıyla tekrar edebilirsiniz.

Organik Kestane Saç Boyası

Malzemeler:

 • Yarım tatlı kaşığı tarçın
 • Yarım limon
 • 4 yemek kaşığı kına
 • Yarım su bardağı ceviz yaprağının suyu
 • Yarım tatlı kaşığı kahve
 • Yarım çay bardağı siyah çay
 • Yarım su bardağı hibiskus suyu

Hazırlanışı:

Bu malzemelerle hazırladığınız boyanın rengi siyaha yakın kestane rengidir. Daha açık bir ton istiyorsanız limon ve kına oranlarını yarı yarıya azaltabilirsiniz.

Tüm malzemeleri uygun büyüklükteki bir kaba boşaltın ve tahta bir kaşıkla iyice ezin. Hazırlamış olduğunuz karışımı saçlarınıza eşit miktarda sürün ve başınızı bone ya da streç film ile sarın. 1 saat boyunca bu şekilde bekleyin. Süre dolunca saçlarınızı ılık su ile yıkayın.

Suna Dumankaya’dan Organik Sarı Saç Boyası Tarifi

Malzemeler:

 • 1 tutam ya da 1 avuç papatya
 • 1 tutam sarı kantaron
 • Limon kabukları
 • Çiçek yağı
 • Yarım litrelik çam şişe

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri suya koyup kısık ateşte 40 dakika kaynatın ve 1 gece demlenmeye bırakın. Sabah olunca süzüp suyunu ayırın. Elde ettiğiniz suyu tüm saçınıza uygulayın ve 2 saat bekletin. Ardından ılık su ile saçlarınızı yıkayın. İstediğiniz sarı tonunu yakalayana kadar haftada 1 ya da 2 kez uygulamayı tekrar edebilirsiniz.

Suna Dumankaya’dan Organik Kızıl veya Kestane Saç Boyası Tarifi

Malzemeler:

 • 1 kase kına (saçınız çoksa 2 kase)
 • 1 avuç ada çayı
 • 1 avuç karanfil
 • Siyah çay

Hazırlanışı:

Adaçayı ile karanfili yarım litre suyun içinde 10 dakika kaynatın. Eğer daha koyu bir renk istiyorsanız, 1 yemek kaşığı karanfil ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız su ile kınayı krem kıvamı elde edene kadar uygun bir kase içerisinde karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saç diplerinden uçlara doğru uygulayın.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın