Organik Saç Boyası

Organik Saç Boyası

Organik saç boyası hakkında bilginiz var mı? Kimyasal madde içeren saç boyaları gibi uzun dönemli kullanımlarda saçlara zarar vermeyen organik saç boyaları ile ilgili bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Saç boyası günün saç kesim ve renk modasını yakalamak, beyazları kapatmak veya sadece değişik bir görünüm kazanmak için en çok kullanılan saç ürünlerinden biridir. Piyasada bulabileceğiniz pek çok markanın değişik renklerdeki saç boyları “güvenli” ürün olarak satılmaktadır. Ancak kadınlar bu tip kimyasal maddelerle üretilen saç boylarının uzun dönemli kullanımlarda saçlarda yarattığı hasarı çok iyi bilmektedirler. Amonyak (ammonia) ve peroksit (peroxide) gibi saç boyasında bulunan kimyasallar saç boyasının sık kullanıldığı durumlarda kırıklara, solgun görünüme ve bazı durumlarda dökülmeye yol açabilmektedir.

Neden klasik saç boyanızı organik saç boyası ile değiştirip farkı kendiniz görmüyorsunuz? Organik saç boyası özellikle yıpranmış saçlara boya yapmak için akılcı bir seçim olacaktır. Organik saç boyaları hakkında bilgileri, avantajlarını ve nelerden üretildiğini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Organik Saç Boyası Nedir?

Tamamen doğal içeriklerden üretilen boyalara genel olarak organik saç boyası adı verilmektedir. Organik saç boyası sadece saçlarını doğal olmayan ürünlerle renklendirmeyi bırakmak isteyen kadınlarda değil hayatına daha çok doğa dostu ürün sokmak isteyenlerinde son yıllarda tükettiği popüler bakım ürünleri arasında yer almaktadır.

Organik saç boyası içinde genellikle E vitamini, C vitamini, ısırgan, doğal oksidanlar, greyfurt çekirdeği özü, hayvansal ve bitkisel dokularda bulunan yağ asidi gibi bileşenler bulunmaktadır. Ayrıca papatya, aynısefa çiçeği, zerdeçal, safran, karanfil gibi doğal bitki özleri de organik saç boyalarında sıkça kullanılır. Tüm bu doğal ürünler saçlarınıza kazandırmak istediğiniz renge göre değişik oranlarda organik saç boylarında yer almaktadır.

Organik Saç Boyası Etkili mi?

Henüz organik saç boyası kullanmaya başlamamış olanlar organik saç boylarının diğer kimyasal saç boyaları kadar etkili olup olmadığını merak ediyor olabilir. Kimyasal saç boyları saçınızın rengini 3-6 ay arası korumayı garanti ederken organik saç boyaları daha kısa süre dayanmaktadır. Organik saç boyası bir kaç yıkamadan sonra çıkar. Bundan daha uzun süre saç renginizi garantileyen ve ambalajı üzerinde “organik saç boyası” yazan ürünlerle karşılaşırsanız içeriklerinde amonyak ve peroksit olduğunu göreceksiniz. Sadece “amonyaksız” yazan bir saç boyası tamamen organik olacak diye bir kural yok. Kadınların organik saç boyalarına ilgisini fark eden kozmetik markaları artık daha hafif kimyasalların kullanıldığı, bakım ve nemlendirme gibi özellikleri bulunan saç boyaları üretmektedir.

Organik Saç Boyasının Yararları

Başlangıç olarak organik saç boyları saçlarınızı yıpratmaz, kurutmaz ve kolay kırılmasına neden olmaz. Saçlarınızın doğal yağı ve parlaklığı korunur. Organik saç boyası kafa derinizi kurutmaz dolayısıyla saç kökleri üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. İçindeki bitki özleri ile saçlarınızın yumuşak kalmasını sağlar ve doğal bakım uygular.

Son bir not daha, her organik saç boyası size uygun olmayabilir. İçerdiği bitki özeleri ve doğal bileşenlerden birine alerjiniz varsa saç deriniz reaksiyon gösterebilir. Bu yüzden organik saç boyası aldığınızda deneme amaçlı olarak saçınızın küçük bir bölümünde kullanın ve 4-5 saat bekleyin. Eğer alerjik olduğunuz içerikleri biliyorsanız ürün ambalajı üzerinde bulunan etiketi dikkatlice okumanız size zaman kazandıracaktır.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın