Papatyanın Saça Faydaları

Papatyanın Saça Faydaları

Ülkemizde daha çok saç rengini açmak için kullanılan papatya suyu aynı zamanda saç dökülmesine karşı ve zayıflayan saçları güçlendirmek içinde geleneksel olarak kullanılmaktadır. Papatyanın saça faydaları arasında doğal bir parlaklık kazandırmasını ve saçların genel olarak daha sağlıklı görünmesini sağlamasını sayabiliriz. Ancak papatya alerjisinin yaygın olduğunu unutmayın ve saçlarınızda kullanmadan önce elinizin üst kısmına sürün ve alerjik reaksiyon olup olmadığını görmek için 12-24 saat arası bekletin.

Dünya genelinde ılıman bölgelerde doğal olarak yetişen papatya özellikle çay formunda sakinleştirici bir bitki olarak kullanılmaktadır. Papatya çiçeğinin sarı olan merkezi bitkinin pek çok faydasının geldiği bölümdür. Papatya suyu aynı zamanda tahriş olmuş, iltihaplı cildin tedavisinde de kullanılır.

Ancak papatyanın saça faydaları ya da cilde faydalarını destekleyecek herhangi bir bilimsel araştırma yoktur. Bu nedenle papatya veya diğer bitkisel ürünleri kullanmadan önce sizin durumunuzda kullanımının uygun olup olmadığını öğrenmek amacıyla doktorunuza mutlaka danışın.

Papatya Suyuyla Saç Bakımı

Papatya suyu hazırlamak için bir tencere kaynamış iyi suya bir avuç dolusu papatya atın ve 20 dakika kadar bekletin. Daha sonra süzün ve suyun oda sıcaklığında soğumasını bekleyin. Saçlarınızı yıkadıktan sonra hazırladığınız papatya suyunu saçlarınıza ve saç derinize dökün. Saçlarınızı durulamadan banyodan çıkın ve havluyla kurutun.

Önemli: Papatya suyu kullandıktan sonra güneşe çıkarsanız saç renginizin açılacağını unutmayın.

Papatya suyunu sivilce, akne gibi cilt sorunları içinde kullanabilirsiniz. Yumuşatıcı, cildi rahatlatıcı ve iltihap önleyici özelliği ile sivilce görünümünün azalmasına ve cildin daha pürüzsüz görünmesine katkıda bulunacaktır.

,

Papatyanın Saça Faydaları İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. Sena 03 Eylül 2012 #

    Saç renginin açılması için güneş ışığı önemli mi? Benim sinüzitim var kurutma makinesiyle kurutsak saç rengi açılmaz mı?

    • Sera 11 Ocak 2014 #

      Açılmaz çünkü papatya ya güneşin etkisi var.

Bir Cevap Yazın