Park Yapılmaz Levhası

Park Yapılmaz Levhası

Şehir içinde artan araç sayısı ve trafik yoğunluğuyla birlikte yol ve park düzenlemeleri de zaman zaman yeniden şekillendirilir. Sürücülerin yollardaki güvenli ve sorunsuz seyirleri kadar duran araçların trafiğe etkileri de düzenlenir. Bu duruma bağlı olarak kapalı otoparklar artarken, sıkışan trafiği rahatlatmak adına çeşitli yollarda park etmek yasaklanır. Park yapılmaz levhası görülen caddelerde araç park edilmesi kesinlikle yasaktır. Bu kurala uyulmazsa trafik cezası alınır.

En sık karşılaşılan uyarı levhalarından biri de park yapılmaz levhasıdır. Trafikte uyarı levhaları her sürücünün mutlaka bilmesi gereken, belli sembolleri ve işaretleri taşıyan levhalardır. Park yapılmaz levhası, kırmızı zemin üzerinde mavi çapraz çizgi şeklinde ya da mavi zemin üzerine üstü çizilmiş ‘P’ işareti ile belirtilen park yasağı yolun boş bırakılması ve araçların rahat geçiş yapılması adına gereken noktalarda uygulanır.

Park yapılmaz levhasına uymayan araçlara trafik ekiplerince para cezası kesilebilir, araç bağlanabilir ya da çekici tarafından götürülebilir. Tehlikeye karşı uyaran işaretlerin aksine bu tip trafik levhaları yaptırımı olan ve kesin uyulması gereken işaretlerdir. Bütün bu önlemler şehir içindeki trafikten kaynaklanabilecek tıkanıklıkları önleyebilmek adına alınır. Sürücülerin keyfi olarak başkalarının rahat sürüş ve güvenliğini tehlikeye atmalarını önlemek amaçlanır.

Sürücülerin park yapılmaz levhasını belli bir mesafeden açıkça görebilmeleri gerekir. Aksi takdirde kuralın işlemesi mümkün olmaz. Trafik levhaları polisin her zaman bulunamadığı ve düzenlemelerin herkesçe bilinmesinin mümkün olmadığı noktalarda devrededir. Levhanın yüksekliği ve görünürlüğü bu açıdan önemlidir.

Park yapılmaz levhası ağaç, bina ya da benzeri başka bir işaret levhası tarafından engellenmemelidir. Araçların görebileceği bir yükseklikte ne çok alçak ne de çok yüksek bir hizada olmamalıdır. Gece görüş mesafesinin düşük olduğu, karanlık caddeler için karanlıkta göze çarpabilen reflektif levhalar kullanılmalıdır.

Levhaların sürekli açık havada oldukları düşünülürse hava koşullarına, yağışa, güneş ışığına, rüzgâra ve darbelere dayanıklı şekilde üretilmiş olması ve sağlam şekilde monte edilmesi de olası istenmeyen durumları engellemek adına göz önünde bulundurulmalıdır. Paslanmaz, dayanıklı malzemeden üretilen park edilmez levhaları çok daha uzun süre kullanılabilir.

Trafik düzenlemelerinin dışında hastane, okul, apartman garajı gibi yerlerde de kapı önlerine park edilmemesi için park yapılmaz uyarısı bulunur. Bu tip yerlerde uyarıyı göz ardı etmek acil durumlarda büyük sorunlara yol açabilir. Özellikle ambulans, okul aracı ya da şirket arabalarının işlerinin aksatılması tek bir aracın sorumsuzca park yasağını delmesiyle birçok kişinin yaşamını olumsuz etkileyebilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın