Parke Zeminlerde Yerden Isıtma Sistemi Kullanılır mı?

Parke Zeminlerde Yerden Isıtma Sistemi Kullanılır mı?

Radyan yerden ısıtma sistemleri ızgaralar, oluklar ve borulardan oluşan sistemlerdir. Bu sistemler evleri ya da diğer alanları yerden ısıtır ve sıcaklık sağlarlar. Radyan yerden ısıtma sistemleri parke döşeme, karolar, halılar ve ahşap zeminlerde olmak üzere birçok zeminde kullanılabilirler.

Ahşap Zeminlerde Yerden Isıtma Sistemi Kurulumu

Parke zeminlerde kurulacak döşeme ısıtma sistemi hem döşeme hem de ısıtma sistemi düzgün bir şekilde zemine döşenmemişse ısı performansı çok düşük olur. Uzmanlar radyan ısıtma sistemlerini parke döşeme veya diğer türlerine göre uygun montaj teknikleri ile döşerler. Parke zeminler ve ısıtma sistemleri kurulmadan önce, kurulacak yerin çevresindeki sıcaklığa göre kurulmalı ve ona göre ayarlanmalıdır.

Mühendislik ve Ahşap Zeminler

Mühendislikte parke zeminler uyum sağlayan özellikleri ve neme karşı dayanıklılıkları ve ısıyı iyi iletme özellikleriyle en uygun zeminler olarak kabul edilir. Parke zeminlerde radyan ısıtma sistemleri geleneksel yöntemlerle başarıyla kullanılabilir. Ancak ahşap zeminler, parke zeminler gibi radyan ısıtma sistemlerine bu kadar uygun olmayabilirler. Uygun ağaç türlerinden yapılmış ahşap zeminlerde radyan ısıtma sistemleri iyi birer ısı kaynakları olabilir. Ayrıca ahşap zeminlerde ortamda bulunan nem oranı da dikkate alınmalıdır.

Radyan Yerden Isıtma Sistemleri İçin Sert Ağaç Türleri

Meşe, Hint meşesi, Amerikan ceviz ve kiraz ağaçları ya da Brezilya kiraz ağaçları nemin olumsuz etkilerine karşı oldukça dirençli ağaç türleridir. Bu yüzden radyan yerden ısıtma sistemleri bu tür ağaçlardan yapılmış ahşap zeminlerde rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca çam ve köknar gibi ağaçlarda bu tür ısıtma sistemleri ile birlikte kullanılabilir. Çam ve köknar gibi ağaçlar meşe gibi ağaçlara göre daha yumuşak ağaçlardır. Ancak ısıtma sistemlerinin kullanılması için güvenlidirler.

Eğer parke veya diğer ahşap zeminlerde yerden ısıtma sistemi kurdurmak istiyorsanız bu alanda tecrübeli ve uzman bir firmadan yardım almalısınız. Firma yetkilileri parke veya ahşap zemininizde kullanılan ağaç türünün yerden ısıtma sistemi kurulumu için uygun olup olmadığı konusunda size daha sağlıklı bilgiler verecektir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın