Parmak Aralarının Soyulması

Parmak Aralarının Soyulması

Parmak aralarının soyulması çoğunlukla mantar enfeksiyonları, sedef hastalığı ve egzamanın bir belirtisidir. Çok sık rastlanmayan diğer nedeni ise metale, bazı ilaçlara karşı görülen alerjik reaksiyonlardır. Parmak aralarının soyulmasıyla birlikte, nedenine bağlı olarak kaşıntı ve ağrı gibi belirtiler görülebilir. Soyulan derinin altından çıkan yeni deri nedeniyle parmaklar hareket ettiğinde ağrı oluşabilir. Mantar ve egzama tedavi edilmezse ayak tabanına ve avuç içlerine yayılabilir.

Mantar Enfeksiyonları

Mantar enfeksiyonları parmak araları gibi vücudun nemli bölgelerinde oluşabilir. Mantar genellikle parmak aralarının kaşınması ve tahriş olması ile kendini belli eder. Bölgedeki deri kızarır, hafif bir yanma ve karıncalanma hissi oluşabilir. Mantar tedavisinde doktorunuz anti-fungal krem ve merhem tavsiye edebilir. Farklı mantar türleri için farklı içerikte kremler kullanmak gerekebilir ve hastalığın yayılma hızına göre reçeteli merhem önerilebilir.

Egzama

El dermatiti gibi bazı egzama türleri el ve ayak parmakları arasındaki derinin aşırı kurumasına ve çatlayıp iltihaplanmasına neden olabilir. İrinli yaralar kabuklanabilir. Temas yoluyla geçen egzama aynı zamanda genetik nedenler, cilt tahrişi, deri alerjileri ve çevresel faktörler nedeniyle oluşabilir. Egzamanın şiddetine bağlı olarak doktorunuz kortikosteroid, antibiyotik, fototerapi veya oral kortikosteroidler önerebilir. Tedavi süresince tahriş edici kimyasallardan ve alerjenlerden ellerin uzak tutulması, temizlik yaparken ve bulaşık yıkarken eldiven giyilmesi, ellerin sık sık yıkanması önerilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın