Parmak Uçlarının Uyuşması

Parmak Uçlarının Uyuşması

Soğuk, parmak uçlarının uyuşmasının başlıca ve en sık rastlanan nedeni. Bunu aşağı yukarı hepimiz biliyoruz. Ancak parmak uçlarının uyuşmasının nedenleri arasında aynı hareketin sık olarak tekrarlanması (mesleki deformasyon), genellikle tütün kullananlarda görülen Buerger hastalığı ve kaynağı henüz tam olarak bilinmeyen Raynaud hastalığı da gösterilmekte.

Görüldüğü parmak uçlarının uyuşması adını çok duymadığımız hastalıklar neticesinde de olabildiği için eğer uzun süredir parmaklarınız uyuşuyorsa bir profesyonele danışmalısınız.

Raynaud Hastalığı: Raynaud hastalığının nedeni bilinmemekle birlikte kısaca soğuğa vücudun aşırı tepki vermesi olarak açıklanmakta. Bu tepki sonucu el parmaklarında uyuşma meydana geliyor.

Bunun nedeni de parmak uçlarına doğru giden damarların büzüşmesi. Raynaud Hastalığı ayrıca titreşimle çalışan el aletlerinin uzun sürelerde kullanılması ya da romatizma, deri sertleşmesi, damar tıkanıklığı sonucunda oluşabilmekte.

Buerger Hastalığı: Sigara ya da tütün kullananlarda nadir görülen bir hastalık olan Buerger Hastalığı el, kol ve ayak damarlarında tıkanıklığa yol açıyor. Tıkanıklığın nedeni ise pıhtılaşma.

Bu hastalıklar dışında sürekli parmak ucu uyuşmasına yol açan diğer durumlar arasında uzun süreli bilgisayar kullanımı gibi ellerin tekrarlanan hareketlerle kullanılması geliyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

Parmak Uçlarının Uyuşması İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. aslı 17 Eylül 2013 #

    Benim bundan 4 ay önce sol kolumdan parmaklarıma kadar bir ağrı oldu gece saatlerce sürdü farklı bir sancıydı kolumdan parmaklarıma kadar her yerim uyuşmuştu. Elimle bir şey tutamıyordum bu fazla sürmedi. Ama hala parmak uçlarımın uyuşması geçmedi bunun sebebini öğrenebilir miyim?

  2. yüksel 01 Haziran 2014 #

    Eğer bilgisayar kullanırken masa kenarına elinizi koyuyorsanız sinirler eziliyor.

Bir Cevap Yazın