Phalaenopsis Orkide Bakımı Nasıl Yaplır?

Phalaenopsis Orkide Bakımı Nasıl Yaplır?

Phalaenopsis orkide beyaz, pembe ve mor renkli çiçekleriyle en sık görülen ve yetiştirilen orkide türüdür. Phalaenopsis orkidenin bu kadar popüler olmasının nedeni de bu renkleri ve büyük çiçekleridir. Phalaenopsis orkideler minyatür boylardan büyük boylara kadar farklı ölçülerde bulunabilmektedir. Dikkatli bir bakım ile evinizde Phalaenopsis orkideyi kolayca yetiştirebilirsiniz.

Bu orkide türünün tercih edilmesinin bir diğer nedeni de diğer orkide türlerine göre daha hızlı büyümeleri ve daha sık çiçek açmalarıdır. Yılda 2 ya da daha fazla sayıda çiçek açabilmektedirler. Yaprakları saplarından doğru biçimde budarsanız daha fazla çiçek açarlar.

Phalaenopsis orkidesinin en çok yetiştiği yerler tropikal bölgeler, Hindistan, güney Nepal, Papua Yeni Gine, güney Çin, Tayvan ve Avustralya’nın tropikal bölgeleridir. Örneğin Çin Havayolları’nın logosu Phalaenopsis orkidesidir.

Phalaenopsis Orkide Bakımı

Tropikal bölgelerden gelmesi dolayısıyla tahmin edebileceğiniz gibi Phalaenopsis orkide sıcak ortamları sever. Orkidenin bulunduğu oda sıcaklığı 21-30 derece arası olmalıdır. Akşamları ise 16-20 derecelik sıcaklık uygundur. Gece ve gündüz sıcaklıkları arasındaki farklar orkide için önemlidir ve bu yüzden ofis binalarında bakımı zordur.

Eğer orkide bakımı konusunda başlangıç düzeyindeyseniz kolay bakımları ile Phalaenopsis orkideler tavsiye edilir. Çok fazla ışık istememelerine rağmen tamamen karanlık ortamları sevmezler. Phalaenopsis orkide için en iyi konum sabah ışığını direk olarak alabileceği pencere kenarıdır.

Phalaenopsis Orkide Renkleri

Phalaenopsis orkideleri o kadar çok çeşitte renklere sahiptir ki burada listelemeye bile gerek yok. Ancak bu orkide türünde bulamayacağınız tek renk mavidir. En sık görülen rengi ise göbeği pembe veya mor ve yaprak uçlarına doğru beyazlaşan Phalaenopsis bellina’dır.

Phalaenopsis Orkide Sulama

Bu orkide türleri iç mekanda yetiştirilebilecek en iyi orkidedir. Phalaenopsis yıl boyu nemli kalmalıdır. Çiçek açacağı zamanlar su miktarını biraz arttırabilirsiniz ancak fazla suyun çiçeği öldüreceğini unutmayın. Verdiğiniz su fazla kireçli olmamalıdır ve pH seviyesine dikkat etmelisiniz. Bir sprey ile yapraklarını nemlendirebilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın