Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyunun cilde faydalarından önce genel olarak faydaları arasında karbonhidrat takviyesi ile vücuda kısa sürede enerji sağlaması, ishalden kurtulma, mide ve bağırsak iltihabını azaltma, yüksek kan basıncını kontrol etme, kabızlığı önleme sayılabilir. Cilde faydaları arasında ise doğal parlaklık kazandırması ve gözenekleri küçültmesi ilk sıralarda geliyor.

Son yıllarda pirinç suyu ile cilt ve saç bakımı ülkemizde hızla artan bir şekilde popüler olsa da pirinç suyu doğal güzellik ürünü olarak Uzakdoğu ve Çin’de binlerce yıldır kullanılıyor. Pirinç suyuyla cilt bakımı yapmak ise oldukça kolay çünkü sadece yüzünüzü düzenli olarak pirinç suyuyla yıkamanız yeterli.

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

 • Cildi yumuşatır ve temizlenmesine yardımcı olur
 • Gözenekleri küçültür ve görünümlerini azaltır
 • Toner olarak kullanabilirsiniz
 • Genel olarak evde hazırladığınız yüz bakım maskelerinde su yerine pirinç suyu kullanabilirsiniz
 • Doğal peeling ile ölü hücrelerden kurtulmak için pirinç tanelerini havanda öğüterek kullanabilirsiniz
 • Küveti ılık suyla doldurarak 1-2 kase pirinç suyu dökebilirsiniz. Bu sayede sadece yüzünüzde değil vücudunuzun tümünde doğal bir yumuşaklık elde edebilirsiniz.

Pirinç Suyu Nasıl Hazırlanır?

Bazı yerlerde pirinci pişirmeden önce yıkadığınız suyun pirinç suyu olarak kullanılabileceğini okudum ancak gerçek ve cilde faydası olan pirinç suyu bu değil. Gerçek pirinç suyunu elde etmek için pirinci iyi suda bekletmeniz gerekiyor.

Böylece pirincin besleyici özellikleri suya geçiyor. Bu suyu yüzünüzü yıkamak ya da saçlarınızı durulamak için kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda doğru pirinç suyunu nasıl hazırlayabileceğiniz, yüzünüzde nasıl kullanabileceğiniz ve pirinç suyuyla yüz maskesi hazırlama konusunda bilgiler bulabilirsiniz.

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları İçin 3 Yorum Yapılmış

 1. Esma 04 Ağustos 2012 #

  Pirinç suyundan sonra o yeşilli ve kırmızılı şey ne acaba?

 2. nir 24 Eylül 2012 #

  Yeşil olan bambu pirinç suyu, kırmızı olansa siyah pirinç suyudur.

 3. Selin 22 Haziran 2013 #

  Cildi de beyazlatıyor öyle duymuştum ben kullanıyorum işe yarıyor.

Bir Cevap Yazın