Pırlanta Alyans Modelleri

Pırlanta Alyans Modelleri

Geleneksel alyans modelleri olarak bildiğimiz sarı altın alyanslar yıllar geçtikçe yerlerini beyaz altın alyanslar ve son yıllarda tamtur olarak da isimlendirilen pırlanta alyans ile paylaşmakta. Pırlanta alyans modelleri bir altın halka üzerine oturtulan küçük pırlanta taşlarla çevrelenmiş yüzük çeşitleridir. Genellikle pırlantaları tutan değerli maden için beyaz altın kullanılmaktadır ancak sarı altın ve platinum kullanılan modeller ve pırlantanın yanında diğer değerli taşlar bulunan modelleri de bulabilirsiniz.

Pırlanta Alyans

Pırlanta markaları neredeyse her özel gün için farklı tasarımlarla pırlanta takıların yer aldığı koleksiyonlar oluşturmakla kalmayıp gelin ve damat için geleneksel olarak bilinen altın alyans modelleri yerine pırlanta alyans tasarımları ile bu alanda da zengin model çeşitleri sunmaktalar. Tamtur adı da verilen pırlanta alyans modelleri taşların pırıltısını ön plana çıkarmak için genellikle beyaz altın kullanılan yüzük üzerine tektaş yüzüklere oranla daha küçük pırlantaların 360 derece olarak yüzüğün üzerine oturtulmasından oluşmaktadır. Genel şekli belli olduğu için, üstelik alyans gibi görünmesi gerektiğinden çeşitli pırlanta markalarının pırlanta alyans modelleri üzerinde çok küçük farklılıklar bulunmaktadır.

Yine de çiftler pırlanta alyanslar üzerinde taşın kesimi, kullanılan metal ve yerleşim gibi özelliklerle farklılık yaratabilmektedir. Pırlanta alyans tasarımlarında kullanılan bir diğer yöntemde yüzüğün dışa bakan yüzüne taşların yerleştirilmesidir. Bu tarz yüzüklerde yüzüğün avuç içine bakan bölümünde pırlanta bulunmamaktadır. 7 ve 9 taşlı pırlanta yüzükleri bu modeller arasında sayabiliriz. ancak tamtur pırlanta yüzüklerin en büyün avantajı yüzük farkınızda olmadan ters dönse bile pırlantaların görünmesidir.

İnternet üzerinde veya mağazalarda görebileceğiniz pırlanta alyans modelleri içerisinde sadece pırlantanın değil zümrüt, safir, yakut gibi diğer değerli taşların pırlantalarla birlikte kullanıldığı modelleri bulunmaktadır. Bazı çiftler alyanslarının diğer modellerden ayrılması için tamtur pırlanta alyansların bu gibi değerli taşları da kullanmayı tercih etmektedir.

Pırlanta alyans seçerken size tavsiyemiz eğer tektaş yüzük ile beraber aynı parmağınızda kullanmayı düşünüyorsanız çok kalın olmayan modellerden birini seçmeniz. Ayrıca birbirinin aynı model olan tektaş ve tamtur pırlanta alyans tasarımları bulmanızda mümkün.

Zaman içinde pırlanta alyans ölçüsünde değişiklik yaptırmanız gereken durumlar olursa bunu satın aldığınız mağazada yetkili servisler tarafından yapılmasını öneririz. Çünkü klasik altın alyans modellerinde olduğu gibi pırlanta alyans modellerinde de küçültme işlemi kolay olmamaktadır. Eğer yüzük düzgün biçimde küçültülmezse daha sonra yuvalarına tam oturmayan taşlar düşebilir.

Aşağıda ülkemizde bazı markalarda da bulabileceğiniz yabancı pırlanta mağazalarından pırlanta alyans modellerini görebilirsiniz.

Pırlanta Alyans Modelleri

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın