Potasyum Eksikliği Belirtileri

Potasyum Eksikliği Belirtileri

Potasyum, hücre ve organların fonksiyonlarını düzenli olarak yerine getirebilmesi için anahtar minerallerden biridir. Tıpta adı “hipokalemi” olan potasyum eksikliği başka bir nedene bağlı olmaksızın görülebileceği gibi müshil etkisi yaratan ya da yan etkileri arasında vücudun fazla su kaybetmesi olan ilaçların düzenli olarak kullanımı neticesinde de görülebilir.

Potasyum Eksikliğinin Kalp Üzerindeki Belirtileri

Potasyum vücuttaki tüm kaslarda olduğu gibi kalp üzerinde de aktif bir rol oynamaktadır. Düşük potasyum seviyesi düzensiz kalp atışı ya da aritmiye neden olabilir. Hali hazırda kalp rahatsızlığı olanlarda bu risk seviyesini yükselten bir durumdur. Vücudun uzun dönemli ishal veya tekrarlanan kusma gibi nedenlerden dolayı aşırı potasyum kaybetmesi kalp krizine kadar gidebilen sorunlara sebebiyet verebilir.

Potasyum Eksikliğinin Kaslardaki Belirtileri

Düşük potasyum değerleri kalp kasında olduğu gibi diğer kaslarda da olumsuzluklara yol açar. Kaslarda oluşabilecek belirtiler seğirme, spazm ve kramplardır. Bu belirtilere kaslara iğne batırıyormuş hissi de eklenebilir. Her kas potasyum eksikliğinden etkilenebileceği gibi bu belirtiler daha çok bacak ve kol kaslarında görülebilir. Potasyum seviyesi çok düştüğünde ya da uzun süreli potasyum eksiliği yaşan kişilerde kaslar paralize olabilir ve bu bazı organlarda ciddi hasarlara yol açabilir. Sindirim sistemi düzgün çalışmaz ve sürekli kabızlık görülebilir. Akciğerler etkilenir ve nefes alıp vermede zorlanma yaşanabilir.

Diğer Belirtiler

Potasyum eksikliği yaşayan hastalar sürekli yorgunluk, güçsüzlük gibi fiziksel belirtilere ek olarak huzursuzluk ve zihin karışıklığı gibi duygusal belirtiler gösterebilir. Susuzluk ve sık idrara çıkma bu belirtilere eşlik edebilir.

Potasyum eksikliğinin belirtileri bazı diğer hastalıkların belirtileri ile benzeşmektedir. Örneğin aşırı susuzluk ve idrara sık çıkma diyabet belirtisi de olabilir. Bu nedenle doktorunuz doğru teşhis için hem diyabet testleri yapabilir hem de potasyum seviyenizi ölçebilir.

Başta da söylediğimiz gibi potasyum eksikliği kendi başına bir rahatsızlık olarak görülebileceği gibi vücudun su, dolayısıyla potasyum kaybetmesine neden olan bazı ilaçların kullanılmasıyla da ortaya çıkabilir. Eğer başka bir hastalık nedeniyle su kaybına yol açan bir ilacı düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuzu bu durumla ilgili bilgilendirmeli ve alternatif tedavi yöntemleri hakkında bilgi almalısınız.

Potasyum değerlerini yükseltmek için uygulanacak tedaviye yardımcı bazı yüksek potasyum içeren besinleri günlük beslenmenize ekleyebilirsiniz. Bu besinlerin ne olduğu ile ilgili detaylı bilgileri potasyum içeren besinler sayfamızda bulabilirsiniz.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, ,

Potasyum Eksikliği Belirtileri İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. subazliaznazli 17 Nisan 2014 #

    5 aylık bebeğimin potasyum oranı düşük çıktı. Bebeğin sadece 1 ay anne sütü almıştı. 4. aya kadar kilosu gayet iyiydi. Daha sonra mama yememeye başladı. Kilo alamama sorunu çıktı. Dr. kan ve idrar tahlili istedi. Tahlil sonucunda potasyum eksik olarak çıktı. 2 aylıktan 5 aya kadar bebeğimde fazla terleme oluyordu. Bu potasyum eksikliği ne gibi sıkıntılar doğurur. Çok tedirgin oldum.

Bir Cevap Yazın