Radyan Isıtma Sistemleri Ne Tür Zeminlerde Kullanılır?

Radyan Isıtma Sistemleri Ne Tür Zeminlerde Kullanılır?

Radyan yerden ısıtma sistemleri direk havaya ısı vererek değil, zemininizin de ısınmasını sağlayarak evinizin ısınmasını sağlar ve soğuk havalarda ayaklarınızı sıcak tutarlar. Radyan yerden ısıtma sistemleri elektrik ya da hidronik olmak üzere iki çeşittir. Evinizin zeminine göre radyan ısıtma sistemlerinin döşenmesi belirli ayarlar ve düzenlemeler gerektirebilir. Radyan ısıtma sisteminin kullanılabileceği bazı zeminler şunlardır.

Karo

Seramik karo zeminler enerji koruyucu özellikleriyle yerden ısıtmalı sistemler için en popüler ve kullanışlı zeminlerden birisidir. Seramik ısıyı iyi iletmesi ve uzun bir süre ısı tutması nedeniyle en iyi zemin türlerinden birisidir. Karo, mutfak ve banyolar için cazip bir zemin seçeneğidir.

Taş

Taş, mermer gibi zeminler tüm ısı sistemlerinde yer döşemeleri olarak kullanılabilir. Taşların birçok farklı türü vardır ve her türün ısıyı tutma ve iletme özellikleri farklıdır. Örneğin mermer zeminlerde ısının tutulması ve evin ısınması için daha fazla enerjiye ihtiyaç vardır. Evinize bir radyan yerden ısıtma sistemi döşetmeden önce zemininiz hakkında bilgi edinin ve gerekirse evinizin zeminini değiştirin.

Ahşap

Ahşap döşemeler azda olsa ısı döşeme sistemlerinde kullanılabilir. Ahşap zeminler kendilerine uygulanan ısıya göre ahşabın kurumasına neden olabilir. Ahşap döşemelerde mümkün olduğunca az ısı kullanılmalı ve ısının bütün her yere eşit olarak yayılması sağlanmalıdır.

Halı

Halılar döşeme sistemlerine yalıtım özelliğini ekler. Bu yüzden halılar altına döşenecek radyan yerden ısıtma sistemlerinde bazı ayarlamalar yapılması gerekir. Sistemi daha verimli hale getirebilmek için enerji koruyucular kullanılabilir. Yani halıların altına döşenecek radyan ısıtma sistemleri enerji koruyucu bir plan eşliğinde yapılmalıdır.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın