Radyan Isıtma Sistemleri

Radyan Isıtma Sistemleri

Radyan ısıtma sistemleri havalandırma kanalları aracılığıyla normal ısıtıcıların aksine, ortamın ısınmasını sağlamak için kablolar veya su kullanarak kızılötesi ışınlar üretirler. Radyan ısıtma sistemleri farklı çeşitleri ve seçenekleriyle her türlü ev zemini, büyük hacimli alanlar için uygun ısıtma sistemleridir. Bu ısıtma sistemleri uzun süreli ve kolay kullanım ve bakımlarıyla yaygın sistemlerdir.

Radyan Isıtma

Radyan ısıtma sistemleri fayans zeminlerin altına yerleştirilerek tabana ısı yayarlar ve ortamın ısınmasını sağlarlar. Bu sistemler evler için yaygın olarak kullanılan sistemler olmasına rağmen diğer yapılarda da kullanımı oldukça yaygındır. Bu ısıtma sistemler duvarlar ve hatta tavanlarda bile kullanılabilir. Radyan ısıtma sistemleri ayrıca büyük mekanlı depo gibi alanların ısıtılması amacıyla da kullanılmaktadır.

Radyan Isıtma Sisteminin Çalışması

Radyan ısıtma sistemleri sıcaklık yaymak için ısı radyasyonu kullanır. Bu radyasyon aslında fotonların enerjisini taşıyan kızılötesi ışık dalgalarıdır. Bu tür alttan ısıtma sistemlerinde zeminin üzerinde bulunan nesnelerin odaların belirli bir dereceye çıkması için önemi büyüktür.

Elektrikli Radyan Isıtma Sistemleri

Radyan ısıtma sistemlerinin 2 türü vardır. Bu türlerden birisinde ısının tüm alana yayılmasını sağlamak için tel ızgaralar kullanılır. Elektrikli radyan ısıtma sistemlerinde yalnızca bir oda veya yerin bir bölümü ısıtmak için kullanılır. Çünkü bunlar en esnek versiyonlardır.

Hidronik Radyan Isıtma Sistemleri

Hidronik radyan sistemlerde ısı üretmek için su kullanılır. Su taşıyacak tüpler belirli bir sistemde bir zemin içine inşa edilir ve bu sistemler için sıcak su boruları kullanılır. Sıcak su hareket ettikçe bir enerji açığa çıkar. Bu enerji evin ya da o bölgenin ısınmasını sağlar. Bu tür sistemlerde suyun depolanması için bir kazan ve borulara aktarılması için bir pompa vardır. Hidronik radyan sistemler genellikle beton zeminlerde kullanılır.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın