Saç Derisinde Egzama

Saç Derisinde Egzama

Kaşıntılı, pul pul ve bazı durumlarda iltihaplanan egzamanın en sık görüldüğü yerlerden biriside saç derisidir. Saç derisinde meydana gelen egzamanın en çok rastlanan türü ise kepeğe yol açan seboreik dermatit‘dir. Saç derisinde görülen,  belirli bir kozmetik ürüne ya da maddeye karşı alerji nedeniyle oluşan saç derisi kuruması ve kaşınması, sedef hastalığı, mevsimsel alerjiler nedeniyle oluşan atopik egzama ve diğer cilt sorunları saç derisi egzaması ile benzer belirtilere sahiptir. Eğer saç derisinde kuruluk, iltihaplanma, kaşıntı ve kepek gibi şikayetleriniz varsa bir doktora giderek nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi almalısınız.

Saç derisindeki egzamanın genel belirtileri şöyle sıralayabiliriz;

 • Saç derisinde kızarıklıklar ve derinin pul pul olması
 • Saç derisi üzerinde olması gerekenden fazla yağlanma ve yağ tabakası oluşması
 • Kaşıntı
 • Akıntılı iltihaplanma
 • Saç derisi üzerinde küçük kabarıklıkların oluşması
 • Egzamanın kulak kanalına ilerlediği durumlarda kulaktan akıntı olması

Saç Derisinde Egzama Oluşmasının Nedenleri

Saç derisinde bulunan yağ bezleri normalden fazla yağ üretirse egzama oluşabilir. Bu yağlanma sonrası, saç derisine gerekli bakım yapılmazsa bir mantar türü olan ve sık rastlanan “Mallasezia” kepek oluşumunu tetikleyebilir. Egzamanın oluşmasının diğer nedenleri ise hava kirliliği, genetik özellikler, çok kuru veya yağlı cilt, alerjiler, aşırı terleme ve stres olarak sayılabilir.

Saç Derisi Egzaması Tedavisi

İçeriğinde çinko pirition, salisilik asit ve ketokonazol bulunan özel kepek şampuanları egzama tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca doktorunuzdan direk saç derisine uygulanabilen kremler alabilirsiniz. Kirlenme ve aşırı terleme sonucu yağlanan saçınızı düzenli olarak yıkamalı ve saç derisinin kurumasını önlemelisiniz. Stres düzeyini düşürmek sizi pek çok cilt hastalığından koruyacaktır. Duş alırken kesinlikle çok sıcak su kullanmayın, sıcak su cildi çok kuruttuğundan egzamayı şiddetlendirebilir. Ilık suyla, mümkünse soğuk suyla yıkanın.

Saç derisi egzaması genellikle kolay tedavi edilen bir rahatsızlık olmakla birlikte bakımınızı tam olarak yapmadığınızda yüksek olasılıkla tekrar oluşur. Bu nedenle ayna karşısında saç derisini belirli aralıklarla kontrol ederek egzama belirtileri gördüğünüzde yayılmadan tekrar tedaviye başlamalısınız.

, ,

Saç Derisinde Egzama İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. bekir 09 Aralık 2012 #

  Çok teşekkürler, ciddi manada en kapsamlı bilgiyi bu sitede buldum bu konu hakkında.

 2. sevgi 27 Mart 2013 #

  Teşekkürler.

 3. ss 23 Şubat 2014 #

  Anamı ağlattı bu illet.

 4. naz 23 Şubat 2015 #

  Saçımda cok fazla vardı doktora gittim egzama dedi saçımda kabuk kabuk şeyler var ve onları kaldırınca kanıyor kaldırmamak istesem de hep kaldırıyorum ve bu hiç güzel bir durum değil . Doktor Ketoral diye şampuan verdi ve çok işime yaradı %80’i geçmişti ama şimdi tekrar başladı.
  Yazları çok az oluyor, kışları fazlalaşıyor, bunun için neler yapmam gerekiyor?

 5. Hüseyin ipek 13 Nisan 2015 #

  Benim saç derimde de benzer problemler vardı. Denemediğim şey kalmadı. Bir doktora gittim, kelual ds diye bir şampuan önerdi. Kullanıyorum ve büyük ölçüde sorunu giderdi diyebilirim. İnanın bunu hiçbir ticari amaçla yazmıyorum, halinizi çok iyi anlıyorum. Lütfen deneyin ve bana dua edin.

 6. şemsettin 21 Kasım 2015 #

  Merhaba arkadaşlar, öncelikle hepimize geçmiş olsun. Ne yazık ki bu egzama sorunu bende de var. Üstelik bende tam 7 senedir var. Gitmediğim doktor, kullanmadığım tıbbi ve bitkisel ilaç kalmadı. Tamamen olmasa da kimi tedavide büyük oranda kimi tedavide küçük oranda geçti ama lanet olası hastalık bağışıklılık yaptığından dolayı durmadan kendini yeniliyor, ne yazık ki tamamen geçmiyor. Eğer gerçekten atlatanlar varsa, lütfen ne kullandıklarını yazsınlar.

Bir Cevap Yazın