Saç Diplerinde Pullanma

Saç Diplerinde Pullanma

Saç diplerinde pullanma genellikle bulunduğunuz havanın kuruluğu ya da kullandığınız saç bakım ürünlerinin saç derisini kurutması sonucunda bu gölgede ölü deri birikmesi nedeniyle olmakta. Saçların alt kısmında veya omuzlarınızda pul pul dökülen deriler görülebilir ve bunlar çoğunlukla kepekle karıştırılır. Evde hazırlayabileceğiniz doğal saç bakım maskeleri ile saç derisinin kurumasına ve saç diplerinin pullanmasına kolayca çözüm bulabilirsiniz.

Kepek sorunu ise kuru saç derisinden daha çok yağlı saç derisinde meydana gelmektedir. Kepek bulunan saç derisi çoğunlukla kaşınır ve egzamanın bir türü olarak görülebilir. Bu saç diplerinin kuruluk sonucu olarak pullanmasından farklı bir durumdur ve kullanılan tedavi yöntemleri farklıdır. Kepek sorununuz ilerliyorsa bir cilt doktoruna giderek özel merhem ve şampuan tavsiyesi alabilirsiniz.

Kuruluk yüzünden oluşan pullanmaya gelince; doğru şampuan seçimi, doğal yağlarla bakım, şapka kullanmak gibi basit uygulamalar ile sorundan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Aşağı yukarı her evde bulunan zeytinyağı saç derisini nemlendirmek için kullanabileceğiniz en iyi doğal yağlar arasında. Zeytinyağını parmak uçlarınızla masaj yaparak saç diplerine sürün ve havlu bağlayıp yarım saat kadar beklettikten sonra şampuanlayın. Zeytinyağını haftada 2 kere kullanabilirsiniz. 2-3 hafta sonra saç deriniz ihtiyaç duyduğu neme kavuşacaktır.

Saç derisine düzenli olarak masaj yapmak kan dolaşımını arttıracağı ve ölü derileri temizleyeceği için tavsiye edilir. Saç kökleri daha fazla oksijen alarak güçlenecektir.

Kış aylarında evde kullanılan ısıtıcı sistemleri havanın, dolayısıyla saç derinizin, cildinizin kurumasına neden olur. Özellikle bu aylarda nemlendiricili şampuanlar kullanmak ve haftada 1-2 kez nemlendiricili saç bakım kremleri kullanmak saç diplerini nemlendirir.

Saç derinizde kuruluk oluşuyorsa saç kurutma makinesi ya da saç maşası gibi ısıyla çalışan cihazları kullanmayı kesin. Sıcak suyla yıkanmak yerine ılık su tercih edin.

Yaz aylarında korunmasız olarak güneşe çıkmak saç derisini kurutur ve pullanmaya neden olur. Güneşli günlerde şapka takın.

Doğal bakım maskeleri ve aldığınız tedbirlere rağmen saç diplerinde pullanma devam ediyorsa başka tıbbi sorunların neticesi olarak meydana geliyor olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuza görünün.

Saç Diplerinde Pullanma İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Hülya 27 Mayıs 2013 #

    Benim saçım sürekli saç derim soyuluyor, neden acaba? Ne kullandıysam çözüm bulamıyorum.

Bir Cevap Yazın