Saç Diplerinin Ağrıması

Saç Diplerinin Ağrıması

Saç diplerinin ağrıması genellikle kullandığınız saç ürünlerinin içinde bulunan ağır kimyasallar nedeniyle saç derisinin kuruması ve gergiğnleşmesi sonucunda oluşur. Saçların çok sıkı bir şekilde toplanması, özellikle saç köklerini etkileyen bir mantar türü olan tinea capitis ve saç derisinin hemen altında oluşan kistler de saç diplerinin ağrımasının nedenleri arasında.

Saç köklerinde yaşanan ağrıya çözüm aramaya başlamadan önce sebebini belirlemek için bir doktora gidebilirsiniz. Reçeteli merhemler ve özel şampuanlar saç derisinde oluşan mantar gibi cilt hastalıklarının tedavisinde en çok kullanılan yöntemler. Deri altında kistler varsa küçğk cerrhai müdahalelerle bunların alınması gerekebilir. Saç derisi kuruması nedeniyle oluşan ağrılar için evinizde hazırlayabileceğiniz doğal nemlendirici bakım maskelerini kullanabilirsiniz. Eğer saç dipleriniz sadece seçtiğiniz saç modeli yüzünden ağrıyorsa saçlarınızı sıkıca toplamayı bir süre bırakmalısınız.

Çoğu şampuan özellikle hassas cilde sahip olanlarda saç diplerine ve saç derisine hasar verebilcek bileşenler içerir. Bunun için daha hafif veya mümkünse organik, bitki özlü şampuanları kullanabilirsiniz.

Kuruluğa bağlı ağrıların tedavisi için aşağıdaki doğal maskeleri kullanabilirsiniz.

Lavanta çiceği, biberiye ve badem yağları cildi yumuşatmak ve nemlendirmek için kullanabilecek en iyi doğal ürünler. Örneğin bir fincan lavanta sapı ve yapraklarını sıcak suyla çay gibi demledikten sonra saçlarınızı bu suyla durulayın. Aynı durulama suyunu yulaf ezmesi ile hazırlayabilirsiniz.

Papatya, lavanta veta okaliptüs yağını parmak uçlarınızla masaj yaparak saç derisine uygulayabilirsiniz. Bu doğal yağlar 1-2 hafta içinde saç diplerini rahatlatacaktır.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın