Saç Köklerini Güçlendirmek İçin Doğal Yöntemler

Saç Köklerini Güçlendirmek İçin Doğal Yöntemler

Saç dökülmesi büyük oranda kalıtımsal özellikler bağlı olsa da saçlara gereken bakımın yapılmaması, düzensiz ve sağlıksız beslenme, sigara ve alkol tüketimi, hormon değişiklikleri ve bazı ilaçların kullanımı saç dökülmesini hızlandırmakta. Bunun dışında hava kirliliği ve ısıyla çalışan saç şekillendirme cihazlarının sık kullanımı saç uçlarındaki kırıkların artmasına, koparak dökülmelerin çoğalmasına ve saçların donuk görünmesine neden olabilir.

Gerekenden çok tuz tüketimi, saç boyası gibi ağır kimyasallar içeren ürünler saç köklerinin zayıflamasına ve gereğinden fazla saç kaybına neden olan diğer unsurlar. Saçlarınıza gereken doğal bakımı yaparak ve beslenmenizi düzenleyerek genetik dışında saç dökülmesine neden olan diğer faktörleri engelleyebilirsiniz.

Dengeli beslenme saç köklerini güçlendirmek için kullanabileceğiniz en etkili yöntemdir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, gerekli yağ asitleri, kabuklu kuruyemişler, soya, yoğurt, brokoli, havuç, mevsiminde meyveler, yumurta gibi besinler saç kökleri üzerinde olumlu etki yaratmakta. Bu gıdalar saç köklerinin yeterince beslenmesini ve daha güçlü olmasını sağlıyor.

Yoğun çalışma temposu içinde öğünlerinize vakit ayıramıyorsanız ve gereken vitaminleri alamıyorsanız multivitamin takviyeleri ile bu açığı kapatmanız mümkün. Demir, çinko, B vitaminleri, E ve A vitaminleri saç köklerini güçlendirerek sağlıklı uzamaları ve doğal parlaklığında görünebilmesi açısından önemli.

Fazla şampuan kullanımı saçlara yarardan çok kurumasına neden olduğu için zarar verir. Bu yüzden şampuan kullanmanız gerektiğinde şampuanı sulandırarak kullanın. Ayrıca toz, duman ve hava kirliliği saç köklerini tıkayabilir ve saçların büyüme hızını yavaşlatabilir. Saç derisinin rutin bir düzende temizlenmesi bu yüzden önemli.

Bu saydıklarımıza ek olarak saç derisini yumuşatmak, gözenekleri açmak, saçların yumuşamasını sağlamak ve saç derisinde kan dolaşımı arttırmak için parmak uçlarınızla hafifçe masaj yaparak doğal bakım maskelerini kullanabilirsiniz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın