Saç Köklerini Güçlendirmek

Saç Köklerini Güçlendirmek

Saçların kendisinin zarar görmesi bakım maskeleri, kozmetik ürünler ile çözülebilirken saç köklerinin zarar görmesi kalıcı saç dökülmesi gibi daha ciddi sorunlara yol açabilmekte. Bu nedenle saç köklerini güçlendirmek en az saç bakımı kadar önemli. Gün boyunca hava kirliliği gibi dış etkenlere açık olan saç derisine düzenli olarak bakım yaparak saç köklerini güçlendirmek mümkün. Bunun için seçtiğiniz şampuana, saçlarınızı ne sıklıkta yıkadığınıza, nemlendiricinize dikkat etmeli ve kan dolaşımını arttırmak için düzenli olarak masaj yapmalısınız.

İlk olarak şampuanla başlayalım. Esas amacı saçları kirden arındırmak olan şampuanı seçerken kendinize uygun şampuanı bulmalısınız. İçeriğinde sentetik silikon olan şampuanlardan uzak durun. Bu tip şampuanlar saç köklerini bloke ederek saçların uzamasını engelliyor. Organik bir şampuan kullanmak uzun dönemde saç sağlığınız açısından daha çok işinize yarayacaktır.

Saç köklerini yıpranmalardan korumak için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da her gün şampuan kullanmamak. Saçları her gün şampuanla yıkamak saç derisini kurutacağından yarardan çok zarar getirir. Saç doğal yağını kaybeder ve kırılmalar artar. Şampuanı sulandırarak kullanmak bu etkiyi azaltacaktır.

Saç derisindeki kan dolaşımı saç köklerine yeterince oksijen gitmesini sağlamak açısından önemli. Saç derinize, şampuan kullanırken, saç maskesi yaparken ya da saç bakım kremi sürerken mutlaka parmak uçlarınızla masaj yapın. Böylece dolaşımı arttırabilirsiniz.

Sağlıkla ilgili her konuda olduğu gibi saç köklerini güçlendirmek içinde dengeli bir beslenme büyük önem taşıyor. Vitamin ve minerallerin tam olarak alındığı, doğal gıdalarla hazırlanmış bir beslenme programına sadık kalarak daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın