Saç Maşası Modelleri

Saç Maşası Modelleri

Saçları düzleştirmek, kıvırmak ve dalga vermek için kullanılan saç maşası modelleri birbirinden farklı yüzey, kullanım şekli ve fiyatlarda piyasada bulunmaktadır. Bu yazıda saç maşası modelleri hakkında bilgiler ve doğru saç maşası seçebilmek için tavsiyeler bulabilirsiniz.

Saç Maşası

Saç maşası genellikle saçları düzleştirmek için kullanılan cihazlardır. Saç maşası modelleri kuru saçlarda kullanılmakla birlikte son yıllarda satılmaya başlanan bazı saç maşaları ıslak saçlarda da kullanılabilmektedir. Ancak yinede ıslak saçları elektrikle çalışan bir cihazla temas ettirmek riskli olacağı için ürünü satın alırken ıslak saçlarla kullanılıp kullanılmadığını net bir şekilde öğrenmeli ve cihazın kullanma talimatını mutlaka okumalısınız.

Esas olarak 2 tip saç maşası modeli bulunmaktadır. Bu modeller birbirinden saçlara şekil veren yüzeyde kullanılan kaplama türüne göre ayrılmaktadır. Seramik ve metal yüzeyli saç maşaları en sık rastlanan modellerdir.

Seramik Saç Maşası Modelleri

Profesyonel saç tasarımcılarının tercihi olan seramik kaplama saç maşası modelleri metal olanlara göre saça daha az hasar vermektedir. Ayrıca seramik ısıyı daha iyi ilettiğinden cihaz daha hızlı kullanıma hazır hale gelir. Seramik saç maşaları alüminyum üzerine seramik boyanın bir kaç katman halinde uygulanması ile üretilmektedir. Seramik saç maşalarının diğer bir avantajı da iyon üreterek saçların kabarmasını engellemesidir. İyonlar saçlarda yumuşaklık etkisi yaratır ve elektriklenmeyi önler. Metalin saçla direk temas ettiği saç maşaları yerine seramik kaplama saç maşası almanızı tavsiye ederim.

Islak Kuru Saç Maşası Modelleri

Saç maşası kullanan herkes maşanın kuru saçlarda kullanıldığını bilir. Piyasada bulabileceğiniz, ıslak saçlarda kullanılabildiği söylenen saç maşaları aslında saçların havluyla iyice kurutulduğu ve suyun yaklaşık %90’ının alındığı durumlarda kullanılmaya uygundur. Yani ıslak saç maşaları için saçınızı neredeyse tamamen kurutmanız gerekir. Bu saç maşalarının tercih edilmesinin nedeni aceleniz varsa saç kurutma makinesine gerek kalmadan havluyla fazla suyu alarak maşanın kullanılabilmesidir.

Saç Maşası Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Saç maşası modelleri arasında tercihinizi yaptıktan sonra kullanım sırasında ve sonrasında dikkat etmeniz gereken kullanma talimatları bulunmaktadır.

Saç maşaları yüksek sıcaklıklarda çalıştığı için her zaman saç derisinde el ve yüzünüzde yanıkların oluşmasına neden olabilir. Bu sebeple saç maşasını kullanırken dikkatli olmalı ve cildinizle temas etmemesine özen göstermelisiniz. Özellikle ıslak kuru saç maşası modelleri saçlar tam olarak kurumadığı için yaratacağı sıcak buharla saç derisinde yanmalara yol açabilir. Maşayı aldıktan sonra cihazın kullanma talimatını mutlaka okuyun. Ayrıca saç maşaları sık kullanım için önerilmemektedir.

Saç maşasını kullandıktan sonra prizden çekin ve soğumasını bekleyin. Asla prizde bırakmayın. Her kullanımdan sonra maşa yüzeyini temizleyin ve elektrik kablosunu maşanın çevresine sarmayın.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın