Saç Tellerini Kalınlaştırmak ve Daha Hacimli Görünmesini Sağlamak İçin Neler Yapmalı?

Saç Tellerini Kalınlaştırmak ve Daha Hacimli Görünmesini Sağlamak İçin Neler Yapmalı?

Doğuştan kalın saç telleriniz olmasa bile doğru saç bakımı ve beslenme ile kalın telli hacimli saçlara sahip olabilirsiniz. Vücudumuzda pek çok organımızın sağlıklı çalışması, cildimizin doğal parlaklığında ve pürüzsüz olması ve daha sağlıklı olabilmemiz için gerekli olan sağlıklı beslenme konu kalın telli ve hacimli saçlara gelince de aynı önemi kazanmaktadır. Gün boyunca hava kirliliği, sigara dumanı gibi olumsuz etkilere maruz kalan, zayıf kökleri veya kepek nedeniyle dökülen, stres yüzünden sağlıksız görünen saçlarımızı doğru beslenme ve düzenli saç bakımı ile doğal sağlığına kavuşturabiliriz. Bu yazıda saç tellerini kalınlaştırmak ve daha hacimli görünmesini sağlamak için yapmanız gerekenler ile ilgili bazı öneriler bulabilirsiniz.

Kalın Saç Telleri ve Hacimli Saçlar

Her kadın hacimli saçlara sahip değildir. Eğer saçınıza hacim katmak istiyorsanız bunu saç tellerinizin daha sağlıklı olmasını sağlayarak onları kalınlaştırabilir ve saçlarınızın daha hacimli görünmesini sağlayabilirsiniz. Pahalı kuaför uygulamalarından ya da saç bakım ürünlerinden bahsetmiyorum. Bunu evinizde çeşitli doğal ürünleri kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Saç Derisine Masaj

Saç teli kökleri kafa derisi içindedir ve bu kökler kılcal damarlarla çevrelenmiştir. Bu damarlardaki yetersiz kan akışı köklerin zayıflamasına ve uzun vadede saçların dökülmesine yol açar. Bu damarlardaki kan akşını hızlandırmak için belirli aralıklarla kafa derisine masaj yapmak saç köklerinizi güçlendirecek ve koparak dökülmelerin önüne geçecektir. Kafa derinize masajı banyoda şampuan kullanırken 5-10 dakika yapabilir ve zeytinyağını 3-5 dakika ısıtıp ılıtarak haftada 2 kez 10-15 dakika masaj yapabilirsiniz. Eğer zeytinyağı kullanacaksanız masajı yaptıktan sonra başınıza bir havlu sararak 15-20 dakika yağın kafa derinize ve saçlarınıza nüfuz etmesini sağlamalısınız.

Doğal Saç Maskeleri

Saç teli kalınlaştırmak ve saçlara hacim vermek için kullanabileceğiniz en iyi ürünlerden biride doğal saç bakım maskeleridir. Bal, yumurta sarısı ile saç maskesi, zeytinyağıyla saç bakımı, jojoba yağıyla saç bakımı, sirkeyle saç bakımı ve diğer doğal ürünlerle düzenli olarak uygulayacağınız doğal saç bakım maskeleri kısa sürede etkisini gösterecektir. Burada önemli olan doğal saç bakım maskelerini rutin hale getirip düzenli olarak uygulamaktır.

Sağlıklı Saçlar İçin Vitamin Takviyesi

Tüm vücudumuz gibi saçlarımızda vitaminlere ihtiyaç duyar. Saç için vitaminler sağlıklı görünmeleri, koparak dökülmemeleri ve hacim kazanmaları için önemlidir. Bu nedenle doğal parlaklığında sağlıklı saçlara kavuşmak istiyorsanız yazının başında da belirttiğim gibi beslenmenize özen göstermeli ve vücudunuz için gerekli vitaminleri ve mineralleri alabileceğiniz gıdaları diyet listenize eklemelisiniz. Vitamin eksikliğinin saç dökülmesinde büyük bir rolü olduğunu hatırlatalım. Pantotenik asit, folik asit, biotin ve inosito gibi vitamin grupları genellikle saç tellerinin incelmesinden ve sağlıksız görünmesinden şikayetçi olan kadın ve erkeklere doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Vitaminin saçların uzaması ve sağlıklı görünmesi üzerindeki etkisi dermatolojik olarak kanıtlanmıştır. E vitamini içeren doğal yağlarla yapacağınız saç maskeleri de aynı etkiyi gösterecektir.

Saç tellerinize kalınlaştırmak için diğer yöntemleri ve bazı pratik bilgileri saç teli kalınlaştırma yazımızda bulabilirsiniz.

Saç Tellerini Kalınlaştırmak ve Daha Hacimli Görünmesini Sağlamak İçin Neler Yapmalı? İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. Aysegul 05 Temmuz 2014 #

    Saçlarım maşallah belime kadar ama ince bide biraz kestim kısa görünüyor gözüme ama belime kadar eski saçlarım daha uzundu lütfen yardım edin.

  2. sinemcan 08 Şubat 2015 #

    Arkadaşlar saçınızı kalınlaştırmak istiyorsanız süper bi maske tarifim var. Yumurtanın sarısı,iki kaşık zeytinyağı ile karıştırın ve diplerden uca doğru sürün. 1 saat bekleyin ve yıkayın…

Bir Cevap Yazın