Saç Tellerini Kalınlaştırmak ve Daha Hacimli Görünmesini Sağlamak İçin Neler Yapmalı?

Saç Tellerini Kalınlaştırmak ve Daha Hacimli Görünmesini Sağlamak İçin Neler Yapmalı?

Doğuştan kalın saç telleriniz olmasa bile doğru saç bakımı ve beslenme ile kalın telli hacimli saçlara sahip olabilirsiniz. Vücudumuzda pek çok organımızın sağlıklı çalışması, cildimizin doğal parlaklığında ve pürüzsüz olması ve daha sağlıklı olabilmemiz için gerekli olan sağlıklı beslenme konu kalın telli ve hacimli saçlara gelince de aynı önemi kazanmaktadır. Gün boyunca hava kirliliği, sigara dumanı gibi olumsuz etkilere maruz kalan, zayıf kökleri veya kepek nedeniyle dökülen, stres yüzünden sağlıksız görünen saçlarımızı doğru beslenme ve düzenli saç bakımı ile doğal sağlığına kavuşturabiliriz. Bu yazıda saç tellerini kalınlaştırmak ve daha hacimli görünmesini sağlamak için yapmanız gerekenler ile ilgili bazı öneriler bulabilirsiniz.

Kalın Saç Telleri ve Hacimli Saçlar

Her kadın hacimli saçlara sahip değildir. Eğer saçınıza hacim katmak istiyorsanız bunu saç tellerinizin daha sağlıklı olmasını sağlayarak onları kalınlaştırabilir ve saçlarınızın daha hacimli görünmesini sağlayabilirsiniz. Pahalı kuaför uygulamalarından ya da saç bakım ürünlerinden bahsetmiyoruz. Bunu evinizde çeşitli doğal ürünleri kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Saç Derisine Masaj

Saç teli kökleri kafa derisi içindedir ve bu kökler kılcal damarlarla çevrelenmiştir. Bu damarlardaki yetersiz kan akışı köklerin zayıflamasına ve uzun vadede saçların dökülmesine yol açar. Bu damarlardaki kan akşını hızlandırmak için belirli aralıklarla kafa derisine masaj yapmak saç köklerinizi güçlendirecek ve koparak dökülmelerin önüne geçecektir. Kafa derinize masajı banyoda şampuan kullanırken 5-10 dakika yapabilir ve zeytinyağını 3-5 dakika ısıtıp ılıtarak haftada 2 kez 10-15 dakika masaj yapabilirsiniz. Eğer zeytinyağı kullanacaksanız masajı yaptıktan sonra başınıza bir havlu sararak 15-20 dakika yağın kafa derinize ve saçlarınıza nüfuz etmesini sağlamalısınız.

Şampuan ve Saç Kremi Gibi Ürünlerin Seçimi

Günlük olarak kullandığınız şampuan saçlarınızın incelmesine neden olabilir. Şampuanlar, saç kremleri ve saç şekillendirici ürünler genellikle saçı yıpratan, kurutan ve kolayca dökülmesine neden olan kimyasallar içerir. Daha sağlıklı saçlara sahip olmak için bu değişiklikleri yapabilirsiniz:

 • Sülfat içermeyen bir şampuan kullanmaya başlayabilirsiniz. Sülfat sert bir temizleyicidir ve saçınızındaki yağları da alıp götürürler. Doğal yağların koruması olmadan ise saçlar kolayca hasar görür. Bu nedenle yağlar ve doğal temizleyiciler içeren şampuanlar tercih etmeniz önerilmektedir.
 • Ticari amaçlı üretilen saç kremleri yerine doğal ürünlerden yapılan saç kremlerini tercih edebilirsiniz. Saç kremleri de sülfat içerebilir, ayrıca saça zarar verebilecek diğer kimyasallar da içerebilirler. Hindistan cevizi yağı, aloe ve diğer doğal ürünlerden yapılan saç kremlerini tercih edebilirsiniz.
 • Çok fazla kimyasal içeren saç spreyleri ve jellerden uzak durmaya çalışın. Bu tür ürünler saçınıza zarar verebilir. Sadece çok gerek duyulan durumlarda kullanabilir ya da doğal içerikli ürünleri tercih edebilirsiniz.

Saç Tarama Şekli, Saç Yıkama Sıklığı ve Saç Şekillendirme

Saçlarımız yumuşak ve hassastır. Eğer saç tellerinizi kalınlaştırmak istiyorsanız onlara kaba davranmamalısınız. Bazı alışkanlıklar saçların kırılmasına ve dökülmesine neden olabilir. Rutininizi değiştirmek işe yarayabilir. İşte size birkaç ipucu:

 • Saçlarınızı daha seyrek aralıklarla yıkayabilirsiniz. Eğer saçınızı her gün yıkarsanız saç derinize doğal yağları üretebilmesi için zaman tanımamış olursunuz. Haftada en fazla 3 kez ile sınırlandırabilirsiniz. Yıkamalar arasında tazelenmek için kuru şampuan kullanabilirsiniz.
 • Saçlarınızı kaba bir şekilde havluyla kurutmak yerine, yumuşak bir havlu yardımıyla saçlarınızdaki fazla suyu alabilirsiniz.
 • Fırça yerine geniş dişli tarakları tercih edebilirsiniz. Fırça saçlarınızın çekilmesine neden olabilir. Özellikle saçlarınız ıslak olduğunda fırça kullanmayın.
 • Saç kurutma makineleri, saç düzleştiriciler ve maşalar gibi şekillendirici aletler saçlara zarar verebilir. Bu aletlerden uzak durmaya çalışabilir ya da sadece gerçekten ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz.

Saç Boyama ve Saç Kesimi

Saçlarınızı doğal haline bırakmak en iyisidir. Saç rengi açma, saç boyama, röfle gibi uygulamalar saçlarınızın kurumasına, kolay kırılması ve dökülmesine neden olabilir. Kimyasal düzleştiriciler ve perma da saçınıza çok zarar verir. Saçlarınızın sağlıklı olmasını istiyorsanız doğal rengi ve doğal yapısıyla kullanmak en iyi yoldur.

Saçlarınızı düzenli olarak uçlarından aldırarak donuk, hasar görmüş uçlardan kurtulabilir ve saçınızın hacim kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme

Eğer gerekli besinlerden mahrum bir beslenme düzeniniz varsa, bu saçınızın hacmini ve yapısını da etkileyebilir. Kalın ve hacimli saçlara sahip olabilmek için, güçlü saçlar için gerekli olan vitamin ve mineraller bakımından zengin bir beslenme düzeni oluşturmalısınız.

Saçları Dış Etkenlere Karşı Korumak

Saçlarınızı direkt güneş ışığından koruyun. Çünkü direkt güneş ışığı saçlarınıza zarar verebilir. Eğer uzun süre güneşte kalacaksanız şapka takarak saçlarınızı koruyabilirsiniz.

Saçlarınızı kirliliğe karşı da korumalısınız. Eğer her sabah bol trafik olan bir yerde yürümek zorunda iseniz yine şapka takarak saçlarınızı koruyabilirsiniz.

Havuzlarda bulunan klor da saçlarınızın kurumasına ve zarar görmesine neden olabilir. Havuza gireceğiniz zaman bone takarak saçlarınızı klora karşı koruyabilirsiniz. Eğer bone takmazsanız havuzdan çıkınca en kısa sürede saçlarınızı durulayarak klordan arındırın.

Doğal Saç Maskeleri

Saç teli kalınlaştırmak ve saçlara hacim vermek için kullanabileceğiniz en iyi ürünlerden biri de doğal saç bakım maskeleridir. Bal, yumurta sarısı ile saç maskesi, zeytinyağıyla saç bakımı, jojoba yağıyla saç bakımı, sirkeyle saç bakımı ve diğer doğal ürünlerle düzenli olarak uygulayacağınız doğal saç bakım maskeleri kısa sürede etkisini gösterecektir. Burada önemli olan doğal saç bakım maskelerini rutin hale getirip düzenli olarak uygulamaktır.

Sağlıklı Saçlar İçin Vitamin Takviyesi

Tüm vücudumuz gibi saçlarımız da vitaminlere ihtiyaç duyar. Saç için vitaminler sağlıklı görünmeleri, koparak dökülmemeleri ve hacim kazanmaları için önemlidir. Bu nedenle doğal parlaklığında sağlıklı saçlara kavuşmak istiyorsanız yazının başında da belirttiğimiz gibi beslenmenize özen göstermeli ve vücudunuz için gerekli vitaminleri ve mineralleri alabileceğiniz gıdaları diyet listenize eklemelisiniz. Vitamin eksikliğinin saç dökülmesinde büyük bir rolü olduğunu hatırlatalım. Pantotenik asit, folik asit, biotin ve inosito gibi vitamin grupları genellikle saç tellerinin incelmesinden ve sağlıksız görünmesinden şikayetçi olan kadın ve erkeklere doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Vitaminin saçların uzaması ve sağlıklı görünmesi üzerindeki etkisi dermatolojik olarak kanıtlanmıştır. E vitamini içeren doğal yağlarla yapacağınız saç maskeleri de aynı etkiyi gösterecektir.

Saç tellerinizi kalınlaştırmak için diğer yöntemleri ve bazı pratik bilgileri saç teli kalınlaştırma yazımızda bulabilirsiniz.

Saç Tellerini Kalınlaştırmak ve Daha Hacimli Görünmesini Sağlamak İçin Neler Yapmalı? İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. Aysegul 05 Temmuz 2014 #

  Saçlarım maşallah belime kadar ama ince bide biraz kestim kısa görünüyor gözüme ama belime kadar eski saçlarım daha uzundu lütfen yardım edin.

 2. sinemcan 08 Şubat 2015 #

  Arkadaşlar saçınızı kalınlaştırmak istiyorsanız süper bi maske tarifim var. Yumurtanın sarısı,iki kaşık zeytinyağı ile karıştırın ve diplerden uca doğru sürün. 1 saat bekleyin ve yıkayın…

  • Smeyye 22 Ocak 2016 #

   Kesinlikle zeytinyağı ve yumurta cok iyi geliyor. Aynı zamanda bir yemek kaşığı bal da ekleyebilirsiniz. Bunu haftada 2 defa gibi yapsanız parlak ve hacimli saclara sahip olabilirsiniz. Ancak çok sıcak suyla yıkamamanız gerekiyor!

 3. Smeyye 22 Ocak 2016 #

  Uyguladıktan sonra yağı temizlemek için sabun önerir misiniz?

Bir Cevap Yazın