Saç Uzatan Yağlar

Saç Uzatan Yağlar

Saçların sağlıklı ve maksimum seviyede uzayabilmesi için duman, hava kirliliği gibi çevresel faktörlerin, saç boyası, saç maşası veya kurutma makinesi gibi yıpratıcı ürünlerin hiç kullanılmaması, gerekli vitaminlerin alınması ve sigara gibi kötü alışkanlıkların bırakılması gerekiyor. Ancak tüm bunları hayatımızdan çıkarmak – bazı durumlarda- mümkün olmuyor. Beslenmemize dikkat edebilir, sigarayı bırakabiliriz ancak çevremizde bulunan ve gün içinde maruz kaldığımız hava kirliliğine yapabileceğimiz bir şey yok.

Bu durumda saç uzatan yağlar ile saçların sağlıklı uzamasına destek olabilir, dış etkenlerden ileri gelen yıpranmaların etkisini azaltabiliriz. Saç uzatan bitkisel yağlar arasında hindistan cevizi yağı ve nane yağı gösterilmekte.

İnternette özellikle bilgi paylaşımının yoğun olduğu forumlarda saç uzatmak için pek çok faydalı bilginin yanı sıra garip bilgilere de rastlanıyor. Örneğin kan dolaşımını arttırarak saçların uzamasını sağlamak için baş aşağı asılmayı tavsiye edenler bile var. Saçların doğal olarak uzaması için böyle garip şeyleri yapmaya gerek yok.

Doğal yağlarla yapacağınız maskeler ile saçınızı yıpranmalara karşı koruyabilir ve %100 bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da uzama süresini kısaltabilirsiniz. Tabii bunun yanında sağlıklı saçlar için gerekli olan C, E ve B vitaminlerinin alınması, saç maşası gibi ısıyla çalışan cihazların kullanılmaması, stresin azaltılması da önemli.

Hindistan cevizi yağı nemlendirici özelliği ile pek çok kozmetik ürününün içinde kullanılmakta. Hindistan cevizi yağının saça faydası ise saç tellerini kurumaya karşı koruyarak kırılmasını engellemek. Kırılmalar engellendiğinde saçlarınızın uçlarını sürekli aldırmanız gerekmeyeceğinden daha kısa sürede uzatabilirsiniz.

Yağın diğer bir faydası ise saç derisini nemlendirip kan dolaşımını düzenleyerek (hafifçe parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulamanız bunun için önemli) saç köklerinin canlanmasını sağlaması. Hindistan cevizi yağını saç derisine hafifçe masaj yaptıktan sonra fırçayla saç tellerinin uçlarına kadar gelecek şekilde kullanabilirsiniz.

Saç uzatan yağlar arasında gösterilen bir diğer yağ olan nane yağı ise uzamanın başlangıç yeri olan saç derisi ve saç köklerindeki kan dolaşımını arttırmakta. Nane yağını aynı hindistan cevizi yağında olduğu gibi saç derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu hem içeriğindeki mentol sayesinde ferahlık hissi yaratacak hem de sirkülasyonu arttıracaktır.

Çin ve Japon kültüründe kullanılan bir diğer saç uzatan bitkisel yağ ise kamelya yağıdır. Kamelya ağacının tohumlarından elde edilen yağ içerisinde bulunan A, B, C ve E vitaminleri ile sağlıklı saçlar için gereken tüm vitaminleri barındırmaktadır.

Ayrıca bu yağın içinde %80’e varan oranlarda bulunan oleik asit kafa derisinin temizlenmesi, ölü hücrelerin saç teli köklerinden alınmasında etkilidir. Bu sayede vitaminler, mineraller saç köklerine daha rahat ulaşabilmekte, bu bölgeye ulaşan oksijen miktarı yükselmektedir. Kamelya yağını direk saç derinize masaj yaparak sürebilirsiniz.

İçeriğinde pek çok kimyasal madde bulunan kozmetik ürünleri kullanmaktansa doğal, saç uzatan yağlara bir şans verebilirsiniz. Ancak bu yağların yanlış kullanımının bazı sorunlara, alerjiye ve ciltte kızarıklıklara yol açabileceğini unutmadan bir uzmana danışmanız en doğrusu olacaktır. Gebelik döneminde nane yağının ciltle teması tavsiye edilmemektedir.

Saç Uzatan Yağlar İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. nermin 26 Ağustos 2014 #

    Benimde saçlarım boyadan dolayı maalesef yandı yanan saçlarıma bu yağları karışım yaparak nasıl uygularım ve çok üzgünüm.

Bir Cevap Yazın