Saçların Yağlanmaması İçin Ne Yapılmalı?

Saçların Yağlanmaması İçin Ne Yapılmalı?

Saçların yağlanmasının genel sebebi genetik özelliklerimizdir. Özellikle ergenlik döneminde bazı hormon düzeylerinin yüksek olması bu dönemde saçların daha da çok yağlanmasına neden olur. Saçlarda normal yağlanma saç tellerinin korunması ve daha sağlıklı saçlara sahip olmak için gerekliyken fazla yağlanma bazı sorunlara yol açabilir. Saçların yağlanmaması için yağlı saçlar için üretilen özel şampuan kullanabilir, reçeteyle satılan kremler satın alabilir ya da evde doğal maskeler hazırlayabilirsiniz.

Saçların ve cildin yağlanması yazının başında belirttiğim gibi ağırlıklı olarak genetik özelliklere bağlı olmakla birlikte bazı vitamin ve minerallerin yeterli oranda alınmaması yağlanmaya yol açabilir.

Beslenme uzmanlarının ve cilt doktorlarının sağlıklı, güzel görünen bir cilt ve saç için tavsiyelerinde ilk sıralarda yağlı balıklarda, keten tohumunda, cevizde bulunan yağ asitleri ile güçlü bir antioksidan olan ve süt ürünlerinde bulunan A vitamini yer alıyor. Ayrıca yeterli miktarda su tüketmek saçların yağlanmasını azalttığı gibi genel sağlık açısından da önemli.

Yağlı Saç Bakımı

Saç kremi kullanmak yağlı saç bakımı için olmazsa olmaz seçeneklerden biri değil ancak kozmetik mağazalarında bulabileceğiniz özellikle yağlı saçlar için üretilen saç kremleri yağlanmayı azaltmakta yardımcı olabilir. İçeriğinde yağ olmayan ve hafif kremleri tercih edin. Kremi sadece saç uçlarında kullanın, saç derisine ve köklere sürmeyin.

Saçları sık fırçalamak saç derisindeki yağı tüm saça yayacağı için tavsiye edilmez. Geniş dişli tarak kullanın ve saçlarınızı ıslakken taramayın.

Şampuandan sonra saçlarınızı yarım bardak elma sirkesi kullanarak durularsanız yağlanmaya neden olan sabun artıklarının tamamını temizleyebilirsiniz.

Saçlarınız çalıştığınız ortamdan, hava kirliliği yüzünden çok kirleniyorsa gün aşırı şampuanlayabilirsiniz. Jöle, sprey gibi şekillendirici saç ürünleri kullanmamaya çalışın.

Kullandığınız yeni bir şampuandan memnun kalmazsanız hemen değiştirin ve çok sıcak suyla duş almayın.

Sıcak ve nem, hormonal değişiklikler, yağ bezlerinin aşırı aktif olduğu ergenlik dönemi, bazı ilaçlar, düzensiz beslenme, genetik özellikler, yoğun kimyasal madde bulunan kozmetik saç ürünleri, hava kirliliği, sık sık taramak ve stres saçların yağlanmasına neden olabilir.

,

Saçların Yağlanmaması İçin Ne Yapılmalı? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. begum altay 06 Ekim 2013 #

    Ben eczanelerde satılan profein şampuan ve serumu kullanıyorum saçımın nem seviyesini ayarladığı gibi dökülmelerini de durdurdu. Çok memnunum.

Bir Cevap Yazın