Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Karaciğerler de üretilen sindirim sıvısını toplayan ve depolayan bir organ olan safra kesesi; safra akışının engellenmesine yol açan hastalıklar (safra taşları nedeniyle sertleşen safra gibi) nedeniyle bazı durumlarda cerrahi müdahale ile alınabilir. Kolesistektomi adı verilen bu operasyon oldukça sık yapılan bir müdahaledir ve safra kesesi ameliyatı sonrası şikayetler düzenli bir beslenme programı ve kontrollerle en aza indirilebilir.

Safra kesesi ameliyatı her ne kadar sık yapılan bir operasyon olsa da cerrahi müdahale olduğu için bazı şikayetler yaşanabilir. Aşağıda safra kesesi ameliyatı sonrası en sık görülen sorunlar ve şikayetler hakkında bazı bilgileri bulabilirsiniz.

Safra Sızıntısı: Safra kesesi alındıktan sonra safra sızıntısı, çevre organlara dağılması yaşanabilir. Bu sızma operasyon sırasında yaşanan bir yaralanma nedeniyle oluşabilir. Ayrıca safra kesesi yatağı ve sistik kanallardan sızma görülebilir. Tedavisi için drenaj tüpü kullanılabilir.

Pankreatit: Genellikle Safra taşları ve aşırı alkol tüketimi nedeniyle oluşan pankreatit (pankreasın iltihaplanması) safra kesesi alındıktan sonra da görülebilmektedir. Sindirim sistemi sıvıları ve kandaki şeker miktarını kontrol altında tutan hormonların üretilmesinden sorumlu pankreasta yaşanan sorunlar hazımsızlık ve kan şekerinin yükselmesi şeklinde görülebilir.

Kronik İshal: Safra kesesi ameliyatı sonrası yaşanan problemlerin başında ishal gelmektedir. Kronik ishal bir kaç yıl boyunca devam edebilir. Bunun nedeni üretilen safranın safra ve safra asitlerinin kalın bağırsağa girmesi ve bağırsakta müshil etkisi yaratmasıdır. Bu dönemde ishalin tedavisi için safra asitlerinin emilimini azaltacak antidiyareik ilaçlar verilebilir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Beslenme

Safra ameliyatı sonrası yaşanabilecek ishal, mide bulantısı, kusma, hazımsızlık ve karın ağrısı gibi sorunlara karşı beslenmenizi düzenlemeniz gerekebilir. Aşağıda ameliyat sonrası daha çabuk toparlanmanız ve olası sorunlardan korunmanız için yemeniz gerekenler hakkında bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Sıvı Alımı: Günde en az 10 bardak su içmeye çalışın.

Uzman Tavsiyesi: Doktorunuzun beslenmenizle ilgili verdiği tavsiyelere uyun. Ameliyat sonrası bir kaç gün sıvı ağırlıklı gıdalarla beslenmeniz gerekebilir.

Küçük Öğünler: Sindirim sisteminizi zorlayacak ağır öğünlerden kaçının. Öğünlerinizi gün içine yayın ve azar azar tüketin.

Lifli Gıdalar: Bağırsaklarınızın daha iyi çalışması için yüksek lif içeren meyve, sebze tüketin.

İshal: İshali azaltmak için tetikleyici kahve, süt ürünleri, yağlı gıdalar, şekerlemeleri yemeyin.

,

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Şikayetler İçin 26 Yorum Yapılmış

 1. zehra 20 Mart 2013 #

  15 gün önce kapalı safra kesesi ameliyatı oldum. Başarılı olduğunu söyledi doktor. Eve ertesi günü çıktığımda karnım da hiç şişlik yoktu ama o günün ertesi gününden bu güne kadar hala da süren bir şişliğim ve rahatsızlık hissim var. Bu karın şişliğimden, mide tarafım daha da sert. Ayrıca karaciğer tarafım olduğunu düşündüğüm ve sırtımın tam ortasına vuran ağrı ve midemde bir huzursuzluk hala ara ara devam etmekte. Bunun sebebini açıklayıcı bir bilgi alabilir miyim?Şimdiden teşekkürler.

 2. gökhan 07 Haziran 2013 #

  Zehra hanımın yazdığı aynı sıkıntılar annemde da oluyor, yeni safra kesesi ve göbek fıtığı alındı. vücuttaki şişlikler ve ödem oluşum hiç geçmedi. işin kötüsü kimseden açıklayıcı bir bilgi alamıyoruz. Bu konuda bilginiz varsa yazarsanız sevinirim.

 3. monaroza 26 Temmuz 2013 #

  2 ay önce safra kesesi ameliyatı oldum.ilk başlarda şişkinliğim çoktu o şişlikler zamanla geçiyor. Yürüyüş ve bol sıvı özellikle su iyi geliyor. Şu an tek sıkıntım var o da ishal. Mide yanması falan arada oluyor. Azar azar ve sık öğün yapmak biraz iyi geliyor.

 4. nursel 04 Ekim 2013 #

  Merhaba bende iki hafta önce ameliyat oldum, bende de şişkinlik ve kabızlık oldu. Keten tohumu yağı kullandım iyi geldi yalnız geçmeyen ağrılar devam ediyor. Aile hekimine başvurdum kan tahlili yapıldı değerler yüksek çıktı aile hekimi normalden üç katı fazla dedi araştıracağım sizde de böyle şikayetler varsa araştırın derim sonu ciddi olabilirmiş şimdiden herkese geçmiş olsun.

 5. melıke 22 Kasım 2013 #

  Bende ameliyat olalı 4 yıl oldu ama hala problemlerim var. Şişkinlik, gaz problemi, ishal, mide ağrısı ve aniden giren ve beni bayağı kötü eden ağrılarım var. Bir fikri olan var mı, lütfen yardımcı olun.

  • Serdar 27 Ocak 2014 #

   Melike hanım, Problemlerinize bir çözüm bulabildiniz mi? Durumunuz benimki ile paralellik arz ediyor.Bir sonuca ulaşıp ulaşamadığınızı yazarsanız memnun olurum.

  • guler 14 Haziran 2014 #

   Melike hanim bende de aynıları oluyor zaman zaman. Karaciğer enzimleri normal çıkıyorsa doktorum normal diyor.

  • ömer 27 Ekim 2015 #

   aynen ben ameliyat olalı 5 yıl oldu aynı proplemleri yaşıyorum

  • Yeter 31 Ekim 2015 #

   Melike hanım aynı şikayetler bende de var 6 sene önce safra kesem alındı çok büyük taşlar vardı ama o zaman bile şimdiki gibi sancılanmıyordum.Aç kaldığınızda safra kesesi olmadığından bütün safra midede birikiyor ve yemek yiyincede kalın bağırsağı inerek ishal ve aşırı karın ağrılarına yol açıyor. Asitli ve ağır yiyecek içeklerden kaçınmamız gerekiyor. Sık sık ve azar azar beslenerek hayata devam ediyoruz ☺iki sene sonraki cevabı umarım faydalı bulursunuz.

 6. Nihat yılmaz 22 Mart 2014 #

  Laparoskopik yöntem ile 45 gün önce safra kesesi alırdım. Şimdiye kadar bir sorunum yoktu ancak iki üç gündür sağ göğüs tarafımda ara ara batma hissi oluyor özellikle sağ tarafa hareket yaptığımda bu durum gerçekleşirken nefes almaya zorlanıyorum. 31 yaşındayım günde 8 adet sigara kullanıyorum boyun 178cm kg 84. Konu hakkında yardımlarınızı rica ediyorum. Teşekkür ederim.

 7. fadime 05 Mayıs 2014 #

  İnşallah yardımcı olacak birini bulurum benim annemin de 2013 haziran ayında safra kesesi kapalı ameliyatla alındı ama bir yılda 16 kilo verdi istem dışı, ameliyat yerlerinin acısından şikayetçi tedirgin olduğumuz kilo kaybı tekrar tahliller yapıldı safra mideye sızmış denildi gecen ay inşallah kötü bir şey yoktur.

 8. guler 14 Haziran 2014 #

  Merhabalar. Bende 1 yıl önce labraskopik ameliyat oldum. Yazdığınız ağrılar bazen oluyor. Doktorum bunların normal olduğunu söyledi. Vücut bir ile 2 yıl arasında sisteme alışıyormuş. İshal durumda bende bazen devam ediyor. Bununla ilgilide bir ilaç verdi. Bu ilaç safra asitlerini bağırsakta bağlıyor ve isal sorunum geçiyor. Bu durumlarda kullanmamı önerdi. Aralarda kullanıyorum. Sorunlarınız geçmiyorsa bir gastroendekoliji servisine başvurmanızı öneririm. Herkese geçmiş olsun.

 9. guler 14 Haziran 2014 #

  Artı ameliyat sonrası ilk bir kaç ay fazla ağır kaldırmamak gerekiyor. Artı beslenmede çok önemli. Dikkat etmeyince bazı yiyecek ve içecekler de ishal ve hazımsızlığı tetikliyor. Bende yumurta, seker ve çikolata ishali tetikliyor. Sadece biraz daha dikkatli beslenmemiz gerekiyor. Bol su ve lifli gıdalar. Az ve sık öğünler.

 10. merve 17 Temmuz 2014 #

  1 sene önce safra kesesini ameliyatla aldılar ve simdi kan kustum doktor safra kesesi ile alakalı olduğunu söyledi ama ben alakalı bulamadım yardımcı olur musunuz?

 11. sevgi 12 Ağustos 2014 #

  2 ay önce safra kesesi ameliyatı oldum fakat öncesinde olan mide bulantısı iştahsızlığım devam ediyor ve safra ile bağlantılı olduğunu söylemişlerdi. Ameliyat sonrası ciddi 1 ayda 7 kilo verdim ve bu şekilde iştahsızlığım devam ederse bu durum devam edecek. Yardımcı olur musunuz?

 12. Fatih 12 Kasım 2014 #

  Hepinize acil şifalar diliyorum,2004 yılında laparoskopik yöntemle keseyi aldırdım ve o günden bugüne ishalim devam ediyor.Kullanmadığım ilaç kalmadı desem yeridir (Ursofalk,spasmomen,debridat,eu Carbon vs..)halen bir değişme yok. Toplu taşıma araçları ve yoğun trafik adeta kabusum oluyor, sabahtan akşama kadar bir şey yemiyorum sırf wc ihtiyacı olmasın diye, artık sorunum psikolojik mi diye düşünmeye başladım.

  • Serkan 18 Haziran 2015 #

   Aynı sorun bendede var, 3 sene oldu ameliyat olalı,uzun yol ve yemekli davetler kabusum…psikolojik değil yani…..

 13. cinar 14 Ocak 2015 #

  Kız kardeşim safra kesesi ameliyatı ve mide küçültme obezite ameliyatını 1 ay önce oldu.10 gün öncesine kadar hiçbir şikayeti yoktu.10 gün önce kontrole gittiğinde göz akından şüphelenerek tahlil ve mr istendi. Yapılan mrda hiçbir probleme rastlanılamadı.Ancak 10 gündür mide bulantısı var hiç kesilmeden devam ediyor fakat bulantıyla beraber kusma gerçekleşecek zannediyor ama tükürük haricinde birkaç damla sarı su geliyor.sarılık tahlilleri de yüksek çıkıyor.Doktorlar renkli doppler istedi o da temiz çıktı ama doktorlar sarılık değerlerinin yüksek çıkmasını ve mide bulantısına teşhis koyamadılar. En son heyet toplanıp araştıracak dediler nedenini bilemiyoruz ne yapacağımızı şaşırdık.

 14. ümmühan 03 Nisan 2015 #

  Arkadaşlar ben dün 2-4-2015 kapalı safra kesesi ameliyatI oldum. doktorum ameliyat olmazsan sarılığa çevirebilir dedi. Babamı da iki sene önce sarılık kökenli karaciğer kanserinden kaybettiğimiz için ameliyat olmaya karar verdim. Babamınki zamanında tespit edilemedi ve yanlış tedavi uygulanmış malesef. Şu an yeni ameliyat olduğum için biR şikayetim yok, gelecek günler neyi gösterir bilemiyorum.

 15. hasancan 09 Nisan 2015 #

  Yaklaşık 1 ay önce abim safra kesesindeki taşlardan dolayı ameliyat olmak zorunda kaldı ve başarılı bi operasyonla safra kesesi alındı. Fakat 10 gün sonra geceleri mide de yanma şıkayetiyle uyanmaya başladı. 1-2 gün tekrar edince hastaneye gittiğimizde safra suyunun mideye aktığını öğrendik. Herkese olabilecek bi durummuş. İlaç tedavisine başlandı, eskisi gibi geceleri uyanma yok fakat yeme sorunu var. Böyle bir durum ile karşılaşan varsa, yardımcı olursa sevinirim.

 16. ezgi 20 Mayıs 2015 #

  Yaklaşık 4 ay önce laparoskopi ile safra kesem alındı.Ameliyattan sonraki ilk dönemde hiç bir sıkıntım olmadı, ancak 1-2 ay sonra mide bulantısı ve kasılmaya bağlı ağrılar tekrar başladı sanki eski sıkıntılar geri dönmüş gibiydi.Ardından bir doktora göründüm, ultrason, kan tahlili, idrar tahlili, hepsini yaptırdım ancak hiçbir şey çıkmadı. Doktorum, safra kesesi ameliyatı olan bazı insanların şikayetleri 1-2 ayda bazılarının ise 5-6 sene sürebileceğini söyledi. Bana sabahları yemekten önce kullanacağım bir mide koruyucu ve mide rahatlatıcı ilaç verdi. İlaç dışında ise bu gibi durumlar için anason çayı, papatya çayı, adaçayı ve zencefil çayı içmenin midemdeki ağrıları ve bulantıyı geçirebileceğini söyledi. Umarım size de faydalı olur.

  • suleyman 22 Temmuz 2015 #

   Ben de 3 ay önce ameliyat oldum, olduktan 2 gün sonra aynı ağrılar başladı. Acile gittim, safra kanalında taş kalabilir dediler, serum taktılar, sabah doktoruna gozuk dediler. O gün, o ağrı hiç geçmedi, sabaha kadar sürdü hasteye giderken arabayla bir tümsekten geçtikten sonra ağrı aninden durdu, sanırım taş düştü dedim. Doktoruma anlattım durumu, olmaz dedi, kanalın temiz akıyordu senin dedi hem öyle olsa sarılık olurdun tenin normal dedi. Şu an bende de şişkinliğe bağlı ağrılar oluyor, gaz sancısı oluyor, böyle durumlarda genelde yürüyüş yapıyorum ve gayet iyi geliyor.

 17. yasin 24 Mayıs 2015 #

  Bugün tam 1 yıl oldu safra kesem alınalı, ameliyat öncesi iştahım azalmıştı ve yaklaşık 20 kilo vermiştim. Şiddetli sırt ağrısı ve çarpıntı şikayetlerim vardı. Şu an ise verdiğim kiloları geri aldım ancak kronik ishal problemim bulunmakta.

 18. aynur 11 Ağustos 2015 #

  Bende 1 hafta önce laproskopik yöntemle safra kesesi amelyati oldum. Her şey normal bir tek karnım şiş kaldı.

 19. gonca 26 Ağustos 2015 #

  Ben de 11.08.2015 de safra kesemi aldırdım ishal var ama rahatsız edecek şekilde değil, sadece davul gibi şiş bir karnım var.

 20. Serkan 17 Eylül 2015 #

  15 gün önce safra kesemi aldırdım hiç bir şikayetim yok sadece ertesi gün denilen ayağa kalkma, 3-4 gün sürdü. Benim sorum eski hayatımıza yani yiyecek alışkanlığımıza dönebiliyor muyuz? (Yumurta, pastalar, tatlılar, kızartmalar…… İyi günler.

Bir Cevap Yazın