Sağ Kolun Uyuşması

Sağ Kolun Uyuşması

Sağ kolun uyuşması veya karıncalanmasının yanlış pozisyonda uzun süre durma, ağır bir egzersiz gibi basit nedenleri olabileceği gibi tekrarlayan uyuşmalar diyabet, Raynaud sendromu, sinir hasarı ve Multipl skleroz gibi daha ciddi hastalıklar neticesinde oluşabilir. Bu yüzden sağ kolunuz sık sık uyuşuyorsa ve uyuşmanın belirli bir nedeni yoksa doktor tarafından kontrol edilmesi ve doğru teşhisin konması son derece önemlidir.

Sağ Kol Uyuşması Nedenleri

Yaralanmalar: Kol bölgesindeki sinirleri etkileyen yaralanmalar kolda uyuşma hissine ve ağrıya neden olabilir. Omuz kemiğinin kırılması, çatlaması, bilek, el ve dirsek yaralanmaları uyuşmanın yanı sıra yanma hissine yol açabilir ve hareketleri kısıtlar.

Karpal Tünel Sendromu: Sürekli tekrarlayan hareketler el bileğindeki sinirler üzerinde basınca yol açabilir. Karpal tünel sendromu adı verilen bu rahatsızlık artrit, diyabet, obezite gibi farklı nedenlerle de oluşabilmektedir. Sağ kolda karıncalanma, uyuşma, ağrı ve güç kaybı da karpal tünel sendromunun bir belirtisi olabilir.

Bel Fıtığı: Omurlar arasında bulunan ve sinirleri basınca karşı koruyan omurga diski kaydığında sinirler baskıya maruz kalarak kollarda, bacakta, boyun ve bel bölgesinde uyuşmaya neden olabilir. Bel fıtığı nedeniyle oluşan ağrılar ve karıncalanma genellikle kolun üst bölgesinden parmaklara doğru iner.

Kol Üzerine Basınç: Uyku sırasındaki yanlış pozisyonlar geceleri veya sabahları uyuşmuş bir kolla uyanmaya yol açabilir. Aynı şekilde ağır bir yükün uzun süre taşınması ve ağır egzersizler sağ kolun uyuşmasına neden olabilir.

Sağ Kol Uyuşmasının Diğer Nedenleri

 • Nöropati
 • Böbrek hastalıkları
 • Servikal disk sendromu
 • Multipl skleroz
 • Raynaud sendromu
 • Migren
 • Diyabet
 • Omurilik yaralanması
 • Ganglion kistler
 • Soğuk hava koşulları

Kalp krizi durumunda genellikle sol kolda ağrı ve uyuşma görülürkenb sağ kolda meydana gelen uyuşmalar tamamen olasılık dışı bırakılamaz. Kalp krizinde, kolda meydana gelen uyuşma ve ağrının yanı sıra göğüste ağrı, aşırı terleme gibi belirtilerde eşlik eder.

Tedavi

Sağ kolun uyuşması tedavisi uyuşmaya neden olan hastalığa bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Öncelikle bir uzman tarafından gerçekleştirilen fiziksel kontrollerden sonra doğru teşhis için MR, röntgen gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Bazı durumlarda doktorunuz uyuşmayla birlikte ağrı görülüyorsa ağrı kesici tavsiye edebilir. Karpal tünel sendromu gibi rahatsızlıklar için fizik tedavi önerilebilir.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, ,

Sağ Kolun Uyuşması İçin 2 Yorum Yapılmış

 1. zekeriya 25 Şubat 2013 #

  Sağ kolumda 2 yıldır ara ara güçsüzlük ve uyuşma oluyor.Boynumda da her saç kestiğimde sanki çok üşütmüşüm gibi halsizlik ve ağrı çekiyorum. 2006 ve 2007’de panik atak başladı ilaç kullandım iyi geldi. Ara ara olsa da şu an boyun ağrısı ve sağ kolumdaki ağrı beni çok rahatsız ediyor.

 2. mesut 11 Haziran 2014 #

  Ben öleyim o zaman çok güzel açıklama yapmışsınız sağ olun.

Bir Cevap Yazın