Sağlıklı Kahvaltılıklar

Sağlıklı Kahvaltılıklar

Kişinin gün boyunca verimli bir şekilde çalışması için kahvaltı; sağlıklı ve düzenli bir kahvaltı önemlidir. Bu nedenle kahvaltılıkların iyi bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Kahvaltılıklar seçilirken sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir. Bunun için kahvaltıda tüm ihtiyaçlarınızı karşılamalısınız. Yani yeterli miktarda karbonhidrat, yağ, protein, mineral ve vitamin almalısınız. Bunun için çeşitli ve dengeli bir kahvaltı şarttır.

Peki kahvaltı tabağında neler olmalıdır? Kahvaltıda beyaz peynir, siyah ve yeşil zeytin, kaşar peyniri, tereyağı, reçel, bal, domates ve salatalık olmalıdır. Bunların doğalları kullanıldığında sağlıklı bir kahvaltı seçilmiş olur. Yumurta da kahvaltılar için oldukça idealdir. Yine ekmek olarak kepekli ekmek kullanılabilir. Normal ekmekten vazgeçemeyenler, normal ekmeği de kullanabilirler. İçecek olarak taze meyve suları, özellikle portakal suyu, çay ya da kahve seçilebilir.

Peynir kahvaltılar için en vazgeçilmez gıdalardan birisidir. Kahvaltılarda beyaz peynir ve kaşar peynirini tüketebilirsiniz. Bunlar kolay bulunan sağlıklı kahvaltılıklardır. Bunların dışında isteğinize göre tulum peyniri, otlu peynir, keçi ve koyun peynirleri gibi peynirleri de kahvaltılarda kullanabilirsiniz. Zeytin olarak da birçok seçenek mevcuttur. Normal siyah ve yeşil zeytinlerin yanı sıra biberli, çizik zeytin gibi zeytinleri de tüketebilirsiniz. Tereyağını doğal olanlardan tercih edin. Piyasada yapay, tereyağı adı ile satılan yağlar vardır. Bunlardan almayın. Reçel olarak vişne reçeli, çilek reçeli, kayısı reçeli gibi birçok reçel türünü tüketebilirsiniz.

Diyabet hastaları ve riski olanların reçeli az tüketmelerinde fayda vardır. Bal olarak kesinlikle doğal çiçek balı tercih edilmelidir. Yine mevsimine göre domates ve salatalık sağlıklı bir kahvaltı için oldukça iyi birer seçenektir. Yumurtayı da haşlayarak tüketebilirsiniz. Özellikle yumurtanın sağlık açısından birçok faydası vardır ve birçok ihtiyacınızı karşılar. Yumurta için en ucuz ve en sağlıklı protein kaynaklarından birisi diyebiliriz.

Kahvaltıda ekmek tüketirken de saha sağlıklı olması açısından tam tahıl ekmekleri ya da kepek ekmekleri tüketmekte fayda vardır. İçecek olarak ise; taze sıkılmış portakal suyu, elma suyu ve diğer meyve suları tercih edilmelidir. Tabi çaydan vazgeçmek istemeyenler için çayda kullanılabilir. Çok fazla önermesek de kahveyi de kullanabilirsiniz.

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın