Sakinleştirici Şifalı Bitkiler

Sakinleştirici Şifalı Bitkiler

Stres hayatın bir gerçeği ve doğal olarak da kaçınılmaz bir parçasıdır. Günlük işlerle ilgili küçük streslerden, finansal zorluklar ya da evlilik problemleri ile ilgili büyük streslere kadar her türlü streste insanlar bir çıkar yol bulmak için çabalarlar. Stresi engellemenin birtakım yolları vardır ve bu yolardan bir kısmı ilaçla tedavi yöntemini içerirken bir kısmı da doğal yolları içerir. Bu doğal yöntemlerden en yaygın olanı hiç şüphesiz ki bitkilerdir. Hadi şimdi bitkilerin strese karşı etkilerine bir göz atalım.

Hafif sakinleştirici bitkiler: İşler planlandığı gibi gitmediği zaman, stresi azaltmak için hafif sakinleştirici özellikleri olan bir bitki size ihtiyacınız olan her şeyi verecektir. ‘True Food’ kitabının yazarı Annie B. Bond’a göre köpek otu, hodan bitkisi, Roma papatyası veya lavanta bu konuda iyi gelecek bitkilerdendir.

Köpek otu geleneksel olarak İngiliz kolonileri tarafından gut hastalığı ve romatizma tedavisinde kullanılırdı. Hoşa gitmeyen bir kokusu olan bu bitki çok az bir miktarda çayla beraber tüketilir. Hodan çayı yapılabilen çiçekli bir bitkidir. Depresyon hastalığının doğal tedavisinde kullanılır.

Roma papatyası da çiçekli bir bitkidir ve sakinleştirici olarak yüzyıllardan beri kullanılır. Genellikle çayı yapılır. Lavanta, stresi ve anksiyeteyi azaltmak için kullanılan güzel kokulu bir bitkidir.

Orta düzeyde kullanılan sakinleştirici bitkiler: Orta düzeyde kullanılacak sakinleştirici bitkiler arasında misk otu, siyah cohosh ve binbirdelik otu vardır. Misk otu son derece acıdır, ancak diğer bitkilerle karıştırılarak çayı içilebilir. Siyah cohosh, genellikle menopozla ilişkili anksiyeteye kaşı kullanılan bir bitkidir. Binbirdelik otu da depresyon ve anksiyete ile ilgili durumlara karşı oldukça iyidir.

Güçlü sakinleştirici bitkiler: Kullanılacak daha güçlü sakinleştirici bitkiler Kaliforniya gelinciği ve kediotu içerir. Kediotu’nun yanlış kullanımının ölümlere yol açtığı bilinmektedir. Bu tarz güçlü doğal sakinleştiricileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Tüm bu bitkileri kullanmadan önce hassasiyet veya alerji ihtimallerine karşı doktorunuza danışın ve ona göre bir uygulama yapın. Ayrıca bu bitkilerin sakinleştirici özelliği sinir sistemi üzerinde yaptığı etkiden ileri geldiği için fazla miktarda tüketilmeleri durumunda ruh sağlığı üzerinde olumsuz etki yapabilirler.

Bu yüzden sakinleşmek ya da stresi azaltmak için bitkilerden yardım almadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve tavsiyesini almalısınız.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın