Sakroileit Nedir?

Sakroileit Nedir?

Sakroileit; omuganın alt bölümünün pelvis’e bağlandığı bölgede (kalçada) yer alan eklemlerden birinin ya da ikisinin birden iltihaplanmasıdır. Karakteristik belirtileri, bu bölgede yaşanan şiddetli ağrılar ve hareket kabiliyetinde kısıtlamadır. Diğer belirtileri arasında ateş, cilt hastalıkları ve ishal görülebilir. Ağrı iltihaplanmanın ilk aşamalarından itibaren kendini gösterir ancak, bel bölgesinde yaşanan diğer ağrılarla ve sırt ağrısı ile karıştırılabilir.

Sakroiliak eklem’de meydana gelen iltihaplanma genellikle romatizmaya bağlı olarak ortaya çıkmakla birlikte enfeksiyon, Crohn hastalığı, ülseratif kolit veya gut nedeniyle de görülebilir. Eklem aralığının daralması bu bölgede kemik erozyonuna ve bağların sertleşmesine neden olabilir. Kronik bir rahatsızlığa dönme sürecini yavaşlatmak için bu bölgedeki kasları güçlendiren esneme hareketleri kullanılabilir.

Sakroileit Nedenleri

Romatizma: Romatizmanın; ankilozan spondilit, reaktif artrit ve psoriatik artrit gibi farklı formları sakroileit nedenleri arasında gösterilmektedir. Ayrıca eklem iltihabı, barsak hastalığı veya enteropatik artrit gibi ikincil bir hastalık nedeniyle oluşabilir. Bu koşulların tümü eklem iltihaplanmasına sebebiyet verebilir ancak sakroileit gibi omurga ile yakından ilgili hastalıklarda etkileri daha şiddetlidir.

Enfeksiyonlar: Sakroileit’e neden olan enfeksiyonlar nadir olarak görülmekle birlikte hastalığın nedenleri arasında yer almaktadır. Enfeksiyon pek çok farklı bakteri ile oluşabilir ve önce bademcikler, bağırsaklar gibi vucudun başka yerlerinde ortaya çıkabilir. Tedavisinde antibiyotik ve yatak istirahati verilebilir. Teşhis için kan testi istenebilir.

Kazalar: Kalçaya doğrudan darbe alınan araba kazaları, düşme ve spor yaralanmaları sakroileit’e yol açabilir. Bu durum genellikle bel fıtığı ile karıştırıldığından doğru teşhiste zorlanılabilir. Kesin tanı için görüntüleme yöntemleri kullanılabilir.

Kaynaklar

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın