Sarımsak Yağının Saça Faydaları

Sarımsak Yağının Saça Faydaları

Saç dökülmesinin ana nedeni kontrolümüz dışında olan kalıtımsal özelliklerimizdir. Ancak saçlar sadece bize miras kalan genetik özelliklerimiz nedeniyle dökülmez. Yetersiz beslenme, hava kirliliği gibi çevresel etkenlerde saçların dökülmesine ya da zayıflamasına neden olabilir. Böyle bir durumda doğal bakım maskeleri uygulamak en iyi ve hesaplı çözüm olabilir. Bu doğal ürünlerden biri olan sarımsak yağının saça faydaları arasında zayıflayan saçları güçlendirmesini, kırıkları azaltmasını, tekrar saç çıkmasına yardımcı olmasını sayabiliriz.

Sarımsak yağının saça faydaları kötü beslenme nedeniyle sağlıklı saçlar için gerekli olan vitamin ve minerallerin alınamadığı, saç derisinde ve saç köklerinde bakteriye bağlı sorunların görüldüğü, saç derisinde oluşabilecek ve saçların dökülmesine neden olabilecek mantar enfeksiyonu gibi cilt hastalıklarının görüldüğü durumlarda ortaya çıkıyor. Sarımsak içeriğindeki antimikrobiyal bileşenler, kalsiyum ve vitaminlerle bu tip nedenlerle oluşan saç dökülmesini engellemek için kullanılabilir.

Ayrıca sarımsağın kan dolaşımını arttırdığı bilinmektedir. Bu özelliği ile saç derinize olan kan akışını arttırarak saç köklerinin daha fazla oksijene kavuşmasına dolayısıyla güçlenmesine katkıda bulunabilir. Sarımsak yapıyla düzenli olarak saç bakımı yapmak bir kaç hafta sonra saçlarınızın daha güçlü, hacimli ve doğal parlaklığında olmasını sağlayacaktır.

Sarımsak Yağıyla Saç Bakımı

Sarımsak yağını şişelenmiş halde bazı aktarlarda bulabilirsiniz. Eğer yağı bulamadıysanız 3-4 diş sarımsağı suyu çıkıncaya kadar iyice ezerek saçlarınızın zayıfladığı bölgelerde saç derinize masaj yaparak uygulayın. Bir saat bekledikten sonra kökleri beslemesi ve deriyi nemlendirmesi için zeytinyağıyla tüm saç derinize masaj yapın ve plastik bir bone takarak yatın. Sabah kalkınca normal bir şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Başta da söylediğimiz gibi genetik nedeniyle yaşanan saç dökülmesini durdurmanın ya da bu nedenle dökülen saçları yeniden çıkarmak şu anda mümkün görünmüyor.

Ancak beslenme, çevresel faktörler, ağır saç bakım ürünleri nedeniyle yıpranmış ve zayıflamış saçları güçlendirmek için sarımsak yağından yararlanabilirsiniz. Ayrıca saçlar ve cildimiz için gerekli vitamin ve minerallerin besin yoluyla veya gıda takviyesi olarak alınması oldukça önemlidir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın