Serotonin İçeren Besinler

Serotonin İçeren Besinler

Nörotransmitter olan ve beyin tarafından doğal olarak üretilen serotonin duygu durum, uyku ve iştahı yakından ilgilendiren bir kimyasaldır. Tiamin ve folik asit gibi B kompleks vitaminleri serotonin üretimini etkiler. Doktorlar depresyon geçiren kişilerde beynin serotonin düzeyini yükseltmek için antidepresanlar kullanırlar. Bazı besinler serotonin üretimi arttırmaya yardımcı olarak ruh halini yukarı taşır. Bunlar arasında balık ve tavuk eti, ceviz, keten tohumu, ay çekirdeği, susam, yer fıstığı, yumurtayla meyve ve sebzeleri sayabiliriz.

Beyin serotonin üretmek için bir amino asit olan triptofan’ı kullanır. Triptofan yönünden zayıf beslenme programları serotonin düzeyinin düşmesine neden olabilir. Düşük serotonin düzeyi ise depresyon, baş ağrısı ve uyku bozukluğu nedenleri arasındadır.

B Vitamini

B vitamini yönünden zengin besinler genellikle serotonin üretimini teşvik eder. Kahverengi pirinç, buğday tohumu, kepekli tahılları sabah kahvaltısında tüketerek güne enerjik bir başlangıç yapabilirsiniz.

Balık, Tavuk ve Et

Somon, taze ton balığı ve diğer yağlı, soğuk su balıkları serotonin düzeyini arttırmak için kullanılabilir. Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları serotonin üretimini sağlayan triptofan için çok iyi kaynaklardır.

Kuruyemişler

Ceviz serotonin üretimi için özellikle yararlıdır. Keten tohumu, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, susam, yer fıstığı, badem ve kaju vücutta serotonini artırabilir.

Yağlar

Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri serotonin üretimini tetikleyici özelliktedir. Bu yağ asitleri bakımında zengin kaynaklar olan balık, ceviz ve keten tohumu yağı tüketebilirsiniz.

Yumurta

Yumurta serotonin üretimi için gerekli amino asitleri ve esansiyel yağ asitlerini içerir. Yumurta dışında kalan mandıra ürünleri arasında peynir çeşitleri ve süt de triptofan içermektedir.

Meyve

Muz, kivi, ananas, muz, erik, greyfurt, mango, tatlı ve sulu kavun ve serotonin üretimini arttırır.

Sebze

Mısır, brokoli, karnabahar ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler serotonin bakımından zengindir. Soya sütü de dahil olmak üzere soya ürünleri, tofu ve soya fasulyesi serotonin düzeyini sabit tutmaya yardımcı olur.

Bakliyat ve Kuru Fasulye

Mercimek, nohut, bezelye, pişmiş fasulye, humus veya bu ürünler ile yapılmış mercimek çorbası gibi gıdalar iyi birer serotonin kaynağıdır.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın