Sineklere Karşı Bitkisel Çözüm

Sineklere Karşı Bitkisel Çözüm

Özellikle yaz aylarında dış mekanlarda vakit geçirmek sinekler yüzünde bir sorun haline gelebilir. Marketlerde ve eczanelerde sineklere ve böceklere karşı pek çok farklı koruyucu sprey bulabilirsiniz. Ancak bu spreyler doğal olarak bazı kimyasal maddeler içerir ve cilde sıkıldığında bazen alerjik reaksiyona neden olabilirler. Sineklere karşı daha doğal, bitkisel bir çözüm arıyorsanız biberiye, nane ve limon yağı gibi doğal yağları deneyebilirsiniz.

Sinekler İçin Bitkisel Çözümler

Nane yağı sineklerin cilde konup sokmasına engel olur. Ayrıca karıncalar için iyi bir çözümdür. Karıncaların yol yaptığı yerlere nane yağı sürüp uzaklaşmalarını sağlayabilirsiniz. Nane yağını cildinize sürerken az kullanın çünkü güçlü bir yağdır ve yanmaya neden olabilir.

Sineklere karşı cildinize sıkabileceğiniz bir sprey yapmak istiyorsanız üzüm çekirdeği yağı, bir miktar su ve az miktarda alkol kullanabilirsiniz. Hoş kokulu ve etkili bir sprey için limon ağacı yağı, nane yağı ve biberiye yağını (5’er damla) bir miktar suyla karıştırın ve spreyli başlığı bulunan bir şişeye doldurun.

Diğer Böcekler İçin Çözümler

Mutfak tezgahının üzerine bırakılan salatalık dilimleri karafatma ve karıncaları uzak tutacaktır.

Sabunlu su bahçedeki pek çok haşereyi uzaklaştırır. Bunun için spreyli bir şişeye sabunlu su koyun ve bahçenize sıkın.

Karıncalar sarımsağı pek sevmez. Mutfakta çok karınca oluyorsa köşelere ve karıncaların geldiği yerlere birer diş sarımsak koyabilirsiniz.

Sonuç olarak sinekler ve diğer böceklerden korunmanın tek yolu kimyasal ürünler değil. Doğal çözümlerle de haşarattan korunabilirsiniz. Ancak etkili bir doğal çözüm için deneme yanılma yöntemini kullanmanız gerekiyor. Sizin için en uygun çözümü ancak bazı doğal yağları, alkol ve suyu karıştırarak bulabilirsiniz.

Evinizde veya bahçenizde çok fazla sinek oluyorsa kendinizi korumak yerine önce sineklerin azaltılması için genel bir ilaçlama yapmayı düşünebilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın