Sırt Kaşıntısının Nedenleri

Sırt Kaşıntısının Nedenleri

Sırt kaşıntısı sık rastlanan bir sorundur ve en çok görülen nedenleri arasında cilt kuruluğu, nemin, terin cilt üzerinde kuruması ve alerjiler ilk sıralarda gelmektedir. Bu tip sorunlar nedeniyle oluşan sırt kaşıntısı cildin temizlendikten sonra nemlendirici krem sürülmesi ile giderilebilir. Ancak sürekli sırt kaşıntısının demir eksikliği, karaciğer rahatsızlıkları, tiroid sorunları ve çölyak hastalığı gibi daha ciddi nedenleri de olabilir. Gerekli bakımı yapmanıza karşın sırt kaşıntısında bir azalma görülmüyorsa, kaşıntıya döküntü, kızarıklık veya ağrı eşlik ediyorsa altında yatan nedeni öğrenmek için bir doktora danışmalısınız.

Terleme: Vücut ısısının yükseldiği durumlarda, aşırı terleme sonucu sırt bölgesi nemlenebilir ve terin çıktığı gözenekler tıkanabilir. Bu genellikle bebeklerde görülen, zaman zaman yetişkinleri de etkileyen kaşıntıya yol açabilir.

Özellikle hava almayan sentetik kumaşlarla üretilen kıyafetler bu kaşıntıları şiddetlendirebilir. Sırttaki nem giderilmezse bir süre sonra kırmızı kabarcıklar oluşabilir.

Dermatit: Cildin iltihaplanması olan dermatit ciltte kızarıklık ve kaşıntılı döküntü ile karakterizedir. Kontakt dermatit kişinin alerjenlerle temasından sonra görülür. Kaşıntı aynı zamanda zayıflayan kan dolaşımını da işaret ediyor olabilir. Tedavisi için öncelikle vücutta alerjik tepkiye neden olan alerjenlerden uzak durulmalıdır. Kaşıntıyı azaltan merhemler kullanılabilir.

Kumaşlar: Sentetik ve yünlü kumaşlar pek çok kişide cilt tahrişine neden olmakta ve kumaşın ciltle temas ettiği bölgelerde kaşıntı görülmektedir. Hava almayan, üretiminde formaldehit gibi tahriş edici kimyasallar kullanılan kumaşlar sırtta ve vücudun diğer bölgelerinde kaşıntıya yol açabilir. Bu tip kumaşlar yerine pamuklu ve hava alan kumaşları tercih etmek kaşıntıların ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Sırt Kaşıntısının Diğer Nedenleri

Mononükleoz: Salya yoluyla geçen ve genellikle gençlerde görülen, “öpüşme hastalığı” olarak da bilinen mononükleoz sırt kaşıntısına, baş ağrısına, boğaz ağrısına ve ateşe neden olabilir. İştah kaybı, kırmızı kabarcıklar ve kaslarda ağrı diğer belirtileri arasındadır.

İlaçlar: Bazı ilaçlar yan etki veya alerjen olarak kaşıntıya neden olabilmektedir. Bu ilaçlar arasında antibiyotikler, ağrı kesici ilaçlar ve antifungal ilaçlar sayılabilir. Eğer düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ve kaşıntılarınız arttıysa alternatif ilaçlar için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastalıklar: Kaşıntı, kızamık ve suçiçeği gibi hastalıkların belirtileri arasındadır. Kızamıkta, virüs hava yoluyla vücuda girdikten 4-5 gün sonra kaşıntılar başlayabilir. Varicella zoster virüsünün neden olduğu suçiçeğinde ise kaşınan bölgeler su toplayabilir.

Yukarıda listelediğimiz sorunlar ve hastalıklar dışında sırt kaşıntısının pek çok farklı nedeni olabilir. Bu yüzden kaşıntı 2-3 gün içinde iyileşme göstermiyorsa ve yayılarak devam ediyorsa bir cilt doktoruna gitmek en doğru seçim olacaktır. Doktorunuz kaşıntının nedenine bağlı olarak oral ilaçlar veya topikal merhemler önerebilir.

Uyarı: Sırt kaşıntısının nedenleri yazısında yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan okuyucuları bilgilendirmek amacıyla derlenmiştir. Teşhis ve tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Doğru teşhis ve tedavi yöntemleri için mutlaka doktorunuza danışın.

Kaynaklar

Sırt Kaşıntısının Nedenleri İçin 7 Yorum Yapılmış

 1. deniz 26 Ocak 2013 #

  Merhaba, benim annem sırt kaşıntısından şikayetçi. Hangi ilaçlardan kullanmalı lütfen yazar mısınız? Bir de bunun için mutlaka doktora gitmek mi gerekiyor? Lütfen cevaplayın. Teşekkürler.

  • admin 27 Ocak 2013 #

   Merhaba,
   Buradan veya herhangi bir web sitesinden verilecek ilaç tavsiyesi yanlış olacaktır çünkü kaşıntının nedeninin ne olduğu ancak yapılacak muayene sonrası belirlenebilir. Bu nedenle, aldığınız önlemlere rağmen kaşıntılar hafiflemiyorsa, artarak devam ediyorsa annenizi doktora götürmelisiniz. Doktor muayene sonrası kullanılması gereken ilaçlar konusunda sizi bilgilendirecektir.

 2. sezer 19 Ocak 2014 #

  Selam ben 6 aydır kaşınıyorum gitmediğim doktor kalmadı 3 gün de üniversite hastanesinde yattım. 2 kere parça aldılar ama hiç bir faydası yok. Bir sürü krem ve ilaç kullandım doktor kontrolünde ama nafile. Göbek göğüs ve kalçalarda ve koltuk altında boncuk gibi çıkıp sonra kayıp olup gidiyor uyuz tedavisi uygulandı. Çamaşırlar kaynatıldı ama çare yok bir de bulaşıcıdır şimdi hanım ve oğlanda var. Soğuk suyla yıkanıyorum ama çare yok gene de şükür ediyorum. Sizden ricam bir yol gösterin. Film ve kan örneklerim temiz çıktı. Şimdiden teşekkür ederim.

  • osman 05 Şubat 2016 #

   Sırttaki kaşıntılar 6 aydan fazla süredir devam ediyor ve hiç bir ilaç-krem fayda etmiyorsa bu durum deri altı egzamaya işaret ediyor olabilir. Önlem olarak; ekşi, tuzlu ve aşırı acı yiyecek ve içeceklerden uzak durunuz ve ılık suyla duş alınız. Duş ve banyoda kesinlikle doğal sabun kullanınız, kuru siyah üzüm pekmez, keçi boynuzu, dut kurusu ve ceviz gibi yiyeceklerle dost olunuz. Saygılar

 3. eMRe 21 Haziran 2014 #

  Terleme sonucunda sırtım ve kolum kaşınıyor bu kaşıntı sadece terlemede oluyor bunun bir tedavisi var mı ve de başımda yara oluşuyor ve terleyince başımda kaşınıyor.

 4. miray 27 Mart 2015 #

  Benim babamın sırtı çok kaşınıyordu böbreklerinde kis çıktı ve biraz geç kalınmış sırt kaşıntısıda bu belirtilerden birimiş doktorumuz söylemişti

 5. abdullah 09 Ocak 2016 #

  5 yaşında kızım beberkliğinden beri sürekli sırtını kaşıtır artık koltuk kenarlarında sürtünerek kendi kendine kaşınmaya başladı acaba neden olabilir bilgi verirseniz sevinirim

Bir Cevap Yazın