Sodyum Eksikliği

Sodyum Eksikliği

Sodyum, vücutta kan basıncını düzenleyen, kas ve sinir hücrelerinin düzgün çalışmasını sağlayan bir elektrolittir. Kandaki normal sodyum düzeyi değerleri 135 – 145 mEq/L olarak kabul edilmektedir. Sodyum eksikliğinde görülen hastalıklar veya belirtiler arasında en çok; iştah kaybı, bulantı, kusma, zihin karışıklığı, beyin fonksiyonlarında azalma, kas krampları yer almaktadır. Bu belirtiler sodyumun hangi değer aralığında olduğuna ve eksikliğinin ne kadar zamandır devam ettiğine bağlı olarak değişebilir.

Sodyum Eksikliği ve Mide, Bağırsak Sorunları

Sodyum eksikliğinde ilk görülen sorunlar mide ve bağırsaklarda yaşananlardır. Sodyumun azalmasıyla birlikte iştah kaybı başlar, kusma ve mide bulantısı görülür. Eğer kusmaya neden oluyorsa vücut suyla birlikte daha fazla sodyum kaybedeceği için belirtilerin şiddeti artabilir.

Bilişsel Bozukluklar

Tıptaki adı “hiponatremi” olan sodyum eksikliği mental sağlıkla yakından ilgilidir. Vücuttaki tüm dokular hücre büyümesine karşı toleranslıdır ancak beyin dokusu sodyum eksikliği nedeniyle oluşan doku büyümesine karşı korumasızdır. Beyne etkileri arasında baş ağrısı, uyuşukluk, yorgunluk ve zihin karışıklığı ilk sıralarda gelmektedir. Sodyum eksikliği uzun süreli devam ederse bilinç kaybı ve komaya kadar giden ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kaslardaki Etkileri

Sodyumun düşmesi kas sisteminde de bazı problemlere yol açabilir. Nedeni belirlenemeyen kas kasılmaları, kramplar meydana gelebilir ve kaslarda güç kaybı yaşanabilir.

Belirtilerin Şiddeti

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sodyum eksikliğinde ortaya çıkan belirtiler sodyum seviyesinin ne kadar düştüğüne ve eksikliğin ne kadar süredir yaşandığına bağlı olarak değişebilir. Eğer sodyum seviyesi yavaş yavaş azalıyorsa tehlikeli noktaya gelene kadar herhangi bir belirtiye yol açmayabilir. Aniden düştüğünde ise bir veya bir kaç belirti bir arada görülebilir. Düşük sodyum değerleri aynı olsa da yaşlılarda gençlere oranla daha şiddetli belirtilere yol açar. Sodyum dengesizliğini düzeltmek için uygun tedaviye başlanılmazsa belirtiler şiddetini arttırarak devam eder.

Kaynaklar

, , ,

Sodyum Eksikliği İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Dilan 14 Ekim 2013 #

    Çok teşekkür ederim gerçekten ödevime çok yardımcı oldu. :)

Bir Cevap Yazın