Soğan Suyu Zayıflatır mı?

Soğan Suyu Zayıflatır mı?

Quercetin adlı antioksidan bakımından zengin olan soğan aynı zamanda yüksek lif içeriğiyle daha uzun süre tokluk hissi yaşamanızı sağlayabilir. Bu nedenle soğan suyu zayıflatır mı sorusuna cevabımız; tek başına zayıflatmaz ancak diyet programınızı başarıyla devam ettirebilmeniz için size yardımcı olur.

Soğan, bir tür antioksidan olan “quercetin” için iyi bir kaynaktır. Bu antioksidan iltihaplara iyi gelirken aynı zamanda enerjiyi yükseltir. Özellikle düşük kalorili diyet programı uygulayanların en önemli şikayeti olan “halsizlik” durumuna iyi gelebilir.

Soğan kullanılan yemeklerin hem lezzeti daha fazla olur hem de kalorisine ekstra bir ekleme yapmış olmazsınız. Bu yönüyle de soğan kullanmak daha az kaloriyle daha lezzetli yemekler hazırlamak açısından avantajlıdır. 1 orta boy soğan yaklaşık 44 kalori içerir.

Diyet listelerinde iştahı kesmek için kullanılan diğer lifli besinler arasında soğanı da dahil edebiliriz. Lif içeriği ile yemeklerin daha yavaş sindirilmesini ve tokluk hissinin uzamasına yardımcı olabilir. Aynı şekilde öğünler arasında kan şekerinin mide kazıntısına yol açacak kadar düşmesini engelleyerek atıştırmalık ihtiyacını azaltır. Bir orta boy soğan yaklaşık olarak 1,9 gram lif içermektedir.

Soğan suyunu öğünler arasında yarım çay bardağı kadar tüketebilirsiniz. Ancak mide rahatsızlıkları olanlar soğan suyu içtiğinde mide yanması yaşayabilir. Böyle bir durumda soğanı pişirerek yemeklerde kullanabilir ya da soğan çorbası şeklinde tüketebilirsiniz.

Orta Boy Bir Soğanın Besin Değerleri: Günlük C vitamini ihtiyacınızın %20’sini karşılar, 190 mg potasyum içerir ve günlük kalsiyumla demir ihtiyacınızın yaklaşık %4’ünü tek başına karşılar.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın