Sol Kolda Ani Bir Ağrı

Sol Kolda Ani Bir Ağrı

Kollardaki ağrıların birçok nedeni vardır. Sol kolunuzda değişik nedenlere bağlı olarak ani ve tekrarlayan ağrılar şekillenebilmektedir. Bu ağrılar direk olarak sol kol ile alakalı olabileceği gibi; başka bölgelerden de kaynaklanabilmektedir.

Sol kol ağrısının nedenlerinden birisi kola gelen travmalardır. Yani kolu bir yere çarpmak, vurmak gibi durumlarda sol kolda ağrı görülebilir. Burada neden bellidir. Eğer çok şiddetli bir travma değilse kısa süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Eğer şiddetli bir travma ise; bir doktora görünmekte fayda vardır. Kemiklerde çatlak ve kırık olma ihtimalleri vardır.

Travmalar dışında kol ağrının önemli nedenlerinden biriside boyun bölgesindeki yapılardan kaynaklanır. Boyundaki omurlar ve boyun bölgesindeki kaslardaki anormallikler kola ağrı şeklinde yansır. Aynı zamanda kola giden sinirlerdeki sorunlar neticesinde de sol kolda ağrı meydana gelmektedir.

Şimdi sol kol bölgesindeki ağrının nedenlerine biraz daha derin bakalım. Özellikle boyun ve kollardaki hareket bozuklukları ağrıya neden olur. Yatarken, otururken yada herhangi bir iş yaparken yanlış pozisyonlar ve hareketler; omurları, kasları ve sinirleri olumsuz etkiler. Bunun neticesinde ise; ağrı meydana gelir. Bu ağrı kollarda hissedilebilir. Sol kolda ani bir ağrı görüldüğünden bu durumlardan kaynaklandığı düşünülebilir.

Kamçı sendromu adı verilen bir problemde de özellikle boyun ve kolda ağrılar meydana gelir. Fakat bu ağrılar ani değildir. Giderek şiddetlenen tarzda kendilerini gösterirler. Boyun bölgesindeki kasların aşırı kasılması sonucunda; boyun tutulması adı verile olay gerçekleşir. Bu olayda yine sol kolda ağrının nedenleri arasında yer almaktadır. Özellikle uyumada pozisyon bozuklukları, yanlış pozisyonda ya da otururken uyuma boyun tutulmasına neden olmaktadır.

Kol ağrılarının diğer bir nedeni de boyun fıtıklarıdır. Boyun fıtığı problemi ile karşı karşıya olan kişilerin birçoğunda kollarda ağrı olabilir. Fıtığın olduğu bölgeye göre sol kolda ağrı şekillenebilir.

Yine boyun omurlarının kireçlenmesi, kemiklerin zayıflaması gibi durumlarda bu nedenler arasında sayılabilir.

Romatizma hastalıkları da kollardaki ağrının nedenleri arasında sayılabilen diğer bir problemdir.

Kısacası sol kolda ani ya da şiddetlenen ağrı varsa; travmalar elendikten sonra özellikle boyun bölgesinin incelenmesi gerekmektedir. Boyun bölgesindeki birçok anormallik ve hastalık kollarda ağrı yapmaktadır. Bu nedenle ayrıntılı bir inceleme gerçekleştirilmelidir.

Eğer uzun süre, şiddetli bir sol ağrısı çekiyorsanız en kısa sürede bir uzman doktora başvurmalısınız. Kol ağrısı basit bir nedenden kaynaklanabildiği gibi, ciddi problemlerden de kaynaklanabiliyor. Bu konudan yukarıda zaten bahsettik.

Basit problemlerden kaynaklanan ağrılar genelde; kısa süreliyken, ciddi problemlerden kaynaklananlar uzun süre devam etmektedir. Bu nedenle uzun süreli ve ani sol kol ağrılarında bir uzmana başvurun.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, ,

Sol Kolda Ani Bir Ağrı İçin 9 Yorum Yapılmış

 1. murat 09 Eylül 2011 #

  Selam, ben Murat. Benim sol kolumda dirseğe kadar yaklaşık 8 yıldır sürekli ağrı var fakat bu aralar yoğun çalıştığım için kol ağrım biraz daha arttı. Önceden kalple alakalı olur diye de E.K.G çektirdim, kardioljiye de gittim bir şey görülmedi. Boyundan da tomografi çektirdim yine bir şey görülmedi. Bana yardımcı olabilecek varsa lütfen yardımcı olsun. İyi günler.

 2. erol 21 Ekim 2012 #

  Benim bir olayım kolumun üzerine uyumamla başladı. Bir gece kolumun dış yüzeyi üzerinde uyurken aniden bir acıyla uyandım, kırt diye bir ses ile uyandım, daha sonra geçer diye bekledim. 25 gün geçti aradan geçmeyince doktora gittim ameliyat dedi. Daha sonra ameliyat oldum neyim var dedim ameliyatta doktorlardan biri yok lif kopmuş, biri iltihap kapmış dedi. Kolumun baş parmağımın yanından kola doğru 5cm kesikle ameliyat yaptılar. Bir haftadır evimde dinleniyorum ama kolumun üstünde bir kasılma bir ağrı hala devam ediyor ve benim canım yanıyor. Çok sıkılıyorum gerçekten bu mesleği bilen iyi biri varsa yardımcı olsun ne olur. Bağcılar Araştırma Devlet Hastanesinde ameliyatım oldu. Ellerimle ekmeğimi kazanıyorum. Teşekkürler.

 3. canan 18 Ocak 2013 #

  Benim sol kolumda ani bir ağrı oluştu ve gece uykusuzluğa sebep olan şeylerden bir tanesi. Kemiklerimin ağırısında ayrı acıda var ve bu kas sıkışmalarına neden oluyor.

 4. canan 18 Ocak 2013 #

  Sol kolumdaki ağrı kaburgalarımın altında da oluşuyor. Benim bir arkadaşım vardı bacak ağrısı ile fizik tedaviye gitti ve ilik kanseri olduğu anlaşıldı ve hastaneye yatırıldı. Yaşı 23’tü 1 seneye kalmadan vefat etti. Bendeki bu kol ağrısı kalpte sıkışma yapıyor ve aklıma o arkadaşımın başına gelenler geliyor. Lütfen beni bu sıkıntıdan kurtaracak bir cevap bekliyorum.

  • admin 18 Ocak 2013 #

   Canan Hanım,
   Sizinde yazdığınız gibi kimse sizi muayene etmeden kolunuzdaki ağrıların ne olduğunu uzaktan belirleyemez. Sonuçta ağrıların nedeninin ne olduğunu ancak bir doktor kontrolüne giderek öğrenebilirsiniz.

 5. esmeray 03 Şubat 2013 #

  Sol kolumda ağrı var 1 haftadır ve boynumdan başlayarak bileğime kadar ağrıyor. El parmaklarında ağrıyor. Nedeni ne olabilir?

 6. Hüseyin 29 Mayıs 2013 #

  Kolum çok ağrıyor sanırım bir yere vurdum nasıl geçer? :(

 7. tuğrul 03 Ocak 2014 #

  8 aydır sol kol dirseğimde ağrı var ve kolum tam açılmıyor. gitmediğim doktor kalmadı. Kimse bir uzmana görünün demesin ben zaten üniversite hastanesinde çalışan birisiyim ve yaptırmadığım tahlil kullanmadığım ilaç kalmadı. Sol kol mr, sol omuz mr, sol kol tomografi, boyun mr, bel mr, ve direkt grafiler, tanı konulamadı. Doktor kontürolüymüş. Antieflamatuar yazıp gönderiyorlar yazarsa başkası yanına bir de antibiyotik yazıyor ohhh. 10 gün sonra gel. Bu nasıl bir şey anlamıyorum. Hatta doktorun biri böylede kalabilir bir sıkıntı olmaz dedi ya yuh artık.

 8. Aynur atis 06 Haziran 2016 #

  Benim yaklaşık 5 aydır sol omuzla birlikte kolum kasıldı ve çok ağrım oluyor. Doktora gittim, ödem ve kas sinir sıkışması denildi. Bir haftadır fizik tedavi görüyorum ama hiç bir iyileşme olmadı. Kolumu yukarı kaldıramıyorum, yürürken sanki biri kolumu aşağıya cekiyor, artık endişelenmeye başladım. Terziyim, çalışamaz haldeyim. Allahım bizleri iyileştirecek hekimlerle karşılaştırsın.

Bir Cevap Yazın