Soya Sütünün Faydaları

Soya Sütünün Faydaları

Soya sütü genellikle laktoz intoleransı nedeniyle inek sütü içemeyenler için en iyi alternatif. Böyle bir sorunu olmayanlar ise soya sütünü sağlıya faydaları nedeniyle tüketiyor. Soya sütünün sağlığa yararları hakkında yapılan araştırmalar birbirinden farklı sonuçlar ortaya koysa da soyanın pek çok sağlıklı bileşikler içerdiği bu çalışmaların ortak noktası.

Protein yönünden zengin olan soya sütü ayrıca inek sütünden daha fazla lif içeriyor. Soya sütü (basit olarak) soya fasulyesinin bir gün suda bekletildikten sonra püre haline getirilip süzüldükten sonra çıkan suyun 10 dakika kaynatılmasıyla yapılıyor. Tabii soya sütünü hazır olarak büyük marketlerde bulmanız mümkün.

Soya sütünün faydalarına geri dönersek proteini yüksek lifli bir içecek olmasının yanı sıra içinde yer alan izoflavon. İzoflavonun meme kanseri başta olmak üzere bazı kanser türlerine karşı koruma sağladığı iddia ediliyor. Ancak birçok kaynağa göre soya ile kanser arasındaki ilişki çok karmaşık ve tartışmaya açık. Daha fazla araştırma sonucu açıklanana kadar, eğer soya ürünlerini seviyorsanız, kullanmanızda sakınca yok hatta faydalı bile olabilir (Ancak mayalı bir soya ürünü olan misonun yüksek miktarda sodyum içerdiğini unutmayın). Fakat soya ürünleri hakkında endişeli iseniz, onlardan kaçınmayı seçebilir ya da doktorunuza danışabilirsiniz.

Berkeley Üniversitesi’nin 2001 yılında yayınladığı soyanın içindeki izoflavon’nun yararları adlı “Wellness Letter” sağlık mektubunda soyanın menopoz semptomlarını azalttığı, kalp hastalıkları riskini düşürdüğü belirtilmiş. Aynı yazıda soyanın hap şeklinde tüketilmesinin içeriğinin tam olarak bilinmediği için riskli olduğu bunun yerine doğal soya ürünlerinin tüketilmesi gerektiğinin altı çizilmiş.

Bazılarının düşündüğü gibi soya sütü yağsız değil, inek sütünden %2 daha fazla yağlı ancak bu yağ kötü kolesterol içermiyor.

Soya sütünün en olumsuz yanı ise kalsiyum yönünden zayıf olması. Aynı miktarda inek sütünün içerdiği kalsiyumun sadece 4’te 1’ini içeriyor. Bu nedenle soya sütü üretimi yapan markalar genellikle ürünlerinin içine ekstra kalsiyum eklemekte. Ancak sonradan eklenen kalsiyumun doğal olanı kadar yarar sağlamadığı yapılan araştırmalarla belirlenmiş.

Soya sütü kullanıyorsanız kalsiyum ihtiyacını tamamlamak için badem, lahana, karalahana gibi yeşil yapraklı sebzeleri ve diğer fasulye türlerini beslenme programınıza ekleyebilirsiniz. Tabii laktoz intoleransınız yoksa yoğurt, peynir gibi inek sütü ürünlerinden de yeterli oranda kalsiyum alabilirsiniz.

Beslenme uzmanlarının soya sütü veya diğer soya ürünlerini tüketmenin sağlık açısından faydalı olduğu yönündeki açıklamaları ise genellikle hayvansal gıdalardan alınan proteinin kötü kolesterol ile birlikte gelmesi nedeniyle protein kaynağı olarak kolesterolü yükseltmeyen soyayı kullanmak yönünde. Bir bardak soya sütünün yaklaşık 7-10  gram protein içerdiği bilinmektedir.

Soya Sütü Tüketiminin Dezavantajları

University of Maryland Medical Center’a göre soya ürünleri insanların çoğu için güvenlidir. İstisnalar ise soya alerjisi olanlar ve yeni göğüs kanseri hastalarıdır. Çünkü soya sütü de dahil olmak üzere soya ürünleri östrojenin yapısına benzeyen kimyasallar içerir. Eğer yakın zamanda göğüs kanseri geçirdiyseniz soya bakımından zengin bir diyet hayati riske yol açabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi soya ve kanser arasındaki ilişki çok karmaşıktır. Bu kadar karmaşık bir konuda yapılması gereken ise doktorunuza danışmaktır. Sonuç olarak göğüs kanserinden sonra soya kullanımının güvenilirliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Soyanın halihazırda tiroid problemi yaşayan ve tiroid ilaçları alan kişiler için zararlı olabileceği düşünülmektedir. Bu sebeple bu kişilerin soya ürünlerini tüketmeden önce doktorlarıyla görüşmesi gerekmektedir.

Bazı soya sütleri ilave şeker içerdikleri için önemli dezavantajları vardır. İlave şeker herhangi bir besin değeri taşımazken ekstra kalori almanıza yol açar ve kardiyovasküler hastalık riskini arttırır. Bu sebeple tatlandırılmamış soya sütlerini tercih edin. Ayrıca soya sütü satın alırken taze soya sütü olmasına özen gösterin.

Uyarı

Soya ürünlerini tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalısınız. Çünkü soya ürünlerinin tüketimi tartışmaya açık bir konudur ve çeşitli kaynaklar konuya farklı yaklaşmaktadır. Kimi kaynaklar faydalarına değinirken kimi kaynaklar da ciddi dezavantajları olabileceğini ileri sürmektedir.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın