Spor Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer

Spor Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

“Rocky” filminde maç öncesi spor salonundaki hazırlıklar sırasında antrenör “Acı Yok” diye bağırırdı ancak işin gerçeği uzun süredir antrenman yapmıyorsanız “Acı Var!” Kaslarınız sizin yaşam biçiminize alışır ve gevşer. Eğer uzun süredir ağırlık çalışmıyorsanız sıkı bir antrenmandan sonra her yeriniz ağrımaya başlar.

Spor sonrası kas ağrısı nasıl geçer sorusuna cevabımız ağır bir programla başlamadan kaslarınızı alıştırarak egzersiz yapmanız. Çünkü sonrası için yapabileceğiniz fazla bir şey yok.

Önceleri spor sonrası kas ağrısına laktik asidin yol açtığı düşünülürdü. Laktik asit birikimi kasların çalışırken ihtiyaç duyduğu oksijenden daha az oksijen alması nedeniyle birikmektedir. Ancak laktik asit egzersiz sırasında oluşan yanma hissinin nedenidir ve spor sonrası kas ağrısıyla bir ilgisi yoktur.

Ne yazık ki spor sonrası yaşanan kas ağrılarından kurtulmanın etkili bir yolu yok ancak programınızı hafiften ağıra doğru oluşturup zamana yayarsanız bu ağrılı dönemleri daha hafif geçirebilirsiniz.

Ayrıca spor öncesi ve sonrası esnetme hareketleri işinize yarayabilir.

Bazı sporcular masaj, ağrıyan bölgeye soğuk kompres ve besin takviyelerini kullanıyor ancak size hangisinin iyi geleceğini bilmeniz için tüm bu yöntemleri teker teker denemeniz lazım.

Tek tavsiyemiz spor sonrası 24 saat sonra ortaya çıkan ve 72 saate kadar geçen bu ağrılar sırasında iyice dinlenmeniz.

,

Spor Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer? İçin 9 Yorum Yapılmış

 1. mustafa 24 Ağustos 2012 #

  Hocam kollarım değişik bir şekilde ağrıması ve kollarımı açamıyorum ve kaldıramıyorum kaslar çok gerilmiş durumda bu durumda ne yapmamız gerekiyor.

  • Hakan 06 Mayıs 2013 #

   Bu durumda yapılacak en iyi şey kasları tekrar yorup ısınmasını sağlamaktır. Teknik ismi vasikus ompus olan bu sürecin dinlenerek değil tam tersi çalışarak geçirileceği bilimsel deneylerle kanıtlanmıştır.

 2. can 07 Mayıs 2013 #

  Hocam bu ağrılar iyi bir şey mi? ( yani kasların çalıştığını ve gelişim olacağının göstergesi) yoksa kötü bir şey mi? (kasları yanlış çalıştırdık kas kaybına neden olmasının göstergesi).

  • SKY 10 Haziran 2013 #

   Kasların gelişeceğinin göstergesi ama çok fazla zorladığının da göstergesi, ağrıyı yaratan şey sana durmanı söylemesi, vücudun sana dur yeter bir zarar vereceksin şimdi diyor, yukarıda hoca ağrıyan kası çalıştırın demiş ama benim bildiğim ağrıyan kası çalıştırmamak gerektiği.

 3. Melsan 27 Haziran 2013 #

  Hocam spor yapmaya yeni başladığım için kas ağrılarım oluştu. Bu ağrılara rağmen spora devam edersem bir sorun oluşur mu?

 4. ferdi 31 Temmuz 2013 #

  Hocam badiye eskiden de vardı, tecrübem geçen kaslar açılsın, hamın diye kasları fena zedeledim galiba 2 gündür kollarımı açamıyorum. Çok fena bir durumdayım, ne yapmam gerekir?

 5. Mehmet 16 Eylül 2013 #

  Hocam bende de spor sonrasında dayanılmaz bir sırt ağrısı başladı doğrulurken öksürürken çok canım yanıyor. Nasıl geçer kaç gün sürer?

 6. su 25 Şubat 2014 #

  Güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim.

 7. Elifnur 15 Eylül 2014 #

  Bilgilendirme için teşekkür ederim hocam. Antrenman öncesi ve sonrası esneme gerçekten etkili. Ağrıyan bölgeye birkaç analjezik pomad uygulayarak kasların boyuna hafif masaj iyi geliyor.

Bir Cevap Yazın