Su İçmek Sivilcelere İyi Gelir mi?

Su İçmek Sivilcelere İyi Gelir mi?

Cilt yüzeyinde bulunan bakterilerin, cilt gözeneklerinde çoğalması sonucu meydana gelen sivilcelere karşı alınacak ilk önlem cildi düzenli olarak temizlemektir. Bu sayede sivilce oluşumu azalır ve mevcut sivilceler daha kısa sürede iyileşir. Tabii, sivilceler için sadece cilt temizliği yeterli değil. Bunun yanı sıra beslenmenize dikkat etmeli ve sivilceyi arttırdığı bilinen stresi kontrol etmelisiniz. Su içmenin sivilce önlemedeki etkisi ise, cildi olumsuz yönde etkileyen toksinlerin vücuttan daha çabuk atılmasına yardımcı olmasından ileri gelmektedir.

Su İçmek ve Sivilceler

Vücudumuz gıdalar, içecekler ve hava yoluyla alınan toksinlerin atılmasını sağlayan bir sisteme sahiptir. Böbrekler ve bağırsaklar bu sistemde hayati bir rol oynar. Eğer bu organlarda toksinler aşırı derecede birikmeye başlarsa, vücut toksinlerin atılması için ciğerlere ve cilde yönelir. Toksinler, cilt gözeneklerinden atılmaya başladığında, eğer tıkalı gözenekleriniz varsa bloke olur ve bu bölgelerde iltihaplanmalar görülmeye başlar. Bunun sonucu olarak sivilceler daha sık oluşur. İşte bu noktada toksinlerin atılmasında böbrek ve bağırsaklara yardımcı olmak için yeterli miktarda su tüketilmesi önem taşır. Su ile birlikte toksinler daha kolay atılır ve cildimize fazla yük binmez. Ayrıca su içmek toksinlerin atılmasını sağlayan bir diğer yol olan idrara çıkmayı da arttıracaktır.

Akne ve sivilceler, en çok yüzde, göğüs ve sırt çevresinde oluşan, yağ bezeleriyle ilgili bir deri hastalığıdır. 14-20 yaş arasında, ergenlik dönemi denen dönemde daha çok görülen sivilceler, yağ bezesi kanallarının içinde oluşan tıkacın sertleşmesi sonucu ortaya çıkar. Kimi zaman, kanal tıkalı da olsa bez yağ salgılamaya devam eder. Bu durumda, içi yağ ile dolu bir kist oluşur. Ciltte bulunan akne ve sivilce bakterileri bu bölgeye yerleşir ve akne oluşumunu besler.

Sivilceler, vücutta ve ciltte yağ birikmesi sonucu artış gösterir. Bu yağ birikimi de, vücuda kendisini dengeleyecek miktarda su alınmaması nedeniyle gerçekleşir. Yani, ne kadar çok su içilirse, bu tip cilt problemleri de o kadar az olacaktır.

Sivilce oluşumunu önleyen pek çok gıda vardır. Ancak bunlardan önce, cildi muntazam şekilde ve düzenli olarak temizlemek gerekir. Ayrıca, cildin nemlendirilmesi de önem taşır. Tüm bunların haricinde, bol bol su içmek de cildin gözeneklerinin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Bu sayede, sivilce oluşumu için hazırlanan zemin bir nebze olsun kırılır.

Su ayrıca, vücuttaki zararlı toksinlerin de atılmasına yardımcı olur. Toksinler, ciltteki gözeneklere yerleşip nefes alış verişini engellediği için sivilce oluşumunu tetikler. Su içerek, vücudu ve cildi bu toksinlerden, dolayısıyla da sivilcelerden arındırmış oluruz.

Günde 2 litre su içmek, en bilinen sağlık kürlerinden biridir. Sağlıklı bir vücut ve cilt için en etkili tedavi yöntemlerinden biri olan su ve su içeren besinler, pek çok açıdan etkili bir ilaçtır. Eğer sürekli su içmekte zorlanan biriyseniz, suyunuzun içine birkaç dilim limon ekleyerek veya tatlandırıcı meyve dilimleri atarak daha rahat içilebilir hale getirebilirsiniz.

Günde 2 litre su tüketmeye başladıktan sonra yüzünüzdeki ve cildinizin tamamındaki farkı hissetmeye başlayacaksınız. İlk haftada sivilceler artış gösteriyor gibi görünse de bu aslında suyun etki etmeye başladığının göstergesidir. İkinci haftada, cildin toksinlerden iyice arındığını görecek ve yüzünüzdeki canlılığı fark edeceksiniz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın