Süt Kilo Aldırır Mı?

Süt Kilo Aldırır Mı?

İçerdiği yüksek kalsiyum, protein ve D vitamini ile daha sağlıklı kemiklere, dişlere sahip olmamızı sağlayan ve osteoporoz gibi hastalıklardan koruyan süt özellikle büyüme çağındaki çocuklar için çok gerekli bir besin kaynağı. Diyet yapanların merak ettiği “süt kilo aldırır mı” sorusuna gereken miktarlarda, kontrollü olarak ve az yağı ya da yağsız olarak tüketildiğinde “hayır” cevabını verebiliriz.

Hatta sütün yüksek kalsiyum oranı kilo vermenize (az yağlı ya da yağsız sütler için geçerli) yardımcı olabilir. Bu konuda Tennessee Üniversitesi Beslenme Enstitüsü’nden Dr Michael Zemel tarafından 1992 yılında yaptığı araştırmada yağsız süt ve süt ürünleri tüketenlerin iyi bir beslenme ve egzersiz programıyla birleştirdikleri diyet sonucu süt ürünü tüketmeyenlere oranla daha fazla kilo kaybettikleri belirlenmiş ve araştırma sonuçları Amerikan Diyetetik Derneği Dergisi’nde yayınlanmış.

Sütün kilo vermeye yardımcı olması için henüz tavsiye edilen bir oran yok ancak bir beslenme uzmanına ya da doktora danışarak yaş, cinsiyet ve kilo durumunuza bağlı olarak günde ne kadar süt tüketmeniz gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Süt tüketiminin potansiyel olarak kilo vermenize yardımcı olabileceği doğru ancak kesinlikle hem kalorisi fazla olan hem de ihtiyacınızdan daha fazla yağ içeren ürünleri tüketmemelisiniz.

Yağsız Sütün Besin Değerleri

100 gram yağsız süt; günlük kalsiyum ihtiyacınızın %132’ünü, C vitamini ihtiyacının %2’sini, A vitamini ihtiyacınızın %4’ünü, D vitamini ihtiyacının %10’unu, B12 vitamini ihtiyacının %7’sini ve fosfor ihtiyacının %10’unu karşılar.

, , , ,

Süt Kilo Aldırır Mı? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Oguzhan 12 Nisan 2013 #

    Siteniz harika, gerçekten faydalı bilgiler var. Herkese bu bilgilerden faydalanmalarını tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın