Süt Mideye İyi Gelir mi?

Süt Mideye İyi Gelir mi?

Protein ve kalsiyum deposu süt, midede asit salgılanmasını artırdığından mide hastaları tarafından dikkatli biçimde tüketilmelidir. Reflü ya da ülser benzeri mide rahatsızlıklarının süt içerek ortadan kalkması mümkün değildir. Doktorunuza danışarak reflü ve mide ülseri için yemeniz ve yememeniz gereken gıdalar hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yatmadan önce ılık süt içmek, uykuya geçişi kolaylaştırmak kadar reflünün neden olduğu ağrıları hafifletmek içinde kullanılan geleneksel bir tedavi yöntemidir. Aslında sütün mide asidgeçicidirini dengeleyici etkisi . Hatta çok miktarda tüketildiğinde midedeki asit salgısı artar. Gece saatlerinde reflü nedeniyle yanma yaşarsanız uzmanların önerisi, çeyrek bardak kadar yağsız, soğuk süt içmenizdir. Sütü çok seven ve içmeden yapamayan ülser hastaları ise sütü gündüz saatlerinde tüketmeli, yatmadan önce süt içmemelidir. Tam yağlı süt ve süt ürünleri asit üretimini artıran doymuş yağ içerebilir. Doymuş yağ içeren süt ise mide asidi üretimini arttırabilir. Bu nedenle mide hastaları süt tüketeceklerse yağsız olmasına özen göstermeliler. Ayrıca gaz, şişlik ve sindirim sorunları nedeniyle yaşanan krampları geçirmek için süt içmek belirtilerin daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

Süt İçmek Bozulan Mideyi Yatıştırır mı?

Mide bozulması mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir. Bu semptomların nedeni ise bir virüs, yenilen yemeğe gösterilen bir reaksiyon ya da kullanılan ilaçların yan etkisi olabilir. Eğer sizin ya da çocuğunuzun midesi bozulduysa durumun daha da kötü hale gelmemesi için yediklerinize ve içtiklerinize çok dikkat etmeniz gerekir. Midesi bozulmuş kişilerin süt ve diğer süt ürünlerinden uzak durması önerilmektedir.

Süte ek olarak, midenizi bulandırma ihtimali olan diğer yiyecek ve içeceklerden de uzak durmanız gerekmektedir. Uzak durmanız gereken ürünlerden bazıları dondurma, yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri, kızarmış, yağlı ve baharatlı yiyecekler, kafein içeren yiyecekler ve güçlü baharatlarla hazırlanmış yemeklerdir.

Sütün Mideye Etkileri Nelerdir?

Mideniz bir şey yiyemeyecek kadar kötü olduğunda en iyi çözüm bir bardak süt içmek midir? Yapılan çalışmalar bunun doğru olmadığını, hatta süt içmenin durumu daha da kötüleştirebileceğini savunuyor.

1980’lere kadar doktorlar bazen oniki parmak bağırsağı ülseri olan hastalarına biraz rahatlamaları için sütü önermekteydiler. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar göstermektedir ki süt mide asitlerine karşı geçici bir koruma sağlar, ama asit üretimini harekete geçirerek kısa bir sürelik rahatlamanın ardından tekrar kötü hissetmenize yol açar.

1986 senesinde oniki parmak bağırsağı ülseri olan hastalar 4 hafta boyunca kontrollü bir denemenin parçası olarak hastanede tedavi görmüştür. Bir gruba sadece günde yaklaşık 2 litre süt verilmiş ( isteyenler sütlerine şeker ilave etmiş ), diğer grup ise hastane yemeğini yemiştir. Her iki gruba da ilave olarak meyve verilmiş ve böylece 2 grup da yaklaşık aynı miktarda kalori almıştır. 4 haftanın sonunda her hastanın, ülserlerini gözden geçirmek için, endoskopisi çekilmiştir. Standart diyete tabii tutulan kişilerin büyük çoğunluğunda iyileşme gözlenirken, süt ile beslenen kişilerde beklenin de altında kişi iyileşme gözlenmiştir. Sütün iyileşme sürecini engellediği böylece ortaya çıkmıştır.

1980 senesinde Norveç’te Tromso şehrinde  21.000 yetişkin bir sağlık çalışmasına davet edilmiş ve bu katılımcılar 7 sene boyunca takip edilmişlerdir. Aralarından 328 kişi peptik ülsere ( mide ülseri ve onikiparmak bağırsağı ülserini kapsayan bir ülser tipi ) yakalanmıştır. Bunun sonucunda çok fazla süt tüketen ( günde 4 bardak ya da daha fazla ) kişilerde ( özellikle erkeklerde ) ülser gelişme riskinin daha fazla olduğunu tespit etmişlerdir. Buradaki nedensel ilişkiyi çözmek biraz zordur çünkü midesinde ağrı olan kişiler rahatlamak için süt içiyor olabilirler. Yani sütü ülser sebebiyle içiyorlardır. Ancak herhangi bir semptom olmamasına rağmen aşırı miktarda süt içenler de olabilir.

Süt Tüketimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Eğer midenizle ilgili herhangi bir probleminiz yoksa, süt ve süt ürünlerine karşı bir alerjiniz yoksa, süt içmeniz her hangi bir sağlık problemine yol açmıyorsa süt tüketmeniz önerilebilir. Çünkü süt iyi bir protein ve kalsiyum kaynağıdır.
  • Kalsiyum denilince her ne kadar birçok kişinin aklına süt gelse de kalsiyum aslında başka besinlerden de edinilebilir. Bu besinlerden bazıları koyu yeşil yapraklı sebzeler, göbek salata, badem ve bazı bakliyat çeşitleridir.
  • Süt tüketimi çok tartışmalı bir konudur. Bazı kaynaklar süt tüketimini önerirken, bazı kaynaklar sütün birçok zararı olabileceğine değinmektedir. Bu sebeple yapmanız gereken doktorunuza danışıp onun önerilerini almaktır.

Uyarı

Bu yazıda yer alan bilgiler öneri niteliğindedir ve hiçbir şekilde teşhis ya da tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

Kaynaklar

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın