Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir?

Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir?

Tahriş olan cildi evde bulabileceğiniz doğal ürünler ile kısa sürede ve ucuza tedavi etmeniz mümkün. Genellikle kimyasal maddeler ve yapay kokular içeren ticari kozmetik ürünlerin aksine doğal, bitkisel ürünler hassas ciltlerde de kullanılabilir. Bu doğal ürünler tahriş olmuş veya yaralanmış cilt için tedavinin yanı sıra besleyici özellikleri ile daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlayabilir. Dikkat edilmesi gereken bu doğal ürünlerden herhangi birine alerjiniz olup olmadığını öğrenmek.

Bir de her hangi bir yönteme başvurmadan önce tahrişin nedenini belirlemenizde fayda vardır. Alerjiniz olan bir şey mi yediniz ya da içtiniz? Altın ya da nikel içeren bir takı mı taktınız? Zehirli sarmaşık gibi bir bitkiye mi dokundunuz? İlaç tedavisi mi görüyorsunuz? Kullandığınız yüz temizleme jeli ya da peeling mi tahrişe yol açtı? Güneşe çok mu fazla maruz kaldınız? Yaşadığınız ya da çalıştığınız yerdeki hava çok mu kuru? Eğer tahrişin nedenini belirleyebilirseniz hangi yöntemi uygulayacağınıza daha kolay karar verebilirsiniz.

Egzama gibi cilt sorunları için rahatlatıcı bir etkisi bulunan zeytinyağını kullanabilirsiniz. İçerisinde zeytinyağı özü bulunan kozmetik cilt kremleri yerine direkt olarak ekstra virgin zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Ciltte oluşan kızarıklıklar, kaşıntılar için tavsiye edilen bir diğer ürün ise maden suyu. Maden suyu kaşıntıyı hafifleterek cildin daha fazla tahriş olmasını engeller. Ayrıca maden suyu içinde bulunan doğal mineraller lazerli peeling sonrası rahatlama sağlayabilir.

İçeriğinde bulunan A ve C vitaminleri ile mükemmel bir cilt desteği olan domates ayrıca cilt için doğal bir sıkılaştırıcıdır. Antioksidan özelliği de bulunan taze domates peltesini yüzünüzde ve cildinizin diğer bölgelerinde haftada 2-3 gün kullanabilirsiniz. Domatesi sürdükten 10-15 dakika sonra ılık su ile durulayın.

Eğer yaşınızın sır olarak kalmasını istiyorsanız ellerinize dikkat etmelisiniz. Bu da ellerinizi sert temizleyicilerden ve bulaşık deterjanlarından uzak tutmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Çünkü bu ürünler cildi tahriş etmektedir. Cildinizin yumuşak ve elastik kalabilmesi için ev işlerine başlamadan önce ellerinize eldiven takın.

Yatak odanızda nemlendirici cihaz kullanabilirsiniz. Bu cihazlar havayı nemlendirir ve havanın çok kuru hale gelmesini önler. Böylece cildinizin de nemli kalmasına yardımcı olur. Bu özellikle kuru aylarda ya da kış aylarında faydalıdır. Çünkü böyle zamanlarda cildiniz çevresel koşullardan tahriş olmaya daha fazla eğilimlidir.

Yüz yıkama jelinizi ve nemlendiricinizi hassas ciltler için olan ürünler arasından seçmeye özen gösterebilirsiniz. Bu tür ürünler cildinize daha nazik davranır ve daha az tahriş edici kimyasal içerir.

Traş olmak da cildinizi tahriş edebilir. Bunu önlemek için yeterli miktarda traş losyonu kullanmalı, cildinizi kuru kuru traş etmemelisiniz.

Losyonlar, deodorantlar, akne önleyici malzemeler ya da diğer kozmetik ürünler tahrişe neden olabilir. Bu sebeple yeni bir ürün kullanmadan önce dikkatli bir şekilde test edin ve tahrişe neden olursa kullanmayı bırakın.

Çok sevdiğiniz mis kokulu sabunlar da tahrişe neden olabilir. Bu iki türlü olur: Ya sabuna ilave edilen koku ya da boyaya cildiniz alerjik bir reaksiyon verir, ya da sabun cildinizin yumuşak ve elastik kalmasını sağlayan doğal yağları yok eder. Eğer kullandığınız sabunun kaşıntıya yol açtığını ya da cildinizi kuruttuğunu fark ederseniz iyice durulayın ve bunun yerine sabun olmayan hassas temizleyicileri kullanın.

Ev ürünleri sebebiyle tahriş olan cildinize kimyasal nemlendiricileri sürerseniz tahriş daha da artabilir. Ancak saf vazelin cilde nazik davranır ve bu sebeple vücudun her bölgesinde rahatlıkla kullanılabilir. Vazelin aynı zamanda kuru cildi de yatıştırır.

Haftada bir kez yüzünüze serinletici etkisi de olan salatalık maskesi uygulayabilirsiniz. Bu maske tahriş olmuş cildin yatışmasına da yardımcı olabilir. Tek yapmanız gereken 1/4 ya da 1/3 ölçüsünde salatalığı parçalamak ya da blenderdan geçirmek ve ardından cildinize uygulamaktır. 10 dakika boyunca cildinizi yatıştırmasını bekledikten sonra soğuk suyla durulayabilirsiniz.

Tahriş olan bölgeye soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bu, şişliğin azalmasına ve ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Tahriş olan cilt genelde ılıktır ve bu sebeple serinlik bölgeyi yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

Hipoalerjenik çamaşır deterjanlarını ve cilt ürünlerini tercih edin. Çamaşır deterjanları bazı cilt tipleri için çok tahriş edici olabilir. Parfüm içermeyen deterjanları tercih edin, çünkü bunlarda daha az tahriş edici bileşen yer alır.

Küveti ılık suyla doldurun ve 20 dakika kadar içerisinde kalın. Sıcak su cildi daha da fazla tahriş edecektir. Küvetteki suyun içerisine 2 bardak yulaf ezmesi ekleyerek yatıştırıcı etkiyi arttırabilirsiniz.

Tahriş olan cildin üzerine aloe vera jeli koyun. Daha yatıştırıcı bir çözüm için aloe vera jelini uygulamadan önce yarım saat buzdolabında bekletin.

E Vitamini jel kapsülünü delin ve tahriş olan cilde sürün. E Vitamini cilt sağlığı için gerekli olduğu için jel bölgenin yatışmasına yardımcı olacaktır.

Evlerde yaşayan akarlar da tahrişe neden olabilir. Bu sebeple ev temizliğine özen göstermeli, çarşafları haftada en az 1 kere en az 60 derecede yıkamalı, evinizi düzenli olarak elektrik süpürgesi ile süpürmelisiniz.

Sivrisinek sokması yüzünden tahriş olan cildin üzerine bir aspirini iyice toz haline getirerek koyabilirsiniz. Aspirin böcek ısırıkları, kıl dönmesi gibi durumlarda iltihabı engellemek için kullanılabilir.

Zencefil ve ekinezya içeren doğal sabunlar kaşıntılı cildi rahatlatır ve varsa iltihabı hafifletir.

Yeşil ve siyah çay içinde bulunan phytonutrients küçük yanıklarda zarar gören damaları rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Soğuk çayı bir havlu ile soğuk kompres yaparak yanık üzerine uygulayabilirsiniz.

Güneş yanığı sonrası cildi rahatlatmanın en iyi yollarından biri de domates suyu ya da yoğurt sürmektir. Bu ikisini tek tek ya da karıştırarak güneşten tahriş olan cilde sürebilirsiniz. 30 dakika kadar beklettikten sonra suyla durulayın.

Tahriş olan cilde doğal ürünlerle ilk müdahaleyi yapabilirsiniz ancak tahriş çoksa, ciddi bir yanık varsa ve diğer ciddi durumlarda profesyonel yardım almak için mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

Uyarı

Bu yazıda yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir ve öneri niteliğindedir. Hiçbir şekilde teşhis ya da tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın