Tatil Planı Nasıl Yapılır

Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Tatil planı yapmak bizim ülkemizde yeni yeni edinilen bir alışkanlık olarak algılanabilir. Bu durum nedensiz değil elbette. Artan televizyon kanalları, gazeteler, filmler ve tabii ki internet sayesinde artık her yer bize daha ulaşılır gözüküyor. Geçmiş yıllara oranla çok daha fazla tur acentesi ve tatil arama motoru olduğu bir gerçek ve yolculuk fikri pek çok kişi için daha cazip hale geldi. Her yıl aynı yazlığa gitmek yerine yeni yerler keşfetmek fikri yayılmaya başladı.

Erken rezervasyon kuralının akıllara kazınmaya başladığını söylemek yanlış olmaz. Belli ki tatilini planlayanlar bu işi diğerlerine göre daha ucuza getirebiliyorlar.

Tam da ayaklarınızı uzatmaya karar vermişken plan yapmak fikri size sıkıcı gelebilir. Ama bu konuda önyargılı olmayın. Tatil planı yapmak ay sonunu getirmek için uğraşmaktan çok daha farklı ve zevkli bir uğraştır. Üstelik hem maddi hem de manevi açıdan rahat edeceğinizi bilmek sizi plan yapmaya teşvik etmeli.

Gelelim iyi bir tatil planının nasıl yapılacağına:

Gideceğiniz Yeri Belirleyin

Bu konuda kararsızlık yaşıyorsanız, sitemizdeki ankete bir göz atarak karar verme aşamasını kolaylaştırabilirsiniz. Nereye gideceğiniz konusunda kararlı olmanız tatil planınızın diğer adımlarına geçebilmeniz açısından önemli. Eğer gideceğiniz yer belli değilse diğer adımları uygulamak zorlaşacaktır.

Yolculuk Tarihi Önemli

Burada sözünü ettiğimiz plan bir son dakika planı değil. Bu sebeple gerekli düzenlemeleri yapmak için yeterince zaman tanıdığınız var sayıyoruz. Yola çıkış tarihinizi erken belirlemeniz erken rezervasyon yaptırabilmenizi sağlar. Böylece hem ulaşımda hem de konaklamada ucuz fiyatlar ve çeşitli fırsatlar yakalayabilirsiniz. Yurt dışına çıkacaklar pasaport ya da vize başvuruları için mutlaka zaman ayırmalılar.

Bütçenizi Oluşturun

Uçağa mı bineceksiniz yoksa araba mı kiralayacaksınız? Otelde mi kalacaksınız çadır mı kuracaksınız? Tatilinizin ana hatlarını belirleyen bütçeniz olacak. Tatile ayıracağınız miktarı kesin bir şekilde belirleyin. Tatilin orta yerinde ‘Acaba bütçeyi aşıyor muyum?’ kuruntuları neşenizi kaçırmasın.

Rotanızı Çizin

Tatilde gideceğiniz yere karar verdikten sonra bu tatilden ne beklediğinizi düşünün. Çevreyi gezecek misiniz yoksa bütün gün kumsalda mı olacaksınız? Tarihi yerleri görmek istiyor musunuz, merkeze yakın olmak sizin için önemli mi? Haritadaki yerinizi tam olarak kesinleştirmeye başlayın.

Rezervasyon Yaptırın

Gideceğiniz yeri iyice sınırlandıktan sonra şimdi kalacak yer için otel rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Artık bütçeniz de belli ve bu çerçevede, kalacağınız yeri internet aracılığıyla kolayca seçebilirsiniz. Eğer internet sizin için iyi bir yöntem değilse tanıdıklarınızdan, gezi dergilerinden, tur acentelerinden seçtiğiniz yerde kalabileceğiniz uygun konaklama yerlerini araştırın.

Yolculuk Aracınızı Seçin

Bütçeniz aracınızı belirlemenizde yardımcı olacaktır. Kalabalık gruplar araba kiralamayı düşünebilirler. Tatil günü az olanlar uçağı düşünmeliler. Gidilecek yerde araba lazım olabilir diyorsanız arabanızla yolculuk edebilirsiniz ama bu durumda yol yorgunluğunu göze almalısınız. Herkesin tatile çıkacağı yaz tatili, bayram tatili vb dönemlerde çıkılacak tatiller için erken davrananların hem yer bulma hem de ucuz bilet alma şansı daha yüksektir.

Gitmeden Biraz Okuyun

Beklentileriniz tatilinizin nasıl geçeceği üzerinde çok etkilidir. Kötü sürprizleri engellemek ve gideceğiniz yerin tadını çıkarabilmek adına önceden biraz bilgi toplamanız yerinde olur. Ayrıca nereleri gezmelisiniz, bölgenin en bilinen özellikleri neler, mutlaka tavsiye edilen restoranlar var mı, en beğenilen plaj hangisi, ne tür etkinliklerde bulunabilirsiniz benzeri bilgiler tatilinizden en iyi şekilde faydalanmanızı sağlar.

Son Dakikada Çanta Toplamayın

Güneş gözlüklerinizi almamışsanız ya da şortunuz çantanızdan çıkmamışsa elbette dünya duracak değil ama keyfinizin kaçacağı kesin. Alış veriş imkanı olmayan bir yerde olabilirsiniz ya da aradığınızı bulamayabilirsiniz. Çantanızı tatilden birkaç gün önce çıkarıp göz önüne koyun. Yavaş yavaş doldurmaya başlayın. Aylarca geri dönmeyecekmişsiniz gibi her şeyi yanınıza almaya ve yedeklemeye çalışmayın. Tatilde bir gününüzü sabahtan akşama düşünerek size nelerin lazım olacağını gözünüzde canlandırın.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın